Glony w oczku wodnym - jak się ich pozbyć?

Jak się pozbyć glonów z oczka wodnego? Tylko zadbane oczko wodne jest ozdobą ogrodu. Tymczasem często rozwijają się w nim glony i staw zaczyna przypominać zarastające brunatnym kożuchem bajorko. Zwalczanie glonów w oczku wodnym - jak to robić?

Jak zwalczać glony w oczku wodnym? 5 zasad

Glony w oczku wodnym powodują mętnienie wody. Staje się ona  brunatnozielona, glony osadzają się na dnie i zanurzonych przedmiotach, czasami tworzą kożuch. W dużych, obsadzonych roślinami zbiornikach glony pojawiają się co prawda wkrótce po ich założeniu, ale po pewnym czasie znikają. Dzieje się tak, ponieważ ustala się tam równowaga biologiczna – jak w naturalnych sadzawkach. Co zatem zrobić, by glony nie sprawiały kłopotu?

>>> Czym obsadzić oczko wodne? Jakie rośliny je ozdobią? KLIKNIJ!


  1. Zbudować duże oczko wodne. Jego powierzchnia powinna mieć co najmniej 10 m2, bo wtedy łatwiej o zachowanie równowagi biologicznej. Ważne też, by staw miał 50-100 cm głębokości.

  2. Częściowo zacienić oczko wodne. Glony najszybciej rozmnażają się w dobrze oświetlonych miejscach. Dlatego wokół oczka wodnego warto posadzić krzewy i wysokie byliny, które je zacienią lub założyć staw w takim miejscu, by słońce docierało tam przez nie więcej niż pięć-sześć godzin dziennie.

  3. Ostrożnie nawozić otoczenie stawu. Glony masowo pojawiają się w wodzie, w której jest dużo substancji odżywczych. Jeśli nawozy dostaną się do wnętrza stawu, na przykład spłukane z deszczem, będą wykorzystywane przez glony.

  4. Nie przekarmiać ryb. Niezjedzony pokarm opadnie na dno i stanie się pożywką dla glonów. Najlepiej karmić ryby raz dziennie taką ilością pokarmu, żeby go zjadły w ciągu 5-10 minut. 

  5. Hodować w stawie niezbyt dużo ryb. Rozkładające się ich odchody są pożywką dla glonów. Jeśli jest ryb bardzo dużo, może nawet dojść do zatrucia wody. Dzieje się tak, ponieważ w czasie rozkładu resztek organicznych pobierany jest tlen – gdy go zabraknie, w wodzie zachodzą procesy gnilne, podczas których powstają toksyczne związki. W stawie powinno być tyle ryb, aby na każde 10 cm ich długości przypadało co najmniej 0,5 m2 powierzchni stawu i 50 l wody.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 02/08/2013

Zobacz też

Kim jest Beata Kempa? Co łączy posłankę z sejmową komisją śledczą? Kim jest Beata Kempa? Co łączy posłankę z sejmową komisją śledczą? Beata Kempa, nowa liderka świętokrzyskiego PiS-u, gwiazda komisji śledczych i tajemniczej afery shakowanej skrzynki mailowej, nieprzerwanie zasiada polskim w parlamencie od 2005 roku. Co osiągnęła będąc posłanką? Z czego zasłynęła najbardziej? Wszystko o Beacie Kempie. ANTYKONCEPCJA: Jak działa TABLETKA PO stosunku? Co zrobić, gdy zapomniałaś wziąć pigułkę antykoncepcyjną? ANTYKONCEPCJA: Jak działa TABLETKA PO stosunku? Co zrobić, gdy zapomniałaś wziąć pigułkę antykoncepcyjną? Co robić, gdy pękła prezerwatywa, wzięłaś tabletkę antykoncepcyjną z dużym opóźnieniem lub w ogóle jej nie wzięłaś? Nie denerwuj się, tylko spokojnie się zastanów, ile czasu upłynęło od chwili kiedy powinnaś zażyć pigułkę? Przeczytaj, jak działa tabletka 72 godziny po stosunku. Nieruchomości, których nie można otrzymać w spadku. Czy MIESZKANIA SPÓŁDZIELCZE i KOMUNALNE mogą być dziedziczone? Nieruchomości, których nie można otrzymać w spadku. Czy MIESZKANIA SPÓŁDZIELCZE i KOMUNALNE mogą być dziedziczone? Nie wszystkie rodzaje nieruchomości podlegają dziedziczeniu. W spadku nie mogą być przekazane spółdzielcze mieszkania lokatorskie oraz mieszkania komunalne. Czy w przypadku śmierci najemcy inni lokatorzy mieszkania spółdzielczego lub komunalnego mają prawo w nim przebywać? Co musisz zrobić, gdy otrzymasz nieruchomość w spadku? DOKUMENTY i FORMALNOŚCI krok po kroku Co musisz zrobić, gdy otrzymasz nieruchomość w spadku? DOKUMENTY i FORMALNOŚCI krok po kroku Otrzymałeś w spadku mieszkanie? Zanim otrzymasz upragnione klucze, przed tobą jeszcze długa droga. Musisz najpierw "przebić się" przez kręte korytarze polskiej biurokracji. SPRAWDŹ, jakie dokumenty formalności musisz załatwić.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!