Halloween. Jak się obchodzi to święto?

Gdy my obchodzimy dzień Wszystkich Świętych i wspominamy zmarłych w Zaduszki, Amerykanie świętują Halloween. Jakie tradycje wiążą się z tym świętem w kulturze anglosaskiej?
Zdjęcie z artykułu: Halloween. Jak się obchodzi to święto?
Halloween. Jak się obchodzi to święto?źródło:Fill/pixabay.com, domena publiczna

My wspominamy zmarłych na poważnie - modlimy się za nich przy grobach, palimy znicze, odwiedzamy kościoły. Amerykanie z nieuchronnością śmierci oswajają się na wesoło - każdego roku wieczorem 31 października świętują Halloween.

Skąd się wzięło Halloween?

Geneza Halloween sięga celtyckiego obrządku Samhain. Ponad 2 tys. lat temu w Anglii, Irlandii, Szkocji, Walii i północnej Francji w ten dzień żegnano lato, witano zimę oraz obchodzono święto zmarłych. W dzień Samhain zacierała się granica między zaświatami a światem ludzi żyjących, zaś duchom, zarówno złym jak i dobrym, łatwiej było się przedostać do świata żywych. Duchy przodków czczono i zapraszano do domów, złe duchy zaś odstraszano.

.. Wszystkich Świętych, Zaduszki, Halloween – dlaczego w listopadzie?

Sądzi się, iż właśnie z potrzeby odstraszania złych duchów wywodzi się zwyczaj przebierania się w Halloween w dziwaczne stroje i zakładania masek. Dziś na balach z okazji Halloween szaleją czarownice, upiory, strzygi itp. Amerykanie oprócz organizowania domowych imprez, często odwiedzają tzw. straszne farmy, czyli zaadaptowane na ten cel duże przestrzenie, gdzie tworzone są specjalne scenerie jak z filmów grozy.

.. Halloween, czyli... Wigilia Wszystkich Świętych?

Do zwyczajów związanych z Halloween zalicza się także zabawa "cukierek albo psikus". Dzieci, poprzebierana za wróżki, czarnoksiężników, wampiry itp, chodzą po okolicy i odwiedzają mieszkańców - gdy ktoś nie chce dać im cukierka, musi liczyć się z tym, że spotka go jakiś psikus. Z okazji święta Halloween w oknach lub drzwiach domu stawia się także latarnie zrobione z dyni - w środku wydrążonej dyni z wyciętymi otworami zapala się świecę.

.. Wróżby na Halloween. W co się bawić na halloweenowym przyjęciu? WIDEO

Tagi: halloween,

Redakcja 01/05/2016

Podobne

Halloween: Laboratorium Frankensteina w Ząbkowicach Śląskich Halloween: Laboratorium Frankensteina w Ząbkowicach Śląskich Ząbkowice Śląskie jak mało które miasto owiane jest aurą grozy i tajemniczości. Przed wojną nosiło nazwę Frankenstein i to tu powstało jedyne dziś na świecie Laboratorium Frankensteina. Dowiedz się, co łączy Frankensteina z Ząbkowicami. A najlepiej wybierz się do Ząbkowic na (pełen grozy) weekend! Obrzędy i zwyczaje związane z Halloween. Świecące dynie, przebrania, cukierek albo psikus i wróżby Obrzędy i zwyczaje związane z Halloween. Świecące dynie, przebrania, cukierek albo psikus i wróżby Halloween, mające europejski rodowód, powróciło na Stary Kontynent z Ameryki. Choć nie jest zakorzenione w polskiej tradycji, coraz częściej bywa akceptowane - szczególnie przez dzieci. Warto wiedzieć, jakie zabawy i obyczaje są tradycyjnie związane z tym świętem. Poznaj je z nami! Jak zrobić świecący słoik? Oryginalny lampion nie tylko na Halloween Jak zrobić świecący słoik? Oryginalny lampion nie tylko na Halloween Świecący słoik to ciekawa dekoracja na Halloween, ale nie tylko. Taki oryginalny, świecący w ciemnościach lampion jest przede wszystkim wielką atrakcją dla dzieci, choć dorosłych zachwyca równie mocno. Świecący słoik może być dekoracją parapetu, balkonu, ogrodu, ale też może się stać elementem wystroju imprezy urodzinowej czy halloweenowej! Jego wykonanie jest proste i tanie. Podpowiadamy, jak samodzielnie zrobić świecący słoik. Hotele, w których nie zaśniesz. Duchy pokojówek, znikający goście i... INFOGRAFIKA Hotele, w których nie zaśniesz. Duchy pokojówek, znikający goście i... INFOGRAFIKA Niektórych zjawisk paranormalnych doświadcza się na co dzień. Bywają nimi np. złe przeczucia, które z biegiem czasu okazują się trafne. Podobnie déja vu, czyli poczucie ponownego przeżywania danej sytuacji – wciąż jeszcze pozbawione wyjaśnienia naukowego. Także z pozoru bezpieczne pokoje hotelowe stają się miejscami niewytłumaczalnych zdarzeń.

Zobacz też

Kim jest MONIKA JARUZELSKA, córka Wojciecha Jaruzelskiego? Kim jest MONIKA JARUZELSKA, córka Wojciecha Jaruzelskiego? Monika Jaruzelska kojarzona jest przede wszystkim ze swoim ojcem, generałem Wojciechem Jaruzelskim. To również ceniona stylistka, prowadzącą założoną przez siebie Szkołę Stylu. Co Jaruzelska mówi o swoim ojcu? Jak wyglądał stan wojenny z jej perspektywy?   Jak nie dać się oszukać na zakupach w sieci? Jak nie dać się oszukać na zakupach w sieci? Robiąc w sieci zakupy, zawsze masz z tyłu głowy obawę, że towar, który zamówiłeś nie dojdzie na czas. Masz przeczucie, że twoja przesyłka będzie uszkodzona, albo złej jakości. Boisz się, że zostaniesz oszukany, stracisz pieniądze. Są jednak pewne zasady, które pozwolą ci ustrzec się przed oszustami. Jakie raki będą najlepsze na wycieczkę w góry? Jakie raki będą najlepsze na wycieczkę w góry? Nawet najlepsze buty nie zagwarantują pewnych kroków na zaśnieżonym i oblodzonym szlaku górskim. Raki sprawiają, że można chodzić nawet po bardzo stromych ścieżkach, nie ślizgając się. Mają one najczęściej 10–12 zębów wystających w różnych kierunkach, różnią się też sposobem mocowania do butów. Przed świętami zazwyczaj dramatycznie brakuje nam pieniędzy. Mówimy, jak zrobić złoto! Przed świętami zazwyczaj dramatycznie brakuje nam pieniędzy. Mówimy, jak zrobić złoto! Na półkach księgarń znaleźć można tomy fałszywych zaklęć i podręczników czarnej magii. Po co jednak sięgać po podróbki, skoro dostępne są prawdziwe receptury? Przedstawiamy fragment podręcznika, spisanego przez Mnicha Teofila na przełomie XI i XII w. Dowiedz się z nami jak zrobić złoto według jego receptury. To naprawdę proste, musisz tylko sobie wyhodować bazyliszka, a następnie go upiec...

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!