Godzina, która zatrzęsła Japonią – wstrząsające historie świadków i ofiar trzęsienia ziemi z 2011 roku

W marcu 2011 roku Japonię nawiedziło jedno z najsilniejszych trzęsień ziemi w historii pomiarów tego rodzaju kataklizmów. Awarii uległa wówczas elektrownia atomowa Fukushima, a gigantyczne tsunami będące następstwem wstrząsów dotarło aż do wybrzeży Kalifornii.

Zagłada miasta, odcinek 4.: Trzęsienie ziemi

Zagłada miasta, odcinek 4.: Trzęsienie ziemi
Kraj produkcji: Wielka Brytania Kategoria wiekowa Czas trwania 00:43:07
Kataklizm, który rzucił na kolana Kraj Kwitnącej Wiśni, oceniany jest jako czwarty co do siły, spośród wszystkich, jakie nawiedziły Ziemię od czasu rozpoczęcia rejestracji aktywności sejsmicznej.

Dla większości osób, które dotknęła ta tragedia było to wydarzenie traumatyczne, które na zawsze odcisnęło piętno na ich życiu. Na program „Godzina, która zatrzęsła Japonią" złożą się opowieści ofiar i kataklizmu oraz wcześniej nie publikowane unikalne materiały filmowe nakręcone przez świadków wydarzeń. Na nagraniach zobaczymy m.in. kołyszące się wieżowce i tsunami uderzające w wybrzeże Santa Cruz w Kalifornii 14 godzin po trzęsieniu ziemi. Ale nie tylko.

Głos zabiorą strażacy, którzy brali udział w akcji ratunkowej, a wśród nich ratownik uczestniczący w działaniach na terenie elektrowni atomowej. Zobaczymy wideo wykonane wewnątrz reaktora, a o konstrukcji i zabezpieczeniach elektrowni opowie Mitshuiko Tanaka, jeden z inżynierów, którzy projektowali Fukushimę.

Po raz pierwszy pokazane zostanie wnętrze centrum zarządzania kryzysowego, gdzie zespół specjalistów koordynuje działania w czasie klęsk żywiołowych. Poznamy ludzi, którzy pełnili w nim dyżur w marcu 2011 roku. Kamera po raz pierwszy zawita także do centrum ostrzegania przez tsunami. Złożymy wizytę w porcie lotniczym Sendai położonym na wyspie Honsiu. O swoich przeżyciach opowie nam kontroler lotów, który w chwili trzęsienia ziemi pełnił dyżur na lotnisku. Zobaczymy archiwalne materiały filmowe zarejestrowane na terenie portu lotniczego w czasie trzęsienia ziemi.

W programie wypowiedzą się także sejsmolodzy oraz naukowcy zajmujący się problematyką klęsk żywiołowych. Jednym z wyzwań, z którymi specjaliści z tych dziedzin wciąż muszą się mierzyć jest próba ustalenia kiedy i gdzie będą miały miejsce kolejne tego typu zdarzenia. Jak dowodzi trzęsienie ziemi w Japonii, udzielenie odpowiedzi na te pytania jest niezwykle trudne lub wręcz niemożliwe.

Więcej o trzęsieniach ziemi w 3. odcinku programu Troje uczonych wchodzi do baru

oraz w 4. odcinku programu Zagłada miasta

Redakcja 19/08/2014

Zobacz też

Czy serwisowanie aut będzie droższe? Nowe przepisy unijne: ostrzejsze badania techniczne samochodów Czy serwisowanie aut będzie droższe? Nowe przepisy unijne: ostrzejsze badania techniczne samochodów Politycy Unii Europejskiej przygotowują pakiet przepisów, dzięki którym uda się zmniejszyć liczbę ofiar wypadków samochodowych. Nowe przepisy dotyczą serwisowania aut, a dokładnie ostrzejszych badań technicznych. Czy to oznacza, że kierowcy więcej zapłacą za serwisowanie samochodów? Sprawdź szczegóły planowanych zmian. Emerytury. Kiedy warto zmienić OFE? Jak zmienić fundusz emerytalny? Emerytury. Kiedy warto zmienić OFE? Jak zmienić fundusz emerytalny? 16 milionów Polaków ma pieniądze w OFE. Jeśli jesteś jednym z członków funduszu emerytalnego, a nie jesteś zadowolony z działania OFE, przeczytaj, jak i kiedy go zmienić. Sprawdź, kiedy odbywają się sesje transferowe oraz skąd wziąć gotowy druk oświadczenia o rezygnacji z OFE. Imię dla dziecka a polskie prawo - co musisz wiedzieć wybierając imię dla dziecka? Imię dla dziecka a polskie prawo - co musisz wiedzieć wybierając imię dla dziecka? Wybór imienia dla dziecka nie jest łatwy. Najpierw trzeba dojść do porozumienia ze współmałżonkiem, następnie należy sprawdzić, czy prawo polskie pozwala na nadanie dziecku wybranego przez nas imienia. Mówimy, jakie są zasady nadawania imion w polskim prawie. Jakie imię dla dziecka? Jak wybierać imię dla dziecka? Najpopularniejsze imiona dla dzieci, znaczenie imion Jakie imię dla dziecka? Jak wybierać imię dla dziecka? Najpopularniejsze imiona dla dzieci, znaczenie imion Każda para oczekująca narodzin dziecka zadaje sobie pytanie: jakie imię wybrać dla dziecka? Często na tym tle dochodzi nawet do sprzeczek, ponieważ nie wszyscy przy wyborze imienia kierują się tymi samymi kryteriami. Czy o imieniu powinien decydować gustrodziców, a może do dyskusji powinny włączyć się osoby trzecie? Mówimy, czym kierować się przy wyborze imienia dla dziecka.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!