Głowa Jana Chrzciciela - o biblijnej postaci i relikwiach tego, który ochrzcił Chrystusa

Kim był Jan Chrzciciel? Pustelnik, do którego ciągnęły tłumy, aby się ochrzcić był zaraz odpowiedzialny za chrzest Jezusa Chrystusa. Jego historia nie zakończyła się jednak happy endem. Ścięto mu głowę.

Jan Chrzciciel był nikomu nie przeszkadzającym pustelnikiem, dopóki udzielany przez niego sakrament nie zaczął przyciągać tłumów. Wśród setek ochrzczonych osób Jan miał również ochrzcić samego Jezusa Chrystusa. Zbytnia popularność Baptysty sprawiła jednak, że zainteresował się nim król Herod II Antypas. Za otwartą krytykę jego związku z Herodiadą (wcześniej żoną jego brata) wtrącono Jana do więzienia.

Kilka dni później w trakcie uczty, Herod II obiecał córce Herodiady, że spełnie każde jej życzenie. Po naradzie z matką zażądała głowy Jana Chrzciciela i otrzymała ją. W 2010 roku naukowiec Kazimir Popkonstantinow znalazł relikwiarz opatrzone inskrypcjami o Janie Chrzcicielu. Film dokumentalny Głowa Jana Chrzciciela ukazuje historię biblijnej postaci oraz badania nad relikwiami i płynące z nich wnioski.
 

Redakcja 13/05/2014

Zobacz też

Procesy sądowe zwierząt Procesy sądowe zwierząt Skazaną wyprowadzono przed tłum na rynku. Przeciągnięto ją końmi po bruku, odcięto pysk oraz racicę i powieszono, aby się wykrwawiła. Skazana była bowiem świnią, i nie chodzi tu tylko o jej charakter. Do opisanych zdarzeń doszło w 1386 r. we francuskim Falaise, kiedy przed sądem stanęła maciora oskarżona o pogryzienie twarzy i rączki niemowlęcia. Po 9-dniowym procesie, skazano ją na egzekucję, na którą sprowadzono wszystkie okoliczne świnie, aby przypatrywały się śmierci koleżanki. Rzecz jasna po to, by wiedziały, co grozi im za podobne występki. Opel Corsa. Dla kogo? Czy warto? Dane techniczne, testy i opinie. WIDEO Opel Corsa. Dla kogo? Czy warto? Dane techniczne, testy i opinie. WIDEO Opel Corsa doczekał się piątej generacji. Od powstania samochodu minęły już 34 lata. Dowiedz się więcej o tym małym miejskim aucie. Prehistoria Polski. Jak wyglądał nasz kraj przed wiekami? Prehistoria Polski. Jak wyglądał nasz kraj przed wiekami? Najstarsze ślady pobytu na naszych ziemiach istot ludzkich sięgają pół miliona lat wstecz. Są to pozostałości obozowisk z prymitywnymi narzędziami kamiennymi odkryte na zboczu Winnej Góry w Trzebnicy. Należały do pitekantropów, przedstawicieli kopalnego gatunku „ludzi wyprostowanych”, nieco niższych od nas. Złoty pociąg z Wałbrzycha. Czy naprawdę wiózł skarby nazistów? Złoty pociąg z Wałbrzycha. Czy naprawdę wiózł skarby nazistów? Sprawa złotego pociągu to nie pierwszy raz, gdy badacze dolnośląskich sekretów próbują szukać skarbu nazistów na zaginionej w podziemiach bocznicy kolejowej. Doniesienia o złotym pociągu to od wielu lat klasyka dolnośląskich opowieści.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!