Godzina zero – katastrofa w Czarnobylu. Rekonstrukcja zdarzeń minuta po minucie

Ten dzień pamiętają niemal wszyscy Polacy. Pod koniec kwietnia 1986 roku doszło do wybuchu w jednym z reaktorów elektrowni atomowej w Czarnobylu. Jak się później okazało, była to jak dotąd najpoważniejsza katastrofa w historii energetyki jądrowej. Kolejny odcinek serii „Godzina zero" przedstawia przebieg zdarzeń tego feralnego dnia, odsłania także kulisy tego jednego z najdramatyczniejszych wydarzeń współczesności, jakim była katastrofa w Czarnobylu.


Jak doszło do katastrofy jądrowej w Czarnobylu? Jak przebiegała akcja ratunkowa? Jakie w jej trakcie popełniono błędy, a które z decyzji były trafne? O wielu faktach z dni, kiedy nad Europę zasnuły opary chmury radioaktywnej dowiedzieliśmy się dopiero po pewnym czasie. Reżim radziecki starannie kontrolował przepływ informacji na temat przebiegu całego zdarzenia. Na niektóre pytania odpowiedzi nie znamy do dziś. W programie z cyklu „Godzina zero", poświęconym katastrofie w Czarnobylu przedstawiona zostanie rekonstrukcja zdarzeń z 26 kwietnia 1986 roku, minuta po minucie zgodna z aktualnym stanem wiedzy o tym wydarzeniu. Czy twórcom programu uda się odpowiedzieć przynajmniej na niektóre z pytań wciąż pozostających w zawieszeniu? Czy uda im się przynajmniej częściowo zbliżyć do prawdy?

Program poświęcony wybuchowi w elektrowni jądrowej w Czarnobylu jest kolejnym odcinkiem serii „Godzina zero", emitowanej na antenie FOKUS TV. Cykl opowiada o najtragiczniejszych wydarzeniach współczesności, rekonstruując ich przebieg minuta po minucie i analizując ich przyczyny. W poszczególnych odcinkach zobaczymy rekonstrukcje takich wydarzeń, jak atak na World Trade Center, zamach na papieża Jana Pawła II, katastrofa promu Estonia, zabójstwo Pablo Escobara, katastrofa promu kosmicznego Columbia czy strzelanina w szkole średniej w stanie Kolorado. Zapraszamy przed ekrany!

Redakcja 04/12/2014

Zobacz też

Zakręcona historia. Seria dokumentalna o wydarzeniach, które zmieniły bieg dziejów Zakręcona historia. Seria dokumentalna o wydarzeniach, które zmieniły bieg dziejów Seria „Zakręcona historia” przedstawiająca najdziwniejsze wydarzenia, które nieoczekiwanie zmieniły dzieje świata. Dokumentaliści zaprezentują, w jaki sposób spotkanie Abrahama Lincolna z niemieckim hrabią doprowadziło do lądowania na Księżycu. Spróbują też odpowiedzieć na pytanie, czy obserwacja niezidentyfikowanych obiektów latających przyczyniła się do powstania nowoczesnych komputerów. Widzowie dowiedzą się również, jak wojna między członkami Ku Klux Klanu i mafią wpłynęła na muzykę jazzową i prezydenturę Johna Kennedy'ego. Szkoła Edukacji. Bezpłatne studia podyplomowe dla nauczycieli polskiego i matematyki. WIDEO Szkoła Edukacji. Bezpłatne studia podyplomowe dla nauczycieli polskiego i matematyki. WIDEO Żadna reforma systemu edukacji nie jest polskiej szkole tak potrzebna jak dobrze przygotowani nauczyciele. W tym celu stworzono Szkołę Edukacji, czyli bezpłatne dzienne studia podyplomowe dla przyszłych nauczycieli języka polskiego lub matematyki. Program powstał we współpracy z Teachers College nowojorskiego Uniwersytetu Columbia. Właśnie trwa rekrutacja. Dla przyszłych studentów przewidziana jest pula stypendiów. Targi WIATR i WODA 2017. Program, wystawcy, wydarzenia towarzyszące Targi WIATR i WODA 2017. Program, wystawcy, wydarzenia towarzyszące Program targów WIATR i WODA 2017 obfituje w atrakcje zarówno dla osób zawodowo związanych ze sportami wodnymi, jak i dla miłośników żeglarstwa, kajakarstwa, pięknych jachtów i motorówek. Najpiękniejsze jachty, luksusowe łodzie motorowe, najszybsze skutery, nowoczesny sprzęt żeglarski i motorowodny – wszystko to w dniach 16-19 marca 2017 roku w Centrum MT Polska przy ul. Marsa 56c w Warszawie. Wojciech Młynarski: rodzina i kariera słynnego poety, autora tekstów piosenek i satyryka Wojciech Młynarski: rodzina i kariera słynnego poety, autora tekstów piosenek i satyryka Wojciech Młynarski nie żyje. Śmierć tej legendy polskiej piosenki pogrążyła w żałobie świat kultury, ale przede wszystkim rodzinę zmarłego. Co warto wiedzieć o dzieciach, rodzeństwie i pozostałych krewnych Wojciecha Młynarskiego, wśród których nie brakuje ważnych postaci?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!