Halloween. Jak się obchodzi to święto?

Gdy my obchodzimy dzień Wszystkich Świętych i wspominamy zmarłych w Zaduszki, Amerykanie świętują Halloween. Jakie tradycje wiążą się z tym świętem w kulturze anglosaskiej?
Zdjęcie z artykułu: Halloween. Jak się obchodzi to święto?
Halloween. Jak się obchodzi to święto?źródło:Fill/pixabay.com, domena publiczna

My wspominamy zmarłych na poważnie - modlimy się za nich przy grobach, palimy znicze, odwiedzamy kościoły. Amerykanie z nieuchronnością śmierci oswajają się na wesoło - każdego roku wieczorem 31 października świętują Halloween.

Skąd się wzięło Halloween?

Geneza Halloween sięga celtyckiego obrządku Samhain. Ponad 2 tys. lat temu w Anglii, Irlandii, Szkocji, Walii i północnej Francji w ten dzień żegnano lato, witano zimę oraz obchodzono święto zmarłych. W dzień Samhain zacierała się granica między zaświatami a światem ludzi żyjących, zaś duchom, zarówno złym jak i dobrym, łatwiej było się przedostać do świata żywych. Duchy przodków czczono i zapraszano do domów, złe duchy zaś odstraszano.

.. Wszystkich Świętych, Zaduszki, Halloween – dlaczego w listopadzie?

Sądzi się, iż właśnie z potrzeby odstraszania złych duchów wywodzi się zwyczaj przebierania się w Halloween w dziwaczne stroje i zakładania masek. Dziś na balach z okazji Halloween szaleją czarownice, upiory, strzygi itp. Amerykanie oprócz organizowania domowych imprez, często odwiedzają tzw. straszne farmy, czyli zaadaptowane na ten cel duże przestrzenie, gdzie tworzone są specjalne scenerie jak z filmów grozy.

.. Halloween, czyli... Wigilia Wszystkich Świętych?

Do zwyczajów związanych z Halloween zalicza się także zabawa "cukierek albo psikus". Dzieci, poprzebierana za wróżki, czarnoksiężników, wampiry itp, chodzą po okolicy i odwiedzają mieszkańców - gdy ktoś nie chce dać im cukierka, musi liczyć się z tym, że spotka go jakiś psikus. Z okazji święta Halloween w oknach lub drzwiach domu stawia się także latarnie zrobione z dyni - w środku wydrążonej dyni z wyciętymi otworami zapala się świecę.

.. Wróżby na Halloween. W co się bawić na halloweenowym przyjęciu? WIDEO

Tagi: halloween,

Redakcja 14/10/2012

Podobne

Halloween: Laboratorium Frankensteina w Ząbkowicach Śląskich Halloween: Laboratorium Frankensteina w Ząbkowicach Śląskich Ząbkowice Śląskie jak mało które miasto owiane jest aurą grozy i tajemniczości. Przed wojną nosiło nazwę Frankenstein i to tu powstało jedyne dziś na świecie Laboratorium Frankensteina. Dowiedz się, co łączy Frankensteina z Ząbkowicami. A najlepiej wybierz się do Ząbkowic na (pełen grozy) weekend! Obrzędy i zwyczaje związane z Halloween. Świecące dynie, przebrania, cukierek albo psikus i wróżby Obrzędy i zwyczaje związane z Halloween. Świecące dynie, przebrania, cukierek albo psikus i wróżby Halloween, mające europejski rodowód, powróciło na Stary Kontynent z Ameryki. Choć nie jest zakorzenione w polskiej tradycji, coraz częściej bywa akceptowane - szczególnie przez dzieci. Warto wiedzieć, jakie zabawy i obyczaje są tradycyjnie związane z tym świętem. Poznaj je z nami! Jak zrobić świecący słoik? Oryginalny lampion nie tylko na Halloween Jak zrobić świecący słoik? Oryginalny lampion nie tylko na Halloween Świecący słoik to ciekawa dekoracja na Halloween, ale nie tylko. Taki oryginalny, świecący w ciemnościach lampion jest przede wszystkim wielką atrakcją dla dzieci, choć dorosłych zachwyca równie mocno. Świecący słoik może być dekoracją parapetu, balkonu, ogrodu, ale też może się stać elementem wystroju imprezy urodzinowej czy halloweenowej! Jego wykonanie jest proste i tanie. Podpowiadamy, jak samodzielnie zrobić świecący słoik. Hotele, w których nie zaśniesz. Duchy pokojówek, znikający goście i... INFOGRAFIKA Hotele, w których nie zaśniesz. Duchy pokojówek, znikający goście i... INFOGRAFIKA Niektórych zjawisk paranormalnych doświadcza się na co dzień. Bywają nimi np. złe przeczucia, które z biegiem czasu okazują się trafne. Podobnie déja vu, czyli poczucie ponownego przeżywania danej sytuacji – wciąż jeszcze pozbawione wyjaśnienia naukowego. Także z pozoru bezpieczne pokoje hotelowe stają się miejscami niewytłumaczalnych zdarzeń.

Zobacz też

JAN KARSKI. Kim był  jeden z najwybitniejszych Polaków XX wieku? JAN KARSKI. Kim był jeden z najwybitniejszych Polaków XX wieku? Jan Karski jest jedną z najwspanialszych i najbardziej tragicznych postaci w XX-wiecznej historii Polski. Co warto o nim wiedzieć? NATURALNA ANTYKONCEPCJA. Jak i kiedy mierzyć temperaturę? Jakie są WADY I ZALETY metody termicznej? NATURALNA ANTYKONCEPCJA. Jak i kiedy mierzyć temperaturę? Jakie są WADY I ZALETY metody termicznej? Jeśli mamy stałego partnera, a nasze życie jest w miarę ustabilizowane możemy zapobiegać ciąży stosując metodę termiczną- pozbawioną zdrowotnych skutków ubocznych i moralnych dylematów. Na czym polega? Jakie są jej wady i zalety? Kto nie powinien jej stosować? Kim jest KATARZYNA SOKOŁOWSKA, nowa jurorka TOP MODEL? Kim jest KATARZYNA SOKOŁOWSKA, nowa jurorka TOP MODEL? To może być równie trafiona decyzja, jak zatrudnienie Tatiany Okupnik w „X Factor”. Katarzyna Sokołowska, nowa jurorka programu „Top model”, w odróżnieniu od swojej poprzedniczki, Karoliny Korwin Piotrowskiej, doskonale zna się na świecie mody. KEMPINGI W POLSCE. Gdzie pojechać pod namiot? Podajemy listę sprawdzonych kempingów KEMPINGI W POLSCE. Gdzie pojechać pod namiot? Podajemy listę sprawdzonych kempingów Kempingi źle ci się kojarzą? Brudne toalety, spartańskie warunki, kuchnie z betonową podłogą? Zapomnij! Obecnie większość kempingów jest na dobrym poziomie: własne ośrodki spa albo przynajmniej siłownie, kafejki internetowe, dostęp do prądu w obozowiskach, pralnie  - tak wygląda rzeczywistość w dobrych kempingach - a tylko takie znalazły się na naszej liście. Mało tego - nie musisz nawet mieć własnego namiotu, zestawu sztućców czy butli z gazem - wszystko możesz wypożyczyć na miejscu!

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!