Godzina zero – jak schwytano Saddama Husajna? Ostatnie chwile Saddama Husajna na wolności i akcja, która doprowadziła do jego schwytania

Już na początku lat 90. amerykańskie władze podjęły decyzję o zabiciu Saddama Husajna. Takie rozwiązanie było o wiele prostsze i mniej kosztowne niż wojna z Irakiem. Jak się okazało, zadanie skrytobójczego uśmiercenia irackiego dyktatora było trudniejsze, niż mogło się wydawać. Do schwytania Saddama Husajna doszło dopiero ponad dziesięć lat później.


Dlaczego tak trudno było pozbyć się niewygodnego przywódcy? Jedną z przeszkód, jakiej musieli sprostać komandosi realizujący to nietypowe zadanie był fakt, że Husajn posiadał trzech dublerów. Amerykańskim agentom udało się dopaść dyktatora po ponad dziesięciu latach nieudanych prób. W pierwszej połowie grudnia 2003 roku około godziny 18:30, Husajn został odnaleziony przez amerykańskich żołnierzy i pojmany. Ukrywał się w ziemiance, na farmie nieopodal Tikritu. W chwili pojmania nie stawiał oporu. Wkrótce potem został osądzony i skazany na karę śmierci.

FOKUS TV, bezpłatna telewizja, poświęcona odkrywaniu świata, pasjom i stylom życia, zaprasza do oglądania kolejnego odcinka serii „Godzina zero". Prezentowane są w niej rekonstrukcje najdramatyczniejszych wydarzeń współczesności, takich jak atak na World Trade Center, awaria reaktora atomowego w Czarnobylu, zabójstwo Pablo Escobara, zamach na papieża Jana Pawła II, katastrofa promu kosmicznego Columbia czy strzelanina w szkole średniej w stanie Kolorado.

Redakcja 20/01/2015

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!