Godzina zero - zamach na papieża Jana Pawła II. Rekonstrukcja zdarzeń, przyczyny i kontekst ataku

Czy wiecie, co się stało z kulą, którą wyjęto z ciała Jana Pawła II po zamachu? Pocisk umieszczony został w koronie figury Matki Bożej Fatimskiej w Portugalii. Gdy papież, rok po zamachu, udał się na pielgrzymkę dziękczynną do Fatimy, po raz kolejny został zaatakowany - niezrównoważony psychicznie mężczyzna ugodził go nożem. Mimo krwawienia papież odprawił mszę. FOKUS TV zaprasza na program z cyklu „Godzina zero", który minuta po minucie odtwarza wydarzenia poprzedzające zamach na Jana Pawła II.A co działo się tuż przed zamachem, 13 maja 1981 roku? Jak papież spędził ostatnie godziny przed feralną audiencją? Czy miał przeczucia związane z zagrożeniem? Czy służby papieskie były świadome niebezpieczeństwa i przekazały tę wiadomość ojcu świętemu? A co tego dnia robił zamachowiec Mehmeta Ali Agca? Jak przygotowywał się do zabicia papieża? Czy mógł spokojnie spać, jeść i pić? Czy się modlił? Czy myślał o swojej przyszłości i minionym życiu? A może skupiał się wyłącznie na wykonaniu zadania? Do zamachu na papieża doszło 13 maja 1981 roku, na placu św. Piotra. Pocisk trafił w brzuch papieża, który osunął się w objęcia towarzyszącego mu kardynała Dziwisza. Kto sfinansował całe przedsięwzięcie? Czy rzeczywiście zleceniodawcą ataku był Związek Radziecki? A może, jak twierdzą niektórzy specjaliści, zamach zorganizowany został przez terrorystyczną organizacją działającą na Bliskim Wschodzie? Jaki cel mógłby jej przyświecać? Po postrzeleniu papież poddany został sześciogodzinnej operacji, a sensacyjna informacja o tym, że ojciec święty został postrzelony, w mgnieniu oka obiegła cały świat.

FOKUS TV, bezpłatna telewizja poświęcona odkrywaniu świata, pasjom i stylom życia zaprasza na kolejny odcinek serii „Godzina zero", poświęcony zamachowi na Jana Pawła II. Kolejne odcinki serii odtwarzają najtragiczniejsze wydarzenia współczesności. W kolejnych epizodach prezentowany jest przebieg, tło i przyczyny takich wydarzeń, jak m.in. atak na World Trade Center, awaria reaktora atomowego w Czarnobylu, zabójstwo Pablo Escobara, katastrofa promu kosmicznego Columbia czy strzelanina w szkole średniej w stanie Kolorado. Zapraszamy przed ekrany! 

Redakcja 26/01/2015

Zobacz też

ZALEW MIETKOWSKI, czyli Dolny Śląsk dla żeglarzy. Dlaczego żeglarze kochają Zalew Mietkowski? ZALEW MIETKOWSKI, czyli Dolny Śląsk dla żeglarzy. Dlaczego żeglarze kochają Zalew Mietkowski? Zalew Mietkowski i jego okolice są bardzo dobrym miejscem na odpoczynek poza gwarem dużego miasta. Niewielka odległość Zalewu Mietkowskiego od stolicy Dolnego Śląska - Wrocławia sprawia, że coraz większa rzesza ludzi wybiera to magiczne miejsce. Zalew Mietkowski uwielbiają szczególnie dolnośląscy żeglarze. Dlaczego? Wolny związek – warto czy nie? [WADY i ZALETY] Wolny związek – warto czy nie? [WADY i ZALETY] Ktoś, kto decyduje się na życie w wolnym związku, unika zobowiązań, ale i stabilności. Wolne związki są na tyle popularne, że nawet Facebook proponuje użytkownikom w swoich ustawieniach status „w wolnym związku”. Jak pływać kajakiem po Odrze? Najpopularniejsze SPŁYWY ODRĄ i jej dopływami Jak pływać kajakiem po Odrze? Najpopularniejsze SPŁYWY ODRĄ i jej dopływami Spływy kajakowe na Odrze mają już swoją tradycję. Dolny Śląsk staje się mekką wodniaków - liczba wioślarskich i motorowodnych atrakcji na Górnej Odrze i jej dopływach stale wzrasta. Przedstawiamy najpopularniejsze spływy kajakowe na Odrze i jej dopływach. Wrocław dla wodniaków, czyli łódkami po Odrze. Jak popływać kajakiem w centrum Wrocławia? Wrocław dla wodniaków, czyli łódkami po Odrze. Jak popływać kajakiem w centrum Wrocławia? Czy Wrocław sprawi, że sporty wodne staną się popularne i w innych miastach leżących nad dużymi rzekami? Turystyka wodna stała się nieodzownym elementem dolnośląskiego stylu życia, a kajaki, deski windsurfingowe i motorówki stałą częścią krajobrazu. Oto jedna z propozycji spędzania wolnego czasu na wodzie w samym centrum Wrocławia. Czy wiesz, jak popływać kajakiem w centrum Wrocławia?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!