Gdzie wrzucać puste kartony po napojach?

Jeżeli chcemy żyć w duchu eko i selekcjonować śmieci, natrafiamy na problem: co uczynić z pustymi kartonami po napojach (sokach, mleku, winie)? Do którego pojemnika je wyrzucać, skoro w ich składzie jest papier, plastyk i folia metalowa?

Wśród pojemników na selekcjonowane odpady, nie ma takich, które przeznaczone są dla kartonów po żywności ciekłej. Tymczasem ich skład jest dosyć zróżnicowany: 75 proc. papieru, 20 proc. tworzyw sztucznych (polietylenu) i 5 proc. folii metalowej (aluminiowej).

Na co postawić: papier, plastyk czy metal?

Otóż najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie ich w pojemnikach na odpady o składzie złożonym. Według przepisów ministra gospodarki należy je wrzucać do pojemników „metale – tworzywa sztuczne” (na ogół w kolorze żółtym). Według praktycznych możliwości recyklingu – raczej do odpadów papierowych.

Tak czy inaczej w trakcie recyklingu śmieci segregowanych – kartony zostaną wyłapane i poddane osobnej obróbce. Ważniejsze jest, by przed wyrzuceniem kartony zgnieść, aby zajmowały mniej miejsca (to samo dotyczy zresztą wszelkich innych materiałów z butelkami platykowymi na czele).

Tagi: fokus tv,

Redakcja 28/09/2011

Zobacz też

Schronisko Chatka Puchatka w Bieszczadach - historia, jak się tam dostać? Schronisko Chatka Puchatka w Bieszczadach - historia, jak się tam dostać? Chatka Puchatka to nie tylko tytuł powieści o przygodach popularnego Kubusia Puchatka. To również schronisko górskie w Bieszczadach położone na Połoninie Wetlińskiej, które przetrwało wiele lat i ma ciekawą historię. Jak się tam dostać, przemierzając bieszczadzkie szlaki? Park miniatur w Krajnie – co można tam zobaczyć? Park miniatur w Krajnie – co można tam zobaczyć? Choć dzięki nowoczesnej technice możemy obejrzeć w internecie niemal każdy zakątek świata, to jednak zawsze jego widok „na żywo” dostarcza prawdziwych emocji. Jeśli nie możemy wyruszyć w podróż dookoła świata, słynne budowle i cuda naturyzobaczmy na własne oczy w Alei Miniatur w Krajnie. Dom do góry nogami - gdzie można obejrzeć? Dom do góry nogami - gdzie można obejrzeć? Najbardziej znany, pierwszy w Polsce „dom do góry nogami” można obejrzeć w Szymbarku na Kaszubach. Leży na dachu, przechylony i wbity na metr w ziemię. Zwiedzanie domu to niesamowity spacer po sufitach pomieszczeń. Powstają kolejne odwrócone domy, po wejściu do każdego z nich nasz błędnik szaleje! Anomalie medyczne: narośla na twarzy pacjentów. Czy lekarzom uda się przywrócić im normalny wygląd? Anomalie medyczne: narośla na twarzy pacjentów. Czy lekarzom uda się przywrócić im normalny wygląd? Narośl na twarzy może skutecznie uniemożliwić normalne życie. Gdziekolwiek się pojawiają, Reggie i Maurice budzą sensację i przeróżne, najczęściej negatywne, reakcje otoczenia. Jak radzą sobie w życiu codziennym? Jak wielkie ryzyko są w stanie podjąć, żeby utrudniająca im życie narośl zniknęła z ich twarzy? FOKUS TV zaprasza na kolejny odcinek programu „Anomalie medyczne"!

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!