Gdzie i za ile można zbadać wodę z kranu?

Aby przekonać się, co może znaleźć się w wodzie, która płynie z kranów w twoim domu, warto zlecić badanie wody. Gdzie można to zrobić i ile kosztuje takie badanie?

Badanie wody na potrzeby indywidualnych użytkowników wykonują stacje sanitarno-epidemiologiczne (sanepid), laboratoria działające na wyższych uczelniach i prywatne, a także niektóre firmy sprzedające filtry do wody. Adresy można znaleźć na stronach internetowych.

Ile kosztuje badanie wody?

Koszt badań wody zależy od ich zakresu – można zrobić tylko badania fizyko-chemiczne, tylko bakteriologiczne albo pełne – fizyko-chemiczne i bakteriologiczne. Pełna analiza kosztuje 350-500 zł. Można też zlecić analizę rozszerzoną, gdy interesuje nas zawartość w wodzie jakiegoś konkretnego pierwiastka, ale wówczas koszt analizy ustalany jest indywidualnie.

Próbkę wody do badania trzeba pobrać w określony sposób i do pojemnika, który dostaniemy w laboratorium (zwykle za kaucją). Jego pracownicy poinstruują nas, jak to zrobić. Pojemnik z wodą należy dostarczyć do badania w dniu jej pobrania. Na wynik czeka się kilka dni. Próbkę wody może pobrać także pracownik laboratorium, ale wówczas koszt analizy wzrasta, gdyż trzeba zapłacić za jego dojazd i czas pracy.

Analiza wody obejmuje zbadanie kilkunastu wskaźników. Wyniki porównuje się z wymaganiami, które są określone w Rozporządzeniu ministra zdrowia z 29 marca 2007 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Jeśli któryś ze wskaźników został przekroczony, trzeba sprawdzić, czy będzie można uzdatniać wodę w warunkach domowych z wykorzystaniem domowych filtrów do wody.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 04/11/2011

Zobacz też

Megafabryki: Eurofighter Typhoon, czyli myśliwiec Tajfun - zobaczcie, jak go produkują! Megafabryki: Eurofighter Typhoon, czyli myśliwiec Tajfun - zobaczcie, jak go produkują! Eurofighter Typhoon, czyli myśliwiec Tajfun to europejski super nowoczesny samolot bojowy. Zasiąść za sterami takiej maszyny jest marzeniem każdego pilota! Zapraszamy na wycieczkę do miejsc, gdzie powstaje ta niesamowita maszyna i na kolejny odcinek programu „Megafabryki"! Nagie miasto, odc. 1.: Dubaj. Jak powstało miasto na pustyni i jakie kryje tajemnice? Nagie miasto, odc. 1.: Dubaj. Jak powstało miasto na pustyni i jakie kryje tajemnice? Dubaj - jedno z najbajeczniejszych miast świata powstało na pustynnych wydmach. Potworny upał, burze piaskowe, niestabilne podłoże z wiecznie przemieszczającego się piasku - z tym wszystkim musiały zmierzyć się Zjednoczone Emiraty Arabskie i każdy z twórców tego miasta, których dzieło można nazwać prawdziwym cudem techniki! Przyjrzyjmy się Dubajowi z bardzo bliska w kolejnym odcinku programu „Nagie miasto"! Majówka w Warszawie 2015. Jak spędzić majówkę w mieście? Majówka w Warszawie 2015. Jak spędzić majówkę w mieście? Majówka 2015 niestety nie będzie należeć do tych najdłuższych. Być może warto więc ominąć korki i tym razem pozostać w mieście? Oto kilka wybranych propozycji, które sprawię, że majówka w Warszawie nie będzie nudna! Florencja - co warto zobaczyć w mieście, które jest perłą Toskanii? Florencja - co warto zobaczyć w mieście, które jest perłą Toskanii? Florencja to jedno z najczęściej odwiedzanych włoskich miast. Nie dość, że jest położone w pięknej Toskanii, to stało się inspiracją dla wielu twórców i kolebką renesansowej sztuki. Sprawdź, dlaczego warto odwiedzić Florencję i jakich atrakcji nie możesz ominąć, będąc w tym mieście.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!