Godzina zero – katastrofa w Czarnobylu. Rekonstrukcja zdarzeń minuta po minucie

Ten dzień pamiętają niemal wszyscy Polacy. Pod koniec kwietnia 1986 roku doszło do wybuchu w jednym z reaktorów elektrowni atomowej w Czarnobylu. Jak się później okazało, była to jak dotąd najpoważniejsza katastrofa w historii energetyki jądrowej. Kolejny odcinek serii „Godzina zero" przedstawia przebieg zdarzeń tego feralnego dnia, odsłania także kulisy tego jednego z najdramatyczniejszych wydarzeń współczesności, jakim była katastrofa w Czarnobylu.


Jak doszło do katastrofy jądrowej w Czarnobylu? Jak przebiegała akcja ratunkowa? Jakie w jej trakcie popełniono błędy, a które z decyzji były trafne? O wielu faktach z dni, kiedy nad Europę zasnuły opary chmury radioaktywnej dowiedzieliśmy się dopiero po pewnym czasie. Reżim radziecki starannie kontrolował przepływ informacji na temat przebiegu całego zdarzenia. Na niektóre pytania odpowiedzi nie znamy do dziś. W programie z cyklu „Godzina zero", poświęconym katastrofie w Czarnobylu przedstawiona zostanie rekonstrukcja zdarzeń z 26 kwietnia 1986 roku, minuta po minucie zgodna z aktualnym stanem wiedzy o tym wydarzeniu. Czy twórcom programu uda się odpowiedzieć przynajmniej na niektóre z pytań wciąż pozostających w zawieszeniu? Czy uda im się przynajmniej częściowo zbliżyć do prawdy?

Program poświęcony wybuchowi w elektrowni jądrowej w Czarnobylu jest kolejnym odcinkiem serii „Godzina zero", emitowanej na antenie FOKUS TV. Cykl opowiada o najtragiczniejszych wydarzeniach współczesności, rekonstruując ich przebieg minuta po minucie i analizując ich przyczyny. W poszczególnych odcinkach zobaczymy rekonstrukcje takich wydarzeń, jak atak na World Trade Center, zamach na papieża Jana Pawła II, katastrofa promu Estonia, zabójstwo Pablo Escobara, katastrofa promu kosmicznego Columbia czy strzelanina w szkole średniej w stanie Kolorado. Zapraszamy przed ekrany!

Redakcja 04/12/2014

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!