Globalne przysmaki. Falafel, sushi, pizza i hamburgery czyli lokalne dania, które zyskały międzynarodową sławę

Dlaczego Amerykanie ponad wszystko przedkładają hamburgery? Dlaczego Japończycy tak wielką miłością darzą sushi? Dlaczego Włosi nie mogą obyć się bez swojej pizzy? I jak długo przeciętny Arab może wytrzymać bez falafela? Program „Globalne przysmaki" bierze pod lupę lokalne specjalite de la maison czterech narodów – potrawy, które pokochał cały świat.Falafel, sushi, pizza i hamburgery – wszyscy znamy te potrawy i prawie wszyscy je uwielbiamy. To bez wątpienia niekwestionowane gwiazdy międzynarodowej gastronomii! Twórcy programu „Globalne przysmaki" postanowili przyjrzeć im się z bliska i odpowiedzieć na intrygujące pytania, które są z nimi związane.

Która z lokalnych potraw jest najzdrowsza? Jak to się stało, że pizza czy sushi powstały właśnie w tych, a nie w innych rejonach świata? Dlaczego narody, które wymyśliły dany przysmak są do niego tak silnie przywiązane? Dlaczego w różnych rejonach świata ludziom smakuje co innego? I wreszcie, co zadecydowało o tym, że to właśnie te, a nie inne dania narodowe zyskały sobie tak wielką popularność na całym świecie?

Redakcja 02/01/2015

Zobacz też

Jak działają fajerwerki? Jak powstają efekty specjalne na pokazie sztucznych ogni? Jak działają fajerwerki? Jak powstają efekty specjalne na pokazie sztucznych ogni? Oglądasz pokaz sztucznych ogni i zastanawiasz się, skąd się biorą niesamowite efekty specjalne podczas odpalania fajerwerków? Tajemnice wybuchających na niebie kul, kwiatów, gwiazd i fontann to czysta chemia, bez alchemii. Jak rozkwitają w powietrzu świetlne bukiety, skąd biorą się kolory, gwizdy i świsty petard? Pierogi z kapustą i grzybami – przepis Magdy Gessler na Wigilię Pierogi z kapustą i grzybami – przepis Magdy Gessler na Wigilię Wigilijne pierogi z kapustą i grzybami według Magdy Gessler są niezrównane. Choć w okresie Bożego Narodzenia stawiamy na tradycyjne przepisy, od czasu do czasu warto się pokusić o kuchenną rewolucję we własnym domu. Oto inspirująca receptura na wigilijne pierogi autorstwa słynnej restauratorki. Scenariusz jasełek. Gdzie szukać, jak napisać? Scenariusz jasełek. Gdzie szukać, jak napisać? Jasełka przed Bożym Narodzeniem to niemal obowiązek w każdym przedszkolu i szkole. Przedstawienia często odgrywane są według starego scenariusza, przekazywanego z pokolenia na pokolenie. Ale co zrobić,gdy bierzemy się za to po raz pierwszy, albo chcemy urozmaicić wypowiadane przez aktorów kwestie? Zwyczaje wigilijne i świąteczne na świecie - najdziwniejsze, najciekawsze Zwyczaje wigilijne i świąteczne na świecie - najdziwniejsze, najciekawsze Świąteczne tradycje w każdym kraju są inne. Nie wszędzie obchodzi się wigilię, także pasterka nie jest tradycją w wielu krajach. Niektóre świąteczne obyczaje są jednak naprawdę dziwne. Rzucanie jedzeniem czy jazda na mszę na rolkach to norma w niektórych krajach. Jakie są najdziwniejsze tadycje świąteczne?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!