Fotografowanie w deszczu. Co robić, by zdjęcia się udały? WIDEO

Fotografowanie w deszczu to trudna sztuka, ale skąpane w deszczu ulice wielkich miast czy burzowe niebo nad rozległymi polami są bardzo urokliwe. Sprawdź, jak zrobić zdjęcie podczas zacinającego deszczu.

Na mieście łatwiej

Fotografowanie w deszczu w mieście, gdy deszcz jest niewielki, nie stanowi większego problemu (zawsze pamiętaj jednak, by w czasie niepogody na obiektyw założyć filtr ochronny). Wystarczy schronić się wraz z aparatem pod jakimś zadaszeniem. Fotografowanie miejskich widoków spod arkad budynku czy z bramy kamienicy może stanowić dodatkowy walor zdjęcia.

.. Wszystkie odcinki poradnika fotograficznego „Przygody w obiektywie” za darmo na VOD!

Gorzej, gdy nie mamy gdzie schować się przed deszczem. Czasem wystarczy po prostu parasol lub… kapelusz z szerokim rondem. W pierwszym przypadku lepiej jednak, gdy mamy asystenta, który przytrzyma parasol, abyśmy my mogli skupić się na wykonywaniu zdjęć, w drugim musielibyśmy korzystać z ekscentrycznego nakrycia głowy na co dzień – nigdy wszak nie wiadomo, kiedy się rozpada i kiedy natrafimy na ciekawy temat.

W plenerze trudniej

Trudno sobie wyobrazić, że na fotografowanie w deszczu w terenie wyruszamy z parasolem. Dużo prostsze i dające wiele więcej możliwości jest nałożenie na aparat nieprzemakalnej folii. Najlepszy do tego będzie niewielki worek na śmieci z grubej folii. Należy jedynie wsadzić go otworem do dołu i wyciąć dziurę na obiektyw (drugą mniejszą możesz wyciąć od strony wizjera, ale podczas ulewnego deszczu spróbuj raczej fotografować „na wyczucie”). Folię wokół obiektywu owiń taśmą klejącą, aby się nie zsuwał, lub zamocuj gumką recepturką. Następnie wsuń do worka ręce od dołu i śmiało wychodź na deszcz. Po zakończeniu zdjęć wytrzyj dokładnie filtr, by nie zostały na nim trudne do usunięcia smugi.

Redakcja 06/03/2017

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!