Godzina zero – katastrofa promu Estonia. Rekonstrukcja zdarzeń minuta po minucie

Wieczorem, 27 września 1994 roku, prom Estonia – jedna z największych ówczesnych jednostek pasażerskich na świecie - wypłynął z portu w Tallinie. Celem jego podróży był Sztokholm, jednak do stolicy Szwecji nigdy nie dotarł. Katastrofa promu Estonia będzie tematem kolejnego odcinka programu „Godzina zero".


Sześć godzin po wypłynięciu z portu w Tallinie Estonia była już na dnie Bałtyku. W ciągu zaledwie kilku minut wodne odmęty pochłonęły 852 osób – pasażerów i członków załogi. Zatonięcie promu było największą katastrofą morską w Europie od czasów II wojny światowej.

Co było przyczyną tej tragedii? Tuż po katastrofie w zawrotnym tempie zaczęły mnożyć się teorie i oskarżenia. Gorączkowo poszukiwano usterek, które mogły doprowadzić do zatonięcia promu. O spowodowanie wypadku oskarżano zarówno KGB, jak i CIA, a także rosyjskie łodzie podwodne i zwykłych gangsterów...

Program z cyklu „Godzina zero" poświęcony tragedii Estonii rekonstruuje ostatnią godzinę feralnego rejsu. Zobaczymy w nim wywiady z ocalałymi pasażerami i członkami załogi, a analizie poddane zostanie oficjalne śledztwo w sprawie wypadku.

W kolejnych odcinkach programu „Godzina zero" zobaczymy rekonstrukcje takich wydarzeń współczesności, jak atak na World Trade Center, awaria reaktora atomowego w Czarnobylu, zabójstwo Pablo Escobara, zamach na papieża Jana Pawła II, katastrofa promu kosmicznego Columbia czy strzelanina w szkole średniej w stanie Kolorado. FOKUS TV, bezpłatna telewizja, która zachwyca, zaciekawia, pomaga w odkrywaniu świata i rozbudza ciekawość zaprasza przed ekrany!

Redakcja 13/01/2015

Zobacz też

Mur Berliński – jak opadła Żelazna Kurtyna Mur Berliński – jak opadła Żelazna Kurtyna Rankiem 13 sierpnia 1961 roku mieszkańców Berlina obudził huk młotów pneumatycznych i turkot czołgowych gąsienic. Za ich oknami wyrastał mur z drutem kolczastym, który podzielił stolicę Niemiec na dwie części. Dziennikarz Reutersa Adam Kellet-Long był naocznym świadkiem nocnego budowania muru berlińskiego. Jak wyglądały kulisy tego wydarzenia, które zmieniło polityczną historię Europy? Szop - bandyta z podwórka Szop - bandyta z podwórka Poznajcie sprytne szopy – sympatyczne futrzaki, które przeniosły się do miast i żyją wśród ludzi. Posiadają niezwykle sprawne łapy, które umożliwiają im otwieranie drzwi oraz pojemników na śmieci. Są inteligentnymi wszystkożercami. Leniwiec zwany Velcro Leniwiec zwany Velcro Ana zaopiekowała się osieroconym leniwcem Velcro. Uratowała mu życie, ale kiedy dorósł przyszedł czas rozstania. Poznamy niesamowitą historię sympatycznych zwierzaków i poświęcenia ludzi, którzy walczą by je ocalić. Dziedzictwo Czarnobyla Dziedzictwo Czarnobyla Ci, którzy urodzili się na początku lat 80. albo nieco wcześniej, zapewne dobrze pamiętają kwiecień 1986 roku. Wszystkie dzieci z przedszkoli i szkół ustawiały się wtedy w kolejkach do gabinetów pielęgniarek, żeby przymusowo wypić łyżkę stołową obrzydliwego płynu Lugola. Miało to zabezpieczać przed skutkami wybuchu w elektrowni w Czarnobylu, do którego doszło parę dni wcześniej, 26 kwietnia. Związek Radziecki póki mógł, utrzymywał katastrofę w tajemnicy. Straszna wiadomość rozniosła się po świecie, gdy urządzenia pomiarowe wskazały znaczny wzrost promieniowania. Dziś wielu ekspertów uważa, że w naszym kraju mimo wszystko nie było powodów do zbiorowej paniki. Ale co z tymi, którzy w chwili eksplozji reaktora jądrowego byli najsilniej narażeni na promieniowanie?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!