GNIEZNO na WEEKEND. Co warto zobaczyć w Gnieźnie? Jakie atrakcje czekają w Gnieźnie?

GNIEZNO. To tu powstało polskie państwo, to tu Bolesław Chrobry w 1000 r. podejmował cesarza Ottona III. Gniezno szybko jednak traciło znaczenie i dziś to nieduże miasto. Mimo wszystko warto je zobaczyć. Mówimy, dlaczego.

Gniezno, miasto stare czy młode?

Wyruszając do Gniezna, nie spodziewajmy się zobaczyć  bajkowego średniowiecznego miasteczka z kilkusetletnią zabudową, jak np. we Francji czy Włoszech. Gniezno w zdecydowanej części to miasto młode i dynamicznie się rozwijające, choć ślady historii i dawnej wielkości są tu jak najbardziej widoczne. Pamiętajmy jednak, że w czasach, gdy Gniezno pełniło funkcje stolicy kraju Polan, było właściwie grodem na wzgórzu, a nie miastem w dzisiejszym rozumieniu. Gnieźnieńska starówka powstała nie w czasach królewskich, a dużo później. Obecny kształt rynek przyjął po pożarze w XIX wieku, ale mimo to wygląda okazale, i bardzo przyjemnie jest tam posiedzieć chociaż przez chwilę.

Wzgórze Lecha – to tu stał dawny gnieźnieński gród

Zrelaksowani na gnieźnieńskim rynku, skierujmy się na Wzgórze Lecha. Tam właśnie stał najważniejszy gród w kraju księcia Mieszka I. Jego jedyną, ale jakże okazałą pozostałością, jest archikatedra. Pierwszy kościół wybudowano tu w X wieku, niedługo po przyjęciu chrześcijaństwa w Polsce, a w 1000 r. ustanowiono tu arcybiskupstwo. W 1025 r. katedra była miejscem koronacji Bolesława Chrobrego – pierwszej królewskiej koronacji w historii polski. Obecnie to ogromna gotycka budowla otoczona wieńcem kaplic z wieloma świetnie zachowanymi przykładami polskiej sztuki sakralnej. Najsłynniejszym z nich są słynne Drzwi Gnieźnieńskie, ilustrujące sceny z zrycia i męczeńskiej śmierci świętego Wojciecha. Męczennik zresztą spoczął w katedrze – znajdziemy tu jego relikwie.

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

Miłośnicy historii powinni w Gnieźnie zobaczyć również Muzeum Początków Państwa Polskiego. Ciekawe ekspozycje przedstawiają dzieje dawnej Polski. Pośród wielu eksponatów pochodzących z odkryć archeologicznych znajdziemy między innymi słynnego denara sprzed tysiąca lat z inskrypcją "Gnezdun Civits" (państwo gnieźnieńskie), która jednoznacznie dowodzi, że to właśnie Gniezno było pierwszą stolicą Polski. Jako że stolica ta wzniesiona była głównie z drewna, innych jej pozostałości już na miejscu nie znajdziemy.

Dlatego też dobrym dopełnieniem wizyty w Gnieźnie jest wycieczka na położony nieopodal Ostrów Lednicki – wyspę na jeziorze Lednica. Tu w XI wieku osadnictwo zupełnie zanikło, dlatego dziś na wyspie oglądać możemy dobrze zachowany wał obronny grodu i odsłonięte przez archeologów zabudowania mieszkalne, a także baptysteria, czyli baseny chrzcielne, w których najprawdopodobniej ochrzczono samego księcia Mieszka i jego dwór podczas symbolicznego chrztu Polski.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!