Godzina zero – jak schwytano Saddama Husajna? Ostatnie chwile Saddama Husajna na wolności i akcja, która doprowadziła do jego schwytania

Już na początku lat 90. amerykańskie władze podjęły decyzję o zabiciu Saddama Husajna. Takie rozwiązanie było o wiele prostsze i mniej kosztowne niż wojna z Irakiem. Jak się okazało, zadanie skrytobójczego uśmiercenia irackiego dyktatora było trudniejsze, niż mogło się wydawać. Do schwytania Saddama Husajna doszło dopiero ponad dziesięć lat później.


Dlaczego tak trudno było pozbyć się niewygodnego przywódcy? Jedną z przeszkód, jakiej musieli sprostać komandosi realizujący to nietypowe zadanie był fakt, że Husajn posiadał trzech dublerów. Amerykańskim agentom udało się dopaść dyktatora po ponad dziesięciu latach nieudanych prób. W pierwszej połowie grudnia 2003 roku około godziny 18:30, Husajn został odnaleziony przez amerykańskich żołnierzy i pojmany. Ukrywał się w ziemiance, na farmie nieopodal Tikritu. W chwili pojmania nie stawiał oporu. Wkrótce potem został osądzony i skazany na karę śmierci.

FOKUS TV, bezpłatna telewizja, poświęcona odkrywaniu świata, pasjom i stylom życia, zaprasza do oglądania kolejnego odcinka serii „Godzina zero". Prezentowane są w niej rekonstrukcje najdramatyczniejszych wydarzeń współczesności, takich jak atak na World Trade Center, awaria reaktora atomowego w Czarnobylu, zabójstwo Pablo Escobara, zamach na papieża Jana Pawła II, katastrofa promu kosmicznego Columbia czy strzelanina w szkole średniej w stanie Kolorado.

Redakcja 20/01/2015

Zobacz też

Kim jest Michał Szyba? Kim jest Michał Szyba? Mecz o brązowy medal mistrzostw świata w piłce ręcznej w Katarze ma niekwestionowaną gwiazdę. To Michał Szyba - to właśnie jego akcja zagwarantowała nam dogrywkę, w której zdobyliśmy decydujący punkt. Kim jest nasz bohater? Dom eko – dwie rodziny stają do walki o przyszłość Ziemi! Energia, samochód i śmieci pod ścisłą kontrolą! Dom eko – dwie rodziny stają do walki o przyszłość Ziemi! Energia, samochód i śmieci pod ścisłą kontrolą! Dwie rodziny i jedno wyzwanie! Sprawić, żeby ich domy były jak najbardziej przyjazne dla planety, na której żyjemy! W kolejnych odcinkach programu dwie rodziny będą rywalizować ze sobą tworząc „eko domy". Pod koniec programu jedna z nich okaże się lepsza, ale tak na prawdę wszyscy będą tu wygrani. Stawką w tej grze jest bowiem przyszłość Ziemi! Maszyny – jak to działa. Jak to się dzieje, że pralka pierze? Jak działa bankomat? Jak działa... Maszyny – jak to działa. Jak to się dzieje, że pralka pierze? Jak działa bankomat? Jak działa... Czy bawiąc się na kręgielni zwróciliście kiedyś uwagę na to, że kręgle same się ustawiają, a kula sama do was wraca? A może to tak oczywiste i zwyczajne, że nawet tego nie zauważyliście? Fascynująca seria programów „Maszyny - jak to działa" przybliża zasady działania urządzeń, które czynią nasze życie prostym i komfortowym. Dowiecie się jak działa bankomat, samochód rajdowy, teleskop. Poznacie ideę funkcjonowania elektrowni jądrowej, kolejki górskiej, karabinu maszynowego czy sygnalizacji świetlnej. Zapraszamy! Kim jest prof. Bogusław Paź? [AFERA z obrażaniem Ukraińców] Kim jest prof. Bogusław Paź? [AFERA z obrażaniem Ukraińców] Wykładowca na Uniwersytecie Wrocławskim opublikował wpis, w którym nazywa ukraińskich jeńców "banderowskimi ścierwami", a elektorat Biedronia "takimi w wibratorem w odbycie". Kim jest wykładowca obrażający Ukraińców? Kim jest prof. Paź?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!