Hannibal - człowiek na słoniu. Jak zwyciężał Hannibal?

Hannibal patologicznie nienawidził Rzymu, a Rzym panicznie się go bał. Ten wybitny wódz stawiany jest dziś na równi z Napoleonem, Juliuszem Cezarem i Aleksandrem Wielkim. Miał 37 słoni, ale to nie one zadecydowały o jego zwycięstwach.
Jeszcze będąc dzieckiem Hannibal poprzysiągł Rzymianom wieczną nienawiść. Na jedną z najbardziej zuchwałych wypraw w wojennych w historii Europy wyruszył z Hiszpanii w wieku 26 lat. Jako dowódca wojsk antycznej Kartaginy zabrał ze sobą armię liczącą kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy oraz 37 słoni. Przedarł się przez Pireneje, przemierzył kraj Franków, przeszedł przez Rodan, pokonał zaśnieżone Alpy i był już u wrót Rzymu.

Rzymianom, swoim największym wrogom, zadał szereg dotkliwych ciosów, pokonując ich w licznych bitwach. Dotąd przekonani o własnej niezniszczalności musieli uznać jego wyższość. Hannibal podważył ich wiarę we własną nietykalność, ostatecznie jednak nie zdecydował się zaatakować Wiecznego Miasta. Dlaczego? Czy gdyby zdecydował się na uderzenie, mógłby, dzięki swoim strategicznym talentom, odnieść ostateczne zwycięstwo? 

Redakcja 23/07/2015

Zobacz też

Dostałeś pod choinkę niechciane zwierzę? Co zrobić z miłym, żywym, ale... niechcianym prezentem? Dostałeś pod choinkę niechciane zwierzę? Co zrobić z miłym, żywym, ale... niechcianym prezentem? Świąteczne prezenty bywają nie tylko nietrafione. Niektóre z nich potrafią sprawić prawdziwy kłopot. To czesto żywe stworzenia, które nierozważni krewni ofiarowali na przykład naszym dzieciom, nie sprawdzając czy mamy ochotę, warunki oraz... zdrowie, które pozwala nam mieć w domu zwierzę. Co zrobić w sytuacji, gdy nie chcemy lub nie możemy zachować żywego prezentu? STANISŁAW HUSKOWSKI, poseł PO - KIM JEST poseł PO z Wrocławia. Zobacz SYLWETKĘ posła STANISŁAW HUSKOWSKI, poseł PO - KIM JEST poseł PO z Wrocławia. Zobacz SYLWETKĘ posła Arkadiusz Litwiński, poseł Sejmu VII kadencji. Wybrany z list Platformy Obywatelskiej, w okręgu wyborczym do Sejmu nr 3 (OKW Wrocław). Fizyk, działacz "Solidarności", a także polityk z wieloletnim doświadczeniem. W działalności politycznej zawsze kieruje się "zasadą działania dla dobra wspólnego". MACIEJ ORZECHOWSKI, poseł PO. KIM JEST poseł PO z Krotoszyna. Zobacz SYLWETKĘ posła MACIEJ ORZECHOWSKI, poseł PO. KIM JEST poseł PO z Krotoszyna. Zobacz SYLWETKĘ posła Maciej Orzechowski, poseł Sejmu VII kadencji. Wybrany z list Platformy Obywatelskiej, w okręgu wyborczym do Sejmu nr 36 (OKW Kalisz). Z zawodu lekarz ginekolog-położnik, społecznik, a w Sejmie ekspert w kwestiach zdrowia. ANDZEJ ORZECHOWSKI, poseł PO. KIM JEST poseł PO z Rutki. Zobacz SYLWETKĘ posła ANDZEJ ORZECHOWSKI, poseł PO. KIM JEST poseł PO z Rutki. Zobacz SYLWETKĘ posła Andrzej Orzechowski, poseł Sejmu VII kadencji. Wybrany z list Platformy Obywatelskiej, w okręgu wyborczym do Sejmu nr 35 (OKW Olsztyn). Ekonomista, działacz społeczny i członek regionalnych struktur partii.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!