Godzina zero – jak schwytano Saddama Husajna? Ostatnie chwile Saddama Husajna na wolności i akcja, która doprowadziła do jego schwytania

Już na początku lat 90. amerykańskie władze podjęły decyzję o zabiciu Saddama Husajna. Takie rozwiązanie było o wiele prostsze i mniej kosztowne niż wojna z Irakiem. Jak się okazało, zadanie skrytobójczego uśmiercenia irackiego dyktatora było trudniejsze, niż mogło się wydawać. Do schwytania Saddama Husajna doszło dopiero ponad dziesięć lat później.


Dlaczego tak trudno było pozbyć się niewygodnego przywódcy? Jedną z przeszkód, jakiej musieli sprostać komandosi realizujący to nietypowe zadanie był fakt, że Husajn posiadał trzech dublerów. Amerykańskim agentom udało się dopaść dyktatora po ponad dziesięciu latach nieudanych prób. W pierwszej połowie grudnia 2003 roku około godziny 18:30, Husajn został odnaleziony przez amerykańskich żołnierzy i pojmany. Ukrywał się w ziemiance, na farmie nieopodal Tikritu. W chwili pojmania nie stawiał oporu. Wkrótce potem został osądzony i skazany na karę śmierci.

FOKUS TV, bezpłatna telewizja, poświęcona odkrywaniu świata, pasjom i stylom życia, zaprasza do oglądania kolejnego odcinka serii „Godzina zero". Prezentowane są w niej rekonstrukcje najdramatyczniejszych wydarzeń współczesności, takich jak atak na World Trade Center, awaria reaktora atomowego w Czarnobylu, zabójstwo Pablo Escobara, zamach na papieża Jana Pawła II, katastrofa promu kosmicznego Columbia czy strzelanina w szkole średniej w stanie Kolorado.

Redakcja 20/01/2015

Zobacz też

Lista firm, które używają bezpiecznej soli. Sprawdź, co jesz! Lista firm, które używają bezpiecznej soli. Sprawdź, co jesz! Afera solna ciągle się rozwija, CBŚ nie ujawnia listy firm, które używały soli przemysłowej, ale są w Polsce firmy, które deklarują i potrafią udowodnić używanie wyłącznie sprawdzonej soli spożywczej. Przedstawiamy listę firm produkujących pożywienie i wykorzystujących bezpieczną sól morską lub kamienną. Dzień Puszystych. Czy wiesz, kiedy obchodzimy Międzynarodowy Dzień Puszystych? Dzień Puszystych. Czy wiesz, kiedy obchodzimy Międzynarodowy Dzień Puszystych? Dzień Puszystych to jedyny dzień w roku, kiedy osoby z mniejszą lub większą nadwagą bez wyrzutów sumienia mogą sięgnąć po puszystego pączka czy ulubiony kawałek ciasta. Dzień Puszystych to także okazja, by zastanowić się nad tym, co jest lepsze - puszystość czy anorektyczna chudość? Czy bycie puszystym wyklucza osiągnięcie sukcesu?     ŚLUB I WESELE. Ekstrawagancki kapelusz czy tradycyjny welon? A może jedno i drugie? ŚLUB I WESELE. Ekstrawagancki kapelusz czy tradycyjny welon? A może jedno i drugie? Niejedna panna młoda marzy o pójściu do ślubu w romantycznym kapeluszu z dużym rondem, lub w mały toczku, ozdobionym kwiatami. Jednak jak powszechnie wiadomo marzenia panny młodej rozmijają się z marzeniami mamy panny młodej, która będzie nalegać na tradycyjny welon. Jak połączyć kapelusz i welon? Brak orgazmu. KIEDY jest to poważny problem? Brak orgazmu. KIEDY jest to poważny problem? Brak orgazmu podczas stosunku jest zawsze poważnym problemem dla obojga partnerów. Jeśli brak satysfakcji seksualnej ma swoje korzenie w naszej psychice, nie jest łatwo mu zaradzić. Czasem jednak przyczyny braku orgazmu są czysto fizjologiczne. Jak ustalić przyczyny braku orgazmu, jak zaradzić tej dolegliwości?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!