Godzina zero – operacja „Pewna śmierć". Brawurowa akcja w Sierra Leone w 2000 roku

Kilkuosobowy oddział brytyjskich żołnierzy więzionych przez terrorystów w sercu dżungli i 120 spadochroniarzy, którzy lecą im na pomoc. Tak właśnie wyglądała jedna z najbardziej brawurowych akcji w historii służb specjalnych brytyjskich sił zbrojnych. Operacja Barras miała na celu odbicie zakładników w Sierra Leone a jej uczestnicy mówili o niej operacja „Pewna śmierć".

Terror w Bombaju

Terror w Bombaju
Kraj produkcji: Wielka Brytania Kategoria wiekowa Czas trwania 00:47:44

Oparacja Barras przeprowadzona została latem 2000 roku. Często określana jest jako najbardziej brawurowa i efektowna akcja w historii SAS – służb specjalnych brytyjskich sił zbrojnych.

Tygodnie starannego planowania, perfekcyjna koordynacja i precyzyjne uderzenie w cel. Program „Misja specjalna w Sierra Leone" z serii „Godzina zero" pokazuje minuta po minucie przebieg jednej z najsłynniejszych akcji odbijania zakładników z rąk terrorystów. Przedstawia także polityczne tło akcji, przybliżając widzom przyczyny uwięzienia brytyjskich żołnierzy i ówczesne relacje między Wielką Brytanią a Sierra Leone. Czy komandosom udało się odbić zakładników? Czy z wszystkim uczestnikom operacji udało się przeżyć? Jakie skutki polityczne i społeczne pociągnęła za sobą misja specjalna SAS?

Program poświęcony operacji Barras jest kolejnym odcinkiem pasjonującej serii „Godzina zero", której założeniem jest prezentowanie rekonstrukcji najtragiczniejszych wydarzeń współczesności. W kolejnych odcinkach programu jego twórcy przywołują takie dramatyczne momenty naszych czasów, jak zamach na Jana Pawła II, katastrofa promu Estonia czy atak na World Trade Center. Zapraszamy przed ekrany!

Redakcja 18/11/2014

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!