Gdzie wrzucać puste kartony po napojach?

Jeżeli chcemy żyć w duchu eko i selekcjonować śmieci, natrafiamy na problem: co uczynić z pustymi kartonami po napojach (sokach, mleku, winie)? Do którego pojemnika je wyrzucać, skoro w ich składzie jest papier, plastyk i folia metalowa?

Wśród pojemników na selekcjonowane odpady, nie ma takich, które przeznaczone są dla kartonów po żywności ciekłej. Tymczasem ich skład jest dosyć zróżnicowany: 75 proc. papieru, 20 proc. tworzyw sztucznych (polietylenu) i 5 proc. folii metalowej (aluminiowej).

Na co postawić: papier, plastyk czy metal?

Otóż najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie ich w pojemnikach na odpady o składzie złożonym. Według przepisów ministra gospodarki należy je wrzucać do pojemników „metale – tworzywa sztuczne” (na ogół w kolorze żółtym). Według praktycznych możliwości recyklingu – raczej do odpadów papierowych.

Tak czy inaczej w trakcie recyklingu śmieci segregowanych – kartony zostaną wyłapane i poddane osobnej obróbce. Ważniejsze jest, by przed wyrzuceniem kartony zgnieść, aby zajmowały mniej miejsca (to samo dotyczy zresztą wszelkich innych materiałów z butelkami platykowymi na czele).

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!