Godzina zero – katastrofa promu Estonia. Rekonstrukcja zdarzeń minuta po minucie

Wieczorem, 27 września 1994 roku, prom Estonia – jedna z największych ówczesnych jednostek pasażerskich na świecie - wypłynął z portu w Tallinie. Celem jego podróży był Sztokholm, jednak do stolicy Szwecji nigdy nie dotarł. Katastrofa promu Estonia będzie tematem kolejnego odcinka programu „Godzina zero".


Sześć godzin po wypłynięciu z portu w Tallinie Estonia była już na dnie Bałtyku. W ciągu zaledwie kilku minut wodne odmęty pochłonęły 852 osób – pasażerów i członków załogi. Zatonięcie promu było największą katastrofą morską w Europie od czasów II wojny światowej.

Co było przyczyną tej tragedii? Tuż po katastrofie w zawrotnym tempie zaczęły mnożyć się teorie i oskarżenia. Gorączkowo poszukiwano usterek, które mogły doprowadzić do zatonięcia promu. O spowodowanie wypadku oskarżano zarówno KGB, jak i CIA, a także rosyjskie łodzie podwodne i zwykłych gangsterów...

Program z cyklu „Godzina zero" poświęcony tragedii Estonii rekonstruuje ostatnią godzinę feralnego rejsu. Zobaczymy w nim wywiady z ocalałymi pasażerami i członkami załogi, a analizie poddane zostanie oficjalne śledztwo w sprawie wypadku.

W kolejnych odcinkach programu „Godzina zero" zobaczymy rekonstrukcje takich wydarzeń współczesności, jak atak na World Trade Center, awaria reaktora atomowego w Czarnobylu, zabójstwo Pablo Escobara, zamach na papieża Jana Pawła II, katastrofa promu kosmicznego Columbia czy strzelanina w szkole średniej w stanie Kolorado. FOKUS TV, bezpłatna telewizja, która zachwyca, zaciekawia, pomaga w odkrywaniu świata i rozbudza ciekawość zaprasza przed ekrany!

Redakcja 13/01/2015

Zobacz też

CZARCIA GÓRKA - co to jest i gdzie się znajduje? CZARCIA GÓRKA - co to jest i gdzie się znajduje? Mają Amerykanie Trójkąt Bermudzki, zwany również Diabelskim, ale oni są bogaci – stać ich na to. Nas wprawdzie na cały trójkąt na razie nie stać, ale mamy za to Czarcią Górkę. Odkryto ją niedawno i całkiem przypadkowo, toteż w starych przewodnikach nie ma o niej ani słowa.  CZARCIA GÓRKA - co to jest i gdzie się znajduje? Jak karmić świnkę morską? Ulubione pokarmy świnek morskich Jak karmić świnkę morską? Ulubione pokarmy świnek morskich Każda świnka morska ma określone potrzeby żywieniowe i swoje „smaki”. Przy karmieniu świnki morskiej nie można zapominać o suchej karmie, wodzie, owocach i warzywach. Hodowca powinien dostarczać jej zróżnicowane posiłki i dbając o jej dietę, zapewnić zdrowie i dobre samopoczucie. Co jeszcze należy wiedzieć o jadłospisie świnki morskiej? Kim jest MAŁGORZATA OHME, prowadząca program "Życie od kuchni"? Kim jest MAŁGORZATA OHME, prowadząca program "Życie od kuchni"? Pisarka, redaktor naczelna, przyjaciółka gwiazd – każde z tych definicji pasuje do najpopularniejszej polskiej psycholog, Małgorzaty Ohme. Jednak, mimo iż jej nazwisko jest znane szerszej opinii, niewiele osób wie, że swoją sławę Ohme zawdzięcza nie tylko domniemanemu romansowi ze znanym dziennikarzem. Kim jest Małgorzata Ohme? Kim jest Warren Buffett, trzeci najbogatszy człowiek na świecie wg magazynu Forbes? Kim jest Warren Buffett, trzeci najbogatszy człowiek na świecie wg magazynu Forbes? Majątek Warrena Buffetta oszacowany została na 44 mld dolarów, co daje trzecią, po Carlosie Slim Helu i Billu Gates'ie, pozycję na liście najbogatszych ludzi świata według magazynu Forbes. Kim jest amerykański miliarder? Jak osiągnął sukces?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!