Głowa Jana Chrzciciela - o biblijnej postaci i relikwiach tego, który ochrzcił Chrystusa

Kim był Jan Chrzciciel? Pustelnik, do którego ciągnęły tłumy, aby się ochrzcić był zaraz odpowiedzialny za chrzest Jezusa Chrystusa. Jego historia nie zakończyła się jednak happy endem. Ścięto mu głowę.

Jan Chrzciciel był nikomu nie przeszkadzającym pustelnikiem, dopóki udzielany przez niego sakrament nie zaczął przyciągać tłumów. Wśród setek ochrzczonych osób Jan miał również ochrzcić samego Jezusa Chrystusa. Zbytnia popularność Baptysty sprawiła jednak, że zainteresował się nim król Herod II Antypas. Za otwartą krytykę jego związku z Herodiadą (wcześniej żoną jego brata) wtrącono Jana do więzienia.

Kilka dni później w trakcie uczty, Herod II obiecał córce Herodiady, że spełnie każde jej życzenie. Po naradzie z matką zażądała głowy Jana Chrzciciela i otrzymała ją. W 2010 roku naukowiec Kazimir Popkonstantinow znalazł relikwiarz opatrzone inskrypcjami o Janie Chrzcicielu. Film dokumentalny Głowa Jana Chrzciciela ukazuje historię biblijnej postaci oraz badania nad relikwiami i płynące z nich wnioski.
 

Redakcja 13/05/2014

Zobacz też

Tajemnica twierdzy szyfrów. Ekranizacja bestsellerowej powieści Bogusława Wołoszańskiego Tajemnica twierdzy szyfrów. Ekranizacja bestsellerowej powieści Bogusława Wołoszańskiego Koniec II wojny światowej. Niemcy są w posiadaniu tajnej maszyny deszyfrującej radzieckie depesze. Johann Jörg – oficer Abwehry (Paweł Małaszyński) przybywa do zamku Czocha, aby znaleźć błąd w działaniu urządzenia. W rzeczywistości Jörg jest agentem polskiego wywiadu, który chce przechwycić cenny aparat. Między wywiadami rosyjskimi a zachodnimi trwa dramatyczna walka z czasem. Serial „Tajemnica twierdzy szyfrów” to ekranizacja bestsellerowej powieści Bogusława Wołoszańskiego. Start jesiennej ramówki FOKUS TV. Hell on Wheels – Witaj w piekle, Sala operacyjna: Waga Ciężka i... Start jesiennej ramówki FOKUS TV. Hell on Wheels – Witaj w piekle, Sala operacyjna: Waga Ciężka i... 1 października FOKUS TV rozpocznie emisję jesiennych nowości, które dostarczą widzom wiedzy, emocji i rozrywki. Wśród premierowych pozycji znajdą się m.in. serial westernowy „Hell on Wheels – Witaj w piekle” oraz serial dokumentalny produkcji własnej „Sala operacyjna: Waga Ciężka”. Ramówkę wzbogacą również nowe reality shows, seriale i filmy dokumentalne. Hell on Wheels – Witaj w piekle: co w pierwszym sezonie? WIDEO, OPISY ODCINKÓW Hell on Wheels – Witaj w piekle: co w pierwszym sezonie? WIDEO, OPISY ODCINKÓW Serial Hell on Wheels – Witaj w piekleprzenosi widzów do Ameryki pierwszych lat po zakończeniu wojny secesyjnej. Pokazuje, w jaki sposób ten wielki kraj odbudowywał się po jednym z najbardziej krwawych wewnętrznych konfliktów w swojej historii. Co ważne, akcja trzyma w napięciu. Codziennością osady zwanej Hell on Wheels są pojedynki z bronią w ręku, krwawe morderstwa, akty zemsty i wszelkie przejawy chciwości. Hell on Wheels – serial o nieznanym obliczu Dzikiego Zachodu. WIDEO, ZDJĘCIA Hell on Wheels – serial o nieznanym obliczu Dzikiego Zachodu. WIDEO, ZDJĘCIA Hell on Wheels to brudne, zabłocone, ruchome miasteczko „przesuwające się” wraz z budową kolei. Pojedynki z bronią w ręku, krwawe morderstwa, zemsta i chciwość – to codzienność tego miejsca. Z drugiej strony są ludzie, dla których honor i uczciwość to najważniejsze wartości w życiu. Także miłość znajdzie w tym serialu swoje miejsce...

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!