Fotografowanie we mgle. Jak robić nastrojowe zdjęcia? WIDEO

Mgła utrudnia robienie zdjęć, jednak dzięki niej możemy uzyskać wyjątkowo nastrojowe fotografie. Mówimy, jak fotografować obiekty we mgle, żeby zdjęcie było udane.

Mgła zmniejsza kontrast, dlatego trudno jest uzyskać dobrej jakości zdjęcia bez użycia statywu. Ze względu na mniejszą ilość światła trzeba również wybrać dłuższy czas naświetlania. Aparat podczas mgły będzie się zachowywał tak, jak wówczas gdy pada śnieg i światło dociera zarówno z góry, jak i dołu. Będzie się do takiej sytuacji próbował dostosować, dlatego należy zrobić dodatnią korektę ekspozycji (rozjaśnić zdjęcie, silniej je naświetlić).

Podczas mgły nie należy używać flesza, korzystamy tylko z naturalnego światła. Mgła sprawia, że im dalej coś się znajduje, tym bardziej będzie rozmazane. Czasami kontrast staje się dramatyczny. Dlatego nie zawsze najlepszym rozwiązaniem jest podchodzenie blisko do tego, co ma być głównym tematem zdjęcia – może się okazać, że element ten będzie za bardzo ostry, nie dość zamglony. Dobrze w takiej sytuacji mieć ze sobą kilka rodzajów obiektywów.

.. Wszystkie odcinki poradnika fotograficznego „Przygody w obiektywie” za darmo na VOD!

Ponieważ mgła zmniejsza nasycenie kolorów, podczas fotografowania może się przydać także filtr polaryzacyjny, wydobędzie zielenie i błękity. Nie sprawdzi się jednak, jeśli mgła jest bardzo gęsta. Należy zadbać też o sprzęt, ponieważ mgła może się zbierać na szkle obiektywu, dobrze jest ją usunąć, jeżeli fotografujemy we mgle dłuższy czas.

Redakcja 09/01/2017

Zobacz też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!