Hannibal - człowiek na słoniu. Jak zwyciężał Hannibal?

Hannibal patologicznie nienawidził Rzymu, a Rzym panicznie się go bał. Ten wybitny wódz stawiany jest dziś na równi z Napoleonem, Juliuszem Cezarem i Aleksandrem Wielkim. Miał 37 słoni, ale to nie one zadecydowały o jego zwycięstwach.
Jeszcze będąc dzieckiem Hannibal poprzysiągł Rzymianom wieczną nienawiść. Na jedną z najbardziej zuchwałych wypraw w wojennych w historii Europy wyruszył z Hiszpanii w wieku 26 lat. Jako dowódca wojsk antycznej Kartaginy zabrał ze sobą armię liczącą kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy oraz 37 słoni. Przedarł się przez Pireneje, przemierzył kraj Franków, przeszedł przez Rodan, pokonał zaśnieżone Alpy i był już u wrót Rzymu.

Rzymianom, swoim największym wrogom, zadał szereg dotkliwych ciosów, pokonując ich w licznych bitwach. Dotąd przekonani o własnej niezniszczalności musieli uznać jego wyższość. Hannibal podważył ich wiarę we własną nietykalność, ostatecznie jednak nie zdecydował się zaatakować Wiecznego Miasta. Dlaczego? Czy gdyby zdecydował się na uderzenie, mógłby, dzięki swoim strategicznym talentom, odnieść ostateczne zwycięstwo? 

Redakcja 01/08/2014

Zobacz też

Dlaczego seks tantryczny nie zawsze jest wskazany? Dlaczego seks tantryczny nie zawsze jest wskazany? Seks tantryczny, seks taoistyczny... Każde z tych określeń oznacza taki rodzaj współżycia, który dalekowschodni mistrzowie ars amandi uważali za szczególny. Równiez i w naszej kulturze uznawany jest on za niezwykle podniecający i kojarzony z "wyższą szkołą jazdy". Ale to nie do końca prawda. Czy częste wytryski są korzystne dla zdrowia mężczyzny? Czy częste wytryski są korzystne dla zdrowia mężczyzny? Niektórzy seksuolodzy wciąż zalecają parom, pragnącym mieć dziecko, aby mężczyzna przez kilka dni przed poczęciem powstrzymywał się od współżycia, tym samym oszczędzając swoje plemniki na ten cel. Okazuje się jednak, że "oszczędzanie" nasienia nie ma korzystnego wpływu na jakośc plemników. Jak otrzymać TAŃSZĄ POŻYCZKĘ w banku, łącząc różne produkty bankowe: ROR, ubezpieczenie, kartę kredytową? Jak otrzymać TAŃSZĄ POŻYCZKĘ w banku, łącząc różne produkty bankowe: ROR, ubezpieczenie, kartę kredytową? Zbliża się okres wzmożonych wydatków. Koniec roku szkolnego, początek wakacji – można by mnożyć okoliczności, które spowodują, że dziura w domowym budżecie może w tym okresie być jeszcze większa, a nade wszystko bardziej dolegliwa niż kiedy indziej. Jakie są sposoby, aby bankowa pożyczka była tańsza? Zakup pakietowy! Na czym polega cross-sell i czy to się może opłacać? Sprawdź! Jakie buty na Twój szlak? Poradnik outdoorowy - buty turystyczne. Jakie buty na Twój szlak? Poradnik outdoorowy - buty turystyczne. Piesze wycieczki po górach, które zwykle odbywamy z ważącym kilka kilogramów plecakiem, to duże obciążenie dla naszych stóp. W trudnym terenie potrzebują one dobrej ochrony. Dlatego kupując buty turystyczne, nie można zdać się na przypadek, lecz dokonać właściwego wyboru. Jak wybrać właściwe buty?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!