Godzina zero – katastrofa promu Estonia. Rekonstrukcja zdarzeń minuta po minucie

Wieczorem, 27 września 1994 roku, prom Estonia – jedna z największych ówczesnych jednostek pasażerskich na świecie - wypłynął z portu w Tallinie. Celem jego podróży był Sztokholm, jednak do stolicy Szwecji nigdy nie dotarł. Katastrofa promu Estonia będzie tematem kolejnego odcinka programu „Godzina zero".


Sześć godzin po wypłynięciu z portu w Tallinie Estonia była już na dnie Bałtyku. W ciągu zaledwie kilku minut wodne odmęty pochłonęły 852 osób – pasażerów i członków załogi. Zatonięcie promu było największą katastrofą morską w Europie od czasów II wojny światowej.

Co było przyczyną tej tragedii? Tuż po katastrofie w zawrotnym tempie zaczęły mnożyć się teorie i oskarżenia. Gorączkowo poszukiwano usterek, które mogły doprowadzić do zatonięcia promu. O spowodowanie wypadku oskarżano zarówno KGB, jak i CIA, a także rosyjskie łodzie podwodne i zwykłych gangsterów...

Program z cyklu „Godzina zero" poświęcony tragedii Estonii rekonstruuje ostatnią godzinę feralnego rejsu. Zobaczymy w nim wywiady z ocalałymi pasażerami i członkami załogi, a analizie poddane zostanie oficjalne śledztwo w sprawie wypadku.

W kolejnych odcinkach programu „Godzina zero" zobaczymy rekonstrukcje takich wydarzeń współczesności, jak atak na World Trade Center, awaria reaktora atomowego w Czarnobylu, zabójstwo Pablo Escobara, zamach na papieża Jana Pawła II, katastrofa promu kosmicznego Columbia czy strzelanina w szkole średniej w stanie Kolorado. FOKUS TV, bezpłatna telewizja, która zachwyca, zaciekawia, pomaga w odkrywaniu świata i rozbudza ciekawość zaprasza przed ekrany!

Redakcja 13/01/2015

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!