Godzina zero – zamach w metrze w Tokio w marcu 1995 roku. Rekonstrukcja zdarzeń minuta po minucie

Zamach w metrze w Tokio wstrząsnął Japonią. Pod koniec marca 1995 roku sześciu członków sekty Aum Shinrikyo – Najwyższa Prawda wniosło do metra pakunki z sarinem. Rozpylony przez nich gaz spowodował śmierć 12 osób. Około 5 tysięcy odniosło poważne obrażenia, których powikłania leczą do dziś.


Atak w metrze w Tokio został przygotowany z największą starannością. Decyzję o jego przeprowadzeniu podjął lider Najwyższej Prawdy - Shoko Asahara, gdy dowiedział się o planowanym przez policję nalocie na obiekty należące do sekty. Celem uderzenia miało być odwrócenie uwagi opinii publicznej od działań organizacji, jednak zamach przyniósł odwrotny skutek. Po ataku, w którym zginęło 12 osób, a tysiące zostało poszkodowanych, na jaw wyszły najskrzętniej ukrywane szczegóły działalności Najwyższej Prawdy.

FOKUS TV, bezpłatna telewizja poświęcona odkrywaniu świata, pasjom i stylom życia zaprasza na kolejny odcinek serii „Godzina zero" poświęcony zamachowi w metrze w Tokio. Przedstawiona w nim zostanie starannie przygotowana rekonstrukcja ostatnich godzin przed atakiem, a także kontekst społeczny i polityczny tego tragicznego zdarzenia.

Kolejne odcinki serii „Godzina zero" przybliżają najdramatyczniejsze wydarzenia współczesności, rekonstruując ich przebieg minuta po minucie. Autorzy serii opowiadają o takich m.in. wydarzenich, jak atak na World Trade Center, awaria reaktora atomowego w Czarnobylu, zabójstwo Pablo Escobara, zamach na papieża Jana Pawła II, katastrofa promu kosmicznego Columbia czy strzelanina w szkole średniej w stanie Kolorado.

 

Redakcja 30/12/2014

Zobacz też

Co to jest program PO WER? Co to jest program PO WER? PO WER, czyli Program Wiedza Edukacja Rozwój to projekt finansowany ze środków społecznych funduszy Unii Europejskiej, który ma wprowadzać reformy systemowe w zatrudnieniu, gospodarce, edukacji oraz zdrowiu. Będzie wspierał też innowacje społeczne i współpracę ponadnarodową w wymienionych obszarach. Bartosz Opania, syn Mariana Opani. Kim jest? [KARIERA, RODZINA] Bartosz Opania, syn Mariana Opani. Kim jest? [KARIERA, RODZINA] Bartosz Opania, nieco ekscentryczny, pewny siebie, budzący skrajne emocje - uwielbiany i podziwiany przez jednych albo nielubiany i krytykowany przez innych; uzdolniony aktor teatralny i filmowy, znany z bardzo jaskrawych ról. Laureat nagrody im. T. Łomnickiego... Co jeszcze wiemy o synu aktora, Mariana Opani? Jackie Kennedy bez Johna - ikona mody, trendsetterka, kobieta, która po śmierci męża stworzyła sama siebie. Jak powstał nieśmiertelny styl Jackie Kennedy? Jackie Kennedy bez Johna - ikona mody, trendsetterka, kobieta, która po śmierci męża stworzyła sama siebie. Jak powstał nieśmiertelny styl Jackie Kennedy? Życie nie oszczędziło jej cierpienia. Jackie Kennedy w tragicznych okolicznościach straciła męża, którego kochała, a wraz z nim pozycję pierwszej damy. Zdołała jednak swoje nieszczęście przekuć w sukces, zapomnieć o rozpaczy i na gruzach starego zbudować nowe życie. Zasłynęła jako ikona mody i trendsetterka. Wielbiona i otaczana kultem jest do dziś, a styl Jackie Kennedy na zawsze wszedł do historii mody. Zumba - na czym polega? Zumba - na czym polega? Nie dla ciebie zwykły aerobik? Nuży cię bieganie? Nauka tańca zniechęca cię skomplikowaną choreografią? Zumba może okazać się idealnym rozwiązaniem! Ta innowacyjna metoda łącząca fitness z tańcami latynoskimi to doskonała zabawa i naprawdę skuteczne ćwiczenia.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!