Godzina zero – operacja „Pewna śmierć". Brawurowa akcja w Sierra Leone w 2000 roku

Kilkuosobowy oddział brytyjskich żołnierzy więzionych przez terrorystów w sercu dżungli i 120 spadochroniarzy, którzy lecą im na pomoc. Tak właśnie wyglądała jedna z najbardziej brawurowych akcji w historii służb specjalnych brytyjskich sił zbrojnych. Operacja Barras miała na celu odbicie zakładników w Sierra Leone a jej uczestnicy mówili o niej operacja „Pewna śmierć".

Oparacja Barras przeprowadzona została latem 2000 roku. Często określana jest jako najbardziej brawurowa i efektowna akcja w historii SAS – służb specjalnych brytyjskich sił zbrojnych.

Tygodnie starannego planowania, perfekcyjna koordynacja i precyzyjne uderzenie w cel. Program „Misja specjalna w Sierra Leone" z serii „Godzina zero" pokazuje minuta po minucie przebieg jednej z najsłynniejszych akcji odbijania zakładników z rąk terrorystów. Przedstawia także polityczne tło akcji, przybliżając widzom przyczyny uwięzienia brytyjskich żołnierzy i ówczesne relacje między Wielką Brytanią a Sierra Leone. Czy komandosom udało się odbić zakładników? Czy z wszystkim uczestnikom operacji udało się przeżyć? Jakie skutki polityczne i społeczne pociągnęła za sobą misja specjalna SAS?

Program poświęcony operacji Barras jest kolejnym odcinkiem pasjonującej serii „Godzina zero", której założeniem jest prezentowanie rekonstrukcji najtragiczniejszych wydarzeń współczesności. W kolejnych odcinkach programu jego twórcy przywołują takie dramatyczne momenty naszych czasów, jak zamach na Jana Pawła II, katastrofa promu Estonia czy atak na World Trade Center. Zapraszamy przed ekrany!

Redakcja 17/11/2014

Zobacz też

WYMIANA OPON. O czym pamiętać przy wymianie opon zimowych? WYMIANA OPON. O czym pamiętać przy wymianie opon zimowych? Najwyższy czas zmienić opony letnie na zimowe. Wraz ze spadkiem temperatury opony letnie tracą bowiem swoje właściwości. Wielu z nas jeszcze przed pierwszymi mrozami staje przed dylematem wyboru dobrej opony zimowej. Przeczytaj, jak dobrać opony zimowe? Wymiana opon - o czym pamiętać? Polisa OC i AC. Na co zwrócić uwagę, kupując UBEZPIECZENIE SAMOCHODU? Polisa OC i AC. Na co zwrócić uwagę, kupując UBEZPIECZENIE SAMOCHODU? Kupując polisę ubezpieczeniową, warto sprawdzić jak najwięcej ofert i pamiętać, że nie zawsze najtańsze ubezpieczenie będzie najlepsze. Zwracajmy uwagę na zakres ochrony polisy, poziom udziału własnego w szkodzie, a także na amortyzację części. Przed zakupem obowiązkowo czytajmy też warunki umowy. iPad vs Galaxy Tab. Który tablet lepszy i dlaczego? Jaki tablet kupić? iPad vs Galaxy Tab. Który tablet lepszy i dlaczego? Jaki tablet kupić? Chcecie zakupić tablet, ale nie możecie się na żaden zdecydować? Nie wiecie czy lepszy będzie Apple iPad czy Samsung Galaxy Tab? Mówimy wszystko na temat tych dwu tabletów i mamy nadzieję, że pomożemy rozwiać wątpliwości. Poznaj opinie na temat tabletów. Jaki tablet kupić? Jak wybrać telewizor? Czym różni się LCD od telewizorów plazmowych, LED oraz 3D? Jak wybrać telewizor? Czym różni się LCD od telewizorów plazmowych, LED oraz 3D? Wybór właściwego telewizora nie jest prosty. Sklepowe półki uginają się pod ciężarem urządzeń, które kusza nas nowoczesnymi technologiami. Co oznaczają te wszystkie tajemnicze symbole na opakowaniach, co najlepiej wybrać? LED, LCD, telewizor plazmowy, a może ostatni przebój, czyli telewizor 3D? 

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!