Henryk VIII. Umysł tyrana, odc. 1 - dzieciństwo i młodość przyszłego króla Anglii

Objęcie tronu przez Henryka VIII powitano w państwie z wielką radością. Wysoki, wysportowany i przystojny osiemnastolatek był przeciwieństwem swojego ojca, srogiego, ponurego, bezwzględnego władcy. Zmiana napełniła poddanych nadzieją na lepszą przyszłość. Jednak 38 lat później, w chwili śmierci króla nikt nie miał już złudzeń co do tego, że nadzieje były płonne. W trakcie swojego panowania Henryk VIII zyskał reputację despotycznego i bezwzględnego władcy. Jak to się stało, że tak bardzo się zmienił?
Sławne i niesławne czyny Henryka VIII znane są na całym świecie. Historia jego licznych małżeństw i podbojów jest jedną z najchętniej opowiadanych narracji o miłosnych perypetiach władców. Słyszeli o nim wszyscy, lecz czy na pewno dobrze go znamy? Henryk VIII, król Anglii w latach 1509-1547 odsłania przed nami swoje tajemnice.

Uznany historyk, jeden z międzynarodowych autorytetów jeżeli chodzi o dynastię Tudorów David Starkey prezentuje rezultaty skrupulatnej analizy materiałów dokumentujących życie monarchy. Podróżując po Europie Starkey gromadzi rękopisy, obrazy i obiekty związane z angielskim władcą, by stworzyć obraz człowieka, jakim był Henryk VIII. Wśród analizowanych przez niego dokumentów znajdą się materiały takie jak osobiste listy Henryka do kobiet, które kochał, korespondencja między monarchą a buntownikami, sprawozdania finansowe oraz zapisy komponowanej przez niego muzyki. Dokumenty pozwolą lepiej poznać monarchę i ukazać go z nieznanej dotąd perspektywy, a także zrozumieć wagę decyzji, jakie podejmował i rolę, jaką odegrał w ukształtowaniu się brytyjskiego państwa.

Henryk VIII wstąpił na tron w wieku 18 lat, w roku 1509. Co działo się wcześniej? Pierwszy odcinek programu „Henryk VIII. Umysł tyrana". odtwarza dramatyczne wydarzenia z najmłodszych lat życia przyszłego króla, które na całe życie ukształtowały jego osobowość i poglądy w kwestii sprawowania władzy.

W 1485 roku koronę po pokonanym w bitwie pod Bosworth królu Yorku Ryszardzie III przejmuje Henryk VII, ojciec przyszłego króla Anglii Henryka VIII. Dla nas znaczenie tej sytuacji jest dziś jasne. Zakończyła się właśnie Wojna Dwóch Róż, a dynastia Yorków musi ustąpić miejsca dynastii Lancasterów. Jednak dla ludzi żyjących w tamtym okresie nie było wcale oczywiste, czy pełne bólu i cierpienia zmagania mają się ku końcowi, czy też zakończyła się tylko kolejna faza konfliktu. Wprawdzie Ryszard III już nie żył, ale członkowie jego rodu wciąż uważali, że korona należy się właśnie ich rodowi.

Przyszły Henryk VIII jest drugim synem Tudora, otrzymuje zatem tytuł księcia Yorku. W wieku 11 lat, w następstwie śmierci starszego brata Henryk zostaje jednak prawowitym następcą tronu i zyskuje tytuł księcia Walii, stając się tym samym dziedzicem korony. Odcinek zakończy wstąpienie Henryka na tron, jego pośpieszne małżeństwo z wdową po bracie - Katarzyną Aragońską oraz koronacja przyszłej królewskiej pary.

 

Redakcja 05/08/2014

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!