Godzina zero. Masakra w liceum w Columbine – przebieg strzelaniny, portrety psychologiczne młodocianych sprawców i motywy ich działania

Jestem pełen nienawiści i kocham to – pisał w swoim pamiętniku Eric Harris, jeden ze sprawców strzelaniny w liceum w Columbine. Do masakry doszło we wtorek, 20 kwietnia 1999 roku, przed południem. Zginęło w niej 13 osób, kilkadziesiąt odniosło rany. Obydwaj młodociani zamachowcy popełnili samobójstwo. Jak przebiegała masakra w liceum w Columbine? Kolejny program z cyklu „Godzina zero" przedstawia rekonstrukcję tragicznych zdarzeń minuta po minucie.


Sprawcami masakry w liceum w Columbine byli dwaj uczniowie tej szkoły Eric Harris i Dylan Klebold, obydwaj mający po 18 lat. Do zamachu przygotowywali się przez rok, konstruując w tym czasie ładunki wybuchowe i kupując broń. „Moim celem jest zniszczenie wszystkiego, co się da, więc nie mogę kierować się uczuciem litości" - pisał w swoim pamiętniku Eric Harris. I faktycznie, podczas zamachu chłopcy strzelali do wszystkich, których napotkali na swojej drodze. Pierwsze strzały oddali o godzinie 11:19. Godzinę później obydwaj popełnili samobójstwo. Po zamachu przez Stany Zjednoczone przetoczyła się fala dyskusji o wpływie gier komputerowych, muzyki i filmów na zachowania młodych ludzi, o leczeniu przy użyciu antydepresantów, o prawie do posiadania broni.

Kim byli chłopcy, którzy tak bardzo pragnęli śmierci jak największej ilości osób? Czy na ich zachowanie rzeczywiście wpływ miały brutalne gry komputerowe, muzyka i filmy - te same, które oglądały przecież setki podobnych im nastolatków? Czy stosując odpowiednie programy terapeutyczne można było zapobiec tragedii? FOKUS TV zaprasza do obejrzenia filmu poświęconego masakrze w Columbine, odtwarzającego przebieg strzelaniny minuta po minucie.

Redakcja 18/12/2014

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!