Henryk VIII. Umysł tyrana - odc. 2 - wojenne czyny Henryka VIII

Objęcie tronu przez Henryka VIII powitano z wielką radością. Wysoki, wysportowany i przystojny osiemnastolatek był przeciwieństwem swojego ojca, srogiego, ponurego, bezwzględnego władcy. Zmiana napełniła poddanych nadzieją na lepszą przyszłość. Jednak 38 lat później, w chwili śmierci króla nikt nie miał już złudzeń co do tego, że nadzieje były płonne. W trakcie swojego panowania Henryk VIII zyskał reputację despotycznego i bezwzględnego władcy. Jak to się stało, że tak bardzo się zmienił?


Sławne i niesławne czyny Henryka VIII znane są na całym świecie. Historia jego małżeństw i podbojów jest jedną z najchętniej opowiadanych narracji o miłosnych perypetiach władców. Wszyscy o nim słyszeliśmy, lecz czy na pewno dobrze go znamy? W czteroodcinkowej serii programów Henryk VIII, król Anglii w latach 1509-1547, odsłoni przed nami swoje tajemnice.

Uznany historyk, jeden z międzynarodowych autorytetów jeżeli chodzi o dynastię Tudorów David Starkey prezentuje rezultaty skrupulatnej analizy materiałów dokumentujących życie monarchy. Podróżując po Europie gromadzi rękopisy, obrazy i obiekty związane z angielskim władcą, by stworzyć obraz człowieka, jakim był Henryk VIII. Wśród badanych przez niego dokumentów znajdą się materiały takie jak osobiste listy Henryka do kobiet, które kochał, korespondencja między monarchą a buntownikami, sprawozdania finansowe oraz zapisy komponowanej przez niego muzyki. Dokumenty pozwolą lepiej poznać monarchę i ukazać go z nieznanej dotąd perspektywy, a także zrozumieć wagę decyzji, jakie podejmował i rolę, jaką odegrał w ukształtowaniu się brytyjskiego państwa.

Panowanie słynnego króla zdominowały starania o męskiego potomka i zapewnienie dynastii ciągłości panowania. Ale ówcześni władcy mieli przecież także inne zadania - rządzenie krajem i prowadzenie polityki międzynarodowej. Musieli także udowodnić, że zasługują na miano króla, okazując się godnymi go na polu walki. W drugim odcinku serii sprawdzimy, czy król Henryk VIII sprawdził się jako wojownik i jak wypadł w starciu z odwiecznym wrogiem Anglii - Francją. FOKUS TV, bezpłatna telewizja, która zachwyca, zaciekawia, pomaga w odkrywaniu świata i rozbudza ciekawość zaprasza na drugi odcinek programu poświęconego królowi Henrykowi VIII.
 

Redakcja 20/01/2015

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!