GRZYB NA ŚCIANIE SPOSÓB. Jak pozbyć się grzyba ze ściany?

Grzyb to lokator niechciany i zabójczy. Wypraszanie go z domu to proces niełatwy, ale jeśli przeprowadzony porządnie - skuteczny. Jak pozbyć się grzyba ze scian?

Pleśń na ścianach. Jaka jest przyczyna jej powstawania?

Najłatwiej „wyhodować” pleśń w łazience i kuchni, gdzie wilgoci nie da się uniknąć. Wilgoć w połączeniu z nienajlepiej działającą wentylacją i niechciany lokator na ścianie lub suficie gwarantowany. Jeśli zagrzybienie pojawi się, trzeba z nim walczyć szybko i bezwzględnie, bowiem stanowi realne zagrożenie dla zdrowia domowników. Warto jednak pamiętać, że skuteczne zwalczenie grzybów jest możliwe wyłącznie po usunięciu przyczyny jego wystąpienia. Jeśli zlikwidujemy zagrzybienie nie poprawiając wentylacji, problem szybko powróci.

Teoretycznie, aby doszło do zagrzybienia mieszkania, musi dojść do zakażenia, czyli przeniesienia do wnętrza zarodników grzybów. W praktyce jest to niezwykle łatwe, gdyż zarodniki grzybów pleśniowych są wszędzie wokół nas. Można je wnieść do domu wraz z drewnem do kominka czy na butach. W mieszkaniu, w którym jest ciepło i wilgotno znajdują idealne warunki rozwoju.

Problemowi można spróbować zapobiegać już podczas prac wykończeniowych, przed malowaniem pokrywając ściany środkami zapobiegającymi i hamującymi rozwój grzybów. Na polskim rynku najpopularniejsze to izohan RZYBOCHRON i bolix PRO. Gdy jednak doszło do inwazji mikrobiologicznej, trzeba wypowiedzieć grzybom wojnę.

Jak usunąć grzyb ze ścian?

Aby skutecznie zwalczyć zakażenie, przede wszystkim należy usunąć przyczynę.  Następnie można zabrać się za mechaniczne usuwanie grzybów - zaatakowane powierzchnie trzeba dokładnie zeskrobać i wyszorować przy pomocy twardej szczotki, wodą z dodatkiem środka zawierającego związki chloru, mającego silne działanie dezynfekujące (np. Domestos, wybielacze do tkanin na bazie chloru itp.). Po spłukaniu i dokładnym wyschnięciu, ściany trzeba pomalować (pędzlem, bądź pistoletem natryskowym) jednym z preparatów grzybobójczych dostępnych powszechnie na rynku, takich jak Izohan GRZYBOSTOP, Atlas Mykos, Pufas czy CT 99.

Malowanie preparatem grzybobójczym należy przeprowadzić przynajmniej dwukrotnie, aby środek dokładnie spenetrował zagrzybioną powierzchnię. Po zupełnym wyschnięciu, ściany można wyrównać i malować. Do zagrzybionych powierzchni polecane są gładzie i farby akrylowe, najlepiej oznaczane przez producentów jako zapobiegające rozwojowi grzybów. Podczas prac z preparatami grzybobójczymi należy pamiętać, że są to środki toksyczne - pracować warto w maseczce i rękawiczkach ochronnych !!

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!