Godzina zero – zamach w metrze w Tokio w marcu 1995 roku. Rekonstrukcja zdarzeń minuta po minucie

Zamach w metrze w Tokio wstrząsnął Japonią. Pod koniec marca 1995 roku sześciu członków sekty Aum Shinrikyo – Najwyższa Prawda wniosło do metra pakunki z sarinem. Rozpylony przez nich gaz spowodował śmierć 12 osób. Około 5 tysięcy odniosło poważne obrażenia, których powikłania leczą do dziś.


Atak w metrze w Tokio został przygotowany z największą starannością. Decyzję o jego przeprowadzeniu podjął lider Najwyższej Prawdy - Shoko Asahara, gdy dowiedział się o planowanym przez policję nalocie na obiekty należące do sekty. Celem uderzenia miało być odwrócenie uwagi opinii publicznej od działań organizacji, jednak zamach przyniósł odwrotny skutek. Po ataku, w którym zginęło 12 osób, a tysiące zostało poszkodowanych, na jaw wyszły najskrzętniej ukrywane szczegóły działalności Najwyższej Prawdy.

FOKUS TV, bezpłatna telewizja poświęcona odkrywaniu świata, pasjom i stylom życia zaprasza na kolejny odcinek serii „Godzina zero" poświęcony zamachowi w metrze w Tokio. Przedstawiona w nim zostanie starannie przygotowana rekonstrukcja ostatnich godzin przed atakiem, a także kontekst społeczny i polityczny tego tragicznego zdarzenia.

Kolejne odcinki serii „Godzina zero" przybliżają najdramatyczniejsze wydarzenia współczesności, rekonstruując ich przebieg minuta po minucie. Autorzy serii opowiadają o takich m.in. wydarzenich, jak atak na World Trade Center, awaria reaktora atomowego w Czarnobylu, zabójstwo Pablo Escobara, zamach na papieża Jana Pawła II, katastrofa promu kosmicznego Columbia czy strzelanina w szkole średniej w stanie Kolorado.

 

Redakcja 30/12/2014

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!