Gen agresji – czy skłonność do stosowania przemocy jest wrodzona?

Czy urodzeni mordercy są wśród nas? Czy skłonność do stosowania przemocy jest wrodzona czy nabyta? Czy o agresywnym zachowaniu rzeczywiście decyduje zidentyfikowany niedawno gen przemocy czy też jest on tylko jednym z elementów kształtujących nasze działania? Naszym przewodnikiem po mrocznym świecie ludzkiego okrucieństwa będzie Henry Rollins, niegdyś lider zespołu Black Flag, dziś pisarz i prezenter telewizyjno-radiowy, który o agresywnych zachowaniach będzie rozmawiał z gangsterami, zawodnikami sztuk walki oraz mnichami buddyjskimi


Urodzeni mordercy – czy to aby na pewno tylko filmowa fikcja? Badając ludzki genom naukowcy wyizolowali niedawno gen agresji, który miałby być odpowiedzialny za osobniczą skłonność do przemocy. Jak dotąd ustalenie przyczyn antyspołecznych zachowań było przedmiotem trudnego do rozstrzygnięcia sporu. Wśród naukowców toczyła się dyskusja, czy są one skutkiem występowania czynników środowiskowych, czy też człowiek już się z nimi rodzi. Mogłoby się wydawać, że odkrycie genu agresji może rozstrzygnąć kontrowersje na rzecz zwolenników teorii wrodzonej skłonności do agresji, jednak tak stanowczej tezie przeczą obserwacje z życia codziennego – każdy z nas zna zapewne ludzi, którzy w młodości wykazywali wysoki poziom agresji, a dorastając złagodnieli.

Tego rodzaju ewolucję stwierdzić można byłoby prawdopodobnie u gospodarza programu „Gen agresji" Henry'ego Rollinsa, byłego członka zespołu Black Flag, grającego agresywną, pełną gniewu muzykę. Przepełniony niegdyś nienawiścią do całego świata muzyk z upływem czasu złagodniał – dziś pisze książki, pracując jednocześnie jako prezenter w radiu i telewizji. Czy jego przykład może podważać tezę o wrodzonym charakterze skłonności do przemocy? W trakcie programu Rollins poddany zostanie badaniu na obecność genu agresji, przeprowadzi także rozmowy z ludźmi, którzy przemoc stosują na co dzień – członkami gangów, zawodnikami sztuk walki, żołnierzami. Porozmawia także i z tymi, którym przemoc jest całkowicie obca – mnichami buddyjskimi.

Redakcja 28/11/2014

Zobacz też

ZNACZENIE IMION. Jacy są mężczyźni, których imiona zaczynają się na H. Co znaczą imiona: Harold, Henryk, Herbert, Hieronim, Hilary, Horacy, Hubert? ZNACZENIE IMION. Jacy są mężczyźni, których imiona zaczynają się na H. Co znaczą imiona: Harold, Henryk, Herbert, Hieronim, Hilary, Horacy, Hubert? ZNACZENIE IMION: mężczyźni, których imiona zaczynają się na literę H, są sprawiedliwi i dobrzy, doskonale czują się zarówno w domowych pieleszach, jak i na salonach. Chętni do pomocy, oszczędni, konserwatywni, przywiązują dużą wagę do form towarzyskich. Lubią oceniać ludzi, przykładają dużą wagę do ich prezencji, majątku i tzw. dobrego wychowania. ZNACZENIE IMION. Jacy są mężczyźni, których imiona zaczynają się na G. Co znaczą imiona Gabriel, Gaweł, Grzegorz, Gustaw, Gwidon? ZNACZENIE IMION. Jacy są mężczyźni, których imiona zaczynają się na G. Co znaczą imiona Gabriel, Gaweł, Grzegorz, Gustaw, Gwidon? Mężczyźni z imieniem na literę G to mężczyźni nietuzinkowi, z dużym poziomem testosteronu w organizmie. Można ich spotkać wszędzie tam, gdzie są piękne kobiety, a także – na wszelkiego rodzaju zawodach sportowych, barykadach i dyskotekach, które kończą się bijatyką. Znaczenie imion - jacy są mężczyźni, których imiona zaczynają się na F? Znaczenie imion - jacy są mężczyźni, których imiona zaczynają się na F? Jacy są mężczyźni o imionach na literę F? Złote chłopaki! Weseli, dowcipni, szczerzy, a do tego fajnie ubrani. W ich towarzystwie nie można się nudzić! Lubią blichtr i kasę, ale są też niezwykle szczodrzy, zawsze chętni do pomocy. Utalentowani, jednak ślęczenie w książkach czy nad skomplikowanym projektem to nie dla nich. Sprawdź znaczenie imion męskich na literę F. Znaczenie imion - jacy są mężczyźni, których imiona zaczynają się na D? Co znaczą imiona Daniel, Dawid, Dionizy, Dominik, Donald? Znaczenie imion - jacy są mężczyźni, których imiona zaczynają się na D? Co znaczą imiona Daniel, Dawid, Dionizy, Dominik, Donald? Chłopaki, których imiona zaczynają się na literę D, mają magnetyczny wpływ na kobiety – przyciągają je nawet wtedy, gdy o to nie zabiegają. A to powoduje, że nieustannie popadają w tarapaty, uważać muszą zwłaszcza na wiecznie zazdrosne partnerki! Jacy są mężczyźni o imionach na D?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!