Halloween. Co to za święto, jak jest obchodzone?

Gdy my obchodzimy dzień Wszystkich Świętych i wspominamy zmarłych w Zaduszki, Amerykanie świętują Halloween. Mówimy, kiedy jest Halloween i co się tego dnia dzieje. Jakie tradycje związane z Halloween mają Amerykanie?

My wspominamy zmarłych na poważnie - modlimy się za nich przy grobach, palimy znicze, odwiedzamy kościoły. Amerykanie z nieuchronnością śmierci oswajają się na wesoło - każdego roku wieczorem 31 października świętują Halloween.

Skąd się wzięło Halloween?

Geneza Halloween sięga celtyckiego obrządku Samhain. Ponad 2 tys. lat temu w Anglii, Irlandii, Szkocji, Walii i północnej Francji w ten dzień żegnano lato, witano zimę oraz obchodzono święto zmarłych. W dzień Samhain zacierała się granica między zaświatami a światem ludzi żyjących, zaś duchom, zarówno złym jak i dobrym, łatwiej było się przedostać do świata żywych. Duchy przodków czczono i zapraszano do domów, złe duchy zaś odstraszano.

Sądzi się, iż właśnie z potrzeby odstraszania złych duchów wywodzi się zwyczaj przebierania się w Halloween w dziwaczne stroje i zakładania masek. Dziś na balach z okazji Halloween szaleją czarownice, upiory, strzygi itp. Amerykanie oprócz organizowania domowych imprez, często odwiedzają tzw. straszne farmy, czyli zaadaptowane na ten cel duże przestrzenie, gdzie tworzone są specjalne scenerie, jak z filmów grozy.

>>> Przepisy na Halloween: niemowlak w gulaszu, mięsna stopa, ludzka głowa... [KLIKNIJ!]

Do zwyczajów związanych z Halloween zalicza się także zabawa "cukierek albo psikus". Dzieci, poprzebierana za wróżki, czarnoksiężników, wampiry itp, chodzą po okolicy i odwiedzają mieszkańców - gdy ktoś nie chce dać im cukierka, musi liczyć się z tym, że spotka go jakiś psikus. Z okazji święta Halloween w oknach lub drzwiach domu stawia się także latarnie zrobione z dyni - w środku wydrążonej dyni z wyciętymi otworami zapala się świecę.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 14/10/2012

Zobacz też

Jak usunąć plamy z tkanin? Jak usunąć plamy z tkanin? Widząc kolejną plamę na ulubionej bluzce czy obrusie zastanawiamy się, skąd ona się tam wzięła. Plamy to zabrudzenia, które lubią pojawiać się w najmniej oczekiwanym miejscu i czasie. Żeby tego było mało, nie zawsze w łatwy sposób da się je usunąć. Usuwanie plam zależy bowiem od rodzaju substancji z której zostały zrobione. Jak bezpiecznie podróżować po różnych regionach świata i unikać złych przygód? Jak bezpiecznie podróżować po różnych regionach świata i unikać złych przygód? Wyjechać na wakacje to nie problem. Ale trzeba jeszcze wrócić w dobrym zdrowiu. Podpowiadamy co zrobić, by zadbać o swoje bezpieczeństwo w podróży i jak zachowywać się rozsądnie na każdym kontynencie. Przed daleką podróżą sprawdź, czy wiesz jakich niebezpieczeństw powinieneś unikać w kraju, do którego się wybierasz? Jakie są sposoby na jesienną chandrę? Jakie są sposoby na jesienną chandrę? Gdy kończy się złota polska jesień większość z nas z niechęcią myśli o czekających nas wielu miesiącach szarówki i chłodu. Taka pogoda wywołuje u wielu z nas zły nastrój - zwany też czasem depresją sezonową. Czy wiesz jak przeskoczyć jesienny dół i apatię? Przeczytaj o sprawdzonych sposobach poprawy nastroju. Co można zabrać do samolotu? Bagaż podręczny co można mieć ze sobą w samolocie Co można zabrać do samolotu? Bagaż podręczny co można mieć ze sobą w samolocie Choć wytyczne dotyczące dopuszczalnej pojemności płynów przewożonych w bagażu podręcznym zmodyfikowano 4 lata temu, to wciąż zdarzają się dantejskie sceny rekwirowania kremów i perfum na lotniskach. Co trzeba wiedzieć, by nie stać się głównym aktorem tego spektaklu?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!