Fotografowanie we mgle. Jak robić nastrojowe zdjęcia? WIDEO

Mgła utrudnia robienie zdjęć, jednak dzięki niej możemy uzyskać wyjątkowo nastrojowe fotografie. Mówimy, jak fotografować obiekty we mgle, żeby zdjęcie było udane.

Mgła zmniejsza kontrast, dlatego trudno jest uzyskać dobrej jakości zdjęcia bez użycia statywu. Ze względu na mniejszą ilość światła trzeba również wybrać dłuższy czas naświetlania. Aparat podczas mgły będzie się zachowywał tak, jak wówczas gdy pada śnieg i światło dociera zarówno z góry, jak i dołu. Będzie się do takiej sytuacji próbował dostosować, dlatego należy zrobić dodatnią korektę ekspozycji (rozjaśnić zdjęcie, silniej je naświetlić).

Podczas mgły nie należy używać flesza, korzystamy tylko z naturalnego światła. Mgła sprawia, że im dalej coś się znajduje, tym bardziej będzie rozmazane. Czasami kontrast staje się dramatyczny. Dlatego nie zawsze najlepszym rozwiązaniem jest podchodzenie blisko do tego, co ma być głównym tematem zdjęcia – może się okazać, że element ten będzie za bardzo ostry, nie dość zamglony. Dobrze w takiej sytuacji mieć ze sobą kilka rodzajów obiektywów.

.. Wszystkie odcinki poradnika fotograficznego „Przygody w obiektywie” za darmo na VOD!

Ponieważ mgła zmniejsza nasycenie kolorów, podczas fotografowania może się przydać także filtr polaryzacyjny, wydobędzie zielenie i błękity. Nie sprawdzi się jednak, jeśli mgła jest bardzo gęsta. Należy zadbać też o sprzęt, ponieważ mgła może się zbierać na szkle obiektywu, dobrze jest ją usunąć, jeżeli fotografujemy we mgle dłuższy czas.

Redakcja 06/06/2016

Zobacz też

Śnieżyca, zamieć i zawieja. Co robić, gdy się zacznie burza śnieżna? WIDEO Śnieżyca, zamieć i zawieja. Co robić, gdy się zacznie burza śnieżna? WIDEO Śnieg jest przyjacielem tylko w ferie zimowe i bawi tylko dzieci lepiące bałwany, pozostali, gdy widzą gwałtowne opady powinni pędzić po zimowe opony, łańcuchy na koła i wciągać śniegowce. Czym grozi śnieżyca? Jak się zachować podczas burzy śnieżnej? Jak uniknąć wypadku? Jak poradzić sobie z zauroczeniem?  Jak poradzić sobie z zauroczeniem? Zauroczenie ma to do siebie, że potrafi skutecznie odebrać nam wszelki rozsądek. To, że przez jakiś czas będziemy funkcjonować jak w śnie, nie jest jest jeszcze najgorsze. Co zrobić w sytuacji, jeśli zauroczenie ma gorszy wpływ i np. może doprowadzić do rozpadu rodziny? Oto nasze wskazówki. SEKS przykrym OBOWIĄZKIEM? Jak odzyskać RADOŚĆ W SYPIALNI? OCHOTA NA SEKS SEKS przykrym OBOWIĄZKIEM? Jak odzyskać RADOŚĆ W SYPIALNI? OCHOTA NA SEKS Seks nie musi być przykrym obowiązkiem. Często naprawdę małe zmiany mogą przynieść ogromne rezultaty. Podpowiemy ci, co możesz zrobić by seks znów zaczął cię cieszyć, bo od tego przecież jest, prawda? Seks? A mnie tak boli głowa... koniec z tym. Jak odzyskać radość w sypialni? Dowód a domniemanie. Jaka jest różnica? Czy można zatrzymać podejrzanego w areszcie na podstawie domniemania? Dowód a domniemanie. Jaka jest różnica? Czy można zatrzymać podejrzanego w areszcie na podstawie domniemania? Katarzyna W. trafiła do aresztu śledczego na podstawie domniemania, które okazało się niewystarczające, więc ciężar dostarczenia dowodu spadł na prokuraturę, a matka Madzi wyszła na wolność. Czy wysokie prawdopodobieństwo dopuszczenia się czynu karalnego nie wystarczy, żeby zostać za kratkami?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!