Głowa Jana Chrzciciela - o biblijnej postaci i relikwiach tego, który ochrzcił Chrystusa

Kim był Jan Chrzciciel? Pustelnik, do którego ciągnęły tłumy, aby się ochrzcić był zaraz odpowiedzialny za chrzest Jezusa Chrystusa. Jego historia nie zakończyła się jednak happy endem. Ścięto mu głowę.

Jan Chrzciciel był nikomu nie przeszkadzającym pustelnikiem, dopóki udzielany przez niego sakrament nie zaczął przyciągać tłumów. Wśród setek ochrzczonych osób Jan miał również ochrzcić samego Jezusa Chrystusa. Zbytnia popularność Baptysty sprawiła jednak, że zainteresował się nim król Herod II Antypas. Za otwartą krytykę jego związku z Herodiadą (wcześniej żoną jego brata) wtrącono Jana do więzienia.

Kilka dni później w trakcie uczty, Herod II obiecał córce Herodiady, że spełnie każde jej życzenie. Po naradzie z matką zażądała głowy Jana Chrzciciela i otrzymała ją. W 2010 roku naukowiec Kazimir Popkonstantinow znalazł relikwiarz opatrzone inskrypcjami o Janie Chrzcicielu. Film dokumentalny Głowa Jana Chrzciciela ukazuje historię biblijnej postaci oraz badania nad relikwiami i płynące z nich wnioski.
 

Redakcja 13/05/2014

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!