Godzina zero. Masakra w liceum w Columbine – przebieg strzelaniny, portrety psychologiczne młodocianych sprawców i motywy ich działania

Jestem pełen nienawiści i kocham to – pisał w swoim pamiętniku Eric Harris, jeden ze sprawców strzelaniny w liceum w Columbine. Do masakry doszło we wtorek, 20 kwietnia 1999 roku, przed południem. Zginęło w niej 13 osób, kilkadziesiąt odniosło rany. Obydwaj młodociani zamachowcy popełnili samobójstwo. Jak przebiegała masakra w liceum w Columbine? Kolejny program z cyklu „Godzina zero" przedstawia rekonstrukcję tragicznych zdarzeń minuta po minucie.


Sprawcami masakry w liceum w Columbine byli dwaj uczniowie tej szkoły Eric Harris i Dylan Klebold, obydwaj mający po 18 lat. Do zamachu przygotowywali się przez rok, konstruując w tym czasie ładunki wybuchowe i kupując broń. „Moim celem jest zniszczenie wszystkiego, co się da, więc nie mogę kierować się uczuciem litości" - pisał w swoim pamiętniku Eric Harris. I faktycznie, podczas zamachu chłopcy strzelali do wszystkich, których napotkali na swojej drodze. Pierwsze strzały oddali o godzinie 11:19. Godzinę później obydwaj popełnili samobójstwo. Po zamachu przez Stany Zjednoczone przetoczyła się fala dyskusji o wpływie gier komputerowych, muzyki i filmów na zachowania młodych ludzi, o leczeniu przy użyciu antydepresantów, o prawie do posiadania broni.

Kim byli chłopcy, którzy tak bardzo pragnęli śmierci jak największej ilości osób? Czy na ich zachowanie rzeczywiście wpływ miały brutalne gry komputerowe, muzyka i filmy - te same, które oglądały przecież setki podobnych im nastolatków? Czy stosując odpowiednie programy terapeutyczne można było zapobiec tragedii? FOKUS TV zaprasza do obejrzenia filmu poświęconego masakrze w Columbine, odtwarzającego przebieg strzelaniny minuta po minucie.

Redakcja 15/12/2014

Zobacz też

Przepowiednie. Co przepowiedział „Czeladnik”? Przepowiednie. Co przepowiedział „Czeladnik”? Jasnowidz podpisujący się imieniem „Czeladnik” doznał objawień Chrystusa i Matki Boskiej. Większość jego przepowiedni dotyczyła losów Kościoła i papieża. Mówimy, co w swoich objawieniach zobaczył „Czeladnik”. TOMASZ NOWAK, poseł PO - KIM JEST poseł PO z Kwidzyna. Zobacz SYLWETKĘ posła TOMASZ NOWAK, poseł PO - KIM JEST poseł PO z Kwidzyna. Zobacz SYLWETKĘ posła Tomasz Nowak, poseł Sejmu VII kadencji. Wybrany z list Platformy Obywatelskiej, w okręgu wyborczym do Sejmu nr 37 (OKW Konin). Przedsiębiorca, filolog i działacz lokalnych struktur partii. Do 2000 roku bezpartyjny, a od 2001 roku współorganizator Platformy Obywatelskiej w Koninie, członek Zarządu Wielkopolskiego Platformy Obywatelskiej, a od roku 2003 – Wiceprzewodniczący Zarządu Wielkopolskiego PO w Poznaniu. Kto musi rozmawiać przez komórkę w autobusie? Kto musi rozmawiać przez komórkę w autobusie? Telefon komórkowy cudownie ułatwia życie. Ale jednocześnie utrudnia w niektórych sytuacjach. Niekończące się rozmowy telefoniczne w komunikacji miejskiej to plaga, z którą trudno walczyć. Kiedyś nawet zwykłe rozmowy były prowadzone szeptem, teraz pasażerom powinno się rozdawać... zatyczki do uszu. Czy rozmawianie przez telefon w środkach masowej komunikacji jest eleganckie? MIROSŁAWA NYKIEL, posłanka PO - KIM JEST posłanka PO z Wańkowej. Zobacz SYLWETKĘ posła MIROSŁAWA NYKIEL, posłanka PO - KIM JEST posłanka PO z Wańkowej. Zobacz SYLWETKĘ posła Mirosława Nykiel, posłanka Sejmu VII kadencji. Wybrana z list Platformy Obywatelskiej, w okręgu wyborczym do Sejmu nr 27 (OKW Bielsko-Biała). Przedsiębiorca, menadżer i działaczka lokalnych struktur partii. Kim jest pierwsza kobieta, która stała się prezeską RUCH S.A.?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!