Glony w oczku wodnym - jak się ich pozbyć?

Jak się pozbyć glonów z oczka wodnego? Tylko zadbane oczko wodne jest ozdobą ogrodu. Tymczasem często rozwijają się w nim glony i staw zaczyna przypominać zarastające brunatnym kożuchem bajorko. Zwalczanie glonów w oczku wodnym - jak to robić?

Jak zwalczać glony w oczku wodnym? 5 zasad

Glony w oczku wodnym powodują mętnienie wody. Staje się ona  brunatnozielona, glony osadzają się na dnie i zanurzonych przedmiotach, czasami tworzą kożuch. W dużych, obsadzonych roślinami zbiornikach glony pojawiają się co prawda wkrótce po ich założeniu, ale po pewnym czasie znikają. Dzieje się tak, ponieważ ustala się tam równowaga biologiczna – jak w naturalnych sadzawkach. Co zatem zrobić, by glony nie sprawiały kłopotu?

>>> Czym obsadzić oczko wodne? Jakie rośliny je ozdobią? KLIKNIJ!


  1. Zbudować duże oczko wodne. Jego powierzchnia powinna mieć co najmniej 10 m2, bo wtedy łatwiej o zachowanie równowagi biologicznej. Ważne też, by staw miał 50-100 cm głębokości.

  2. Częściowo zacienić oczko wodne. Glony najszybciej rozmnażają się w dobrze oświetlonych miejscach. Dlatego wokół oczka wodnego warto posadzić krzewy i wysokie byliny, które je zacienią lub założyć staw w takim miejscu, by słońce docierało tam przez nie więcej niż pięć-sześć godzin dziennie.

  3. Ostrożnie nawozić otoczenie stawu. Glony masowo pojawiają się w wodzie, w której jest dużo substancji odżywczych. Jeśli nawozy dostaną się do wnętrza stawu, na przykład spłukane z deszczem, będą wykorzystywane przez glony.

  4. Nie przekarmiać ryb. Niezjedzony pokarm opadnie na dno i stanie się pożywką dla glonów. Najlepiej karmić ryby raz dziennie taką ilością pokarmu, żeby go zjadły w ciągu 5-10 minut. 

  5. Hodować w stawie niezbyt dużo ryb. Rozkładające się ich odchody są pożywką dla glonów. Jeśli jest ryb bardzo dużo, może nawet dojść do zatrucia wody. Dzieje się tak, ponieważ w czasie rozkładu resztek organicznych pobierany jest tlen – gdy go zabraknie, w wodzie zachodzą procesy gnilne, podczas których powstają toksyczne związki. W stawie powinno być tyle ryb, aby na każde 10 cm ich długości przypadało co najmniej 0,5 m2 powierzchni stawu i 50 l wody.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!