Godzina, która zatrzęsła Japonią – wstrząsające historie świadków i ofiar trzęsienia ziemi z 2011 roku

W marcu 2011 roku Japonię nawiedziło jedno z najsilniejszych trzęsień ziemi w historii pomiarów tego rodzaju kataklizmów. Awarii uległa wówczas elektrownia atomowa Fukushima, a gigantyczne tsunami będące następstwem wstrząsów dotarło aż do wybrzeży Kalifornii.

Zagłada miasta, odcinek 4.: Trzęsienie ziemi

Zagłada miasta, odcinek 4.: Trzęsienie ziemi
Kraj produkcji: Wielka Brytania Kategoria wiekowa Czas trwania 00:43:07
Kataklizm, który rzucił na kolana Kraj Kwitnącej Wiśni, oceniany jest jako czwarty co do siły, spośród wszystkich, jakie nawiedziły Ziemię od czasu rozpoczęcia rejestracji aktywności sejsmicznej.

Dla większości osób, które dotknęła ta tragedia było to wydarzenie traumatyczne, które na zawsze odcisnęło piętno na ich życiu. Na program „Godzina, która zatrzęsła Japonią" złożą się opowieści ofiar i kataklizmu oraz wcześniej nie publikowane unikalne materiały filmowe nakręcone przez świadków wydarzeń. Na nagraniach zobaczymy m.in. kołyszące się wieżowce i tsunami uderzające w wybrzeże Santa Cruz w Kalifornii 14 godzin po trzęsieniu ziemi. Ale nie tylko.

Głos zabiorą strażacy, którzy brali udział w akcji ratunkowej, a wśród nich ratownik uczestniczący w działaniach na terenie elektrowni atomowej. Zobaczymy wideo wykonane wewnątrz reaktora, a o konstrukcji i zabezpieczeniach elektrowni opowie Mitshuiko Tanaka, jeden z inżynierów, którzy projektowali Fukushimę.

Po raz pierwszy pokazane zostanie wnętrze centrum zarządzania kryzysowego, gdzie zespół specjalistów koordynuje działania w czasie klęsk żywiołowych. Poznamy ludzi, którzy pełnili w nim dyżur w marcu 2011 roku. Kamera po raz pierwszy zawita także do centrum ostrzegania przez tsunami. Złożymy wizytę w porcie lotniczym Sendai położonym na wyspie Honsiu. O swoich przeżyciach opowie nam kontroler lotów, który w chwili trzęsienia ziemi pełnił dyżur na lotnisku. Zobaczymy archiwalne materiały filmowe zarejestrowane na terenie portu lotniczego w czasie trzęsienia ziemi.

W programie wypowiedzą się także sejsmolodzy oraz naukowcy zajmujący się problematyką klęsk żywiołowych. Jednym z wyzwań, z którymi specjaliści z tych dziedzin wciąż muszą się mierzyć jest próba ustalenia kiedy i gdzie będą miały miejsce kolejne tego typu zdarzenia. Jak dowodzi trzęsienie ziemi w Japonii, udzielenie odpowiedzi na te pytania jest niezwykle trudne lub wręcz niemożliwe.

Więcej o trzęsieniach ziemi w 3. odcinku programu Troje uczonych wchodzi do baru

oraz w 4. odcinku programu Zagłada miasta

Redakcja 19/08/2014

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!