Feminizm w islamie – czy to możliwe? Poruszający dokument Feminizm po arabsku

Feminizm w islamie – czy arabskie kobiety mają jakiekolwiek prawa? Czy mają szansę zaznać wolności? – Gdy miałam 16 lat mój mąż po raz pierwszy mnie uderzył. Powód? Zapomniałam kupić kilka cebul – opowiada jedna z bohaterek filmu dokumentalnego „Feminizm po arabsku".


Arabska wiosna rozbudziła wielkie nadzieje... również wśród arabskich kobiet. Równość, demokracja – słowa te odmieniane były wówczas przez wszystkie przypadki. Ale czy feminizm w islamie w ogóle jest możliwy? Czy kobieta żyjąca zgodne z nakazami Koranu może poczuć się wolna i równa mężczyźnie? Film dokumentalny „Feminizm po arabsku" przedstawia współczesność i długą historię walki kobiet islamskich o emancypację. Jest ona o wiele dłuższa niż mogłoby się wydawać – jej początki datują się na przełom XIX i XX wieku. W podróży po krajach islamskich, takich jak Tunezja, Maroko, Egipt i Algieria poznamy kobiety, które ramię w ramię z mężczyznami stanęły w walce o zmiany.

Redakcja 13/03/2015

Zobacz też

Co trzeba wiedzieć na temat badania alkomatem? Czy można oszukać alkomat? Co trzeba wiedzieć na temat badania alkomatem? Czy można oszukać alkomat? Badanie alkomatem niepokoi każdego kontrolowanego kierowcę. Nic dziwnego, bo jego wynik nie zawsze jest prawdziwy i czasami mimo, iż nie piliśmy alkoholu dłużej niż dobę, na wyświetlaczu wcale nie pojawia się wyczekiwane 0.00. Co może wpłynąć na wynik alkotestu? Czy alkomat da się oszukać? Kiedy warto zmienić OFE? W jaki sposób dokonać zmiany OFE? Kiedy warto zmienić OFE? W jaki sposób dokonać zmiany OFE? Kiedy warto zmienić OFE? W jaki sposób dokonać zmiany OFE? Dla osób urodzonych po 31 grudnia 1968 roku, uczestnictwo w II filarze emerytalnym jest obowiązkowe, jednak wybór funduszu emerytalnego, w którym chcemy kumulować swoje aktywa należy do nas. Co zrobić, aby dokonać zmiany funduszu emerytalnego, z którego nie jesteśmy zadowoleni? Kiedy naprawdę warto zmienić OFE? Jaki OFE zapewni ci największą emeryturę? Jak dobrze wybrać OFE? Jaki OFE zapewni ci największą emeryturę? Jak dobrze wybrać OFE? Przynależność do OFE, a więc drugiego filaru emerytalnego jest obowiązkowa dla wszystkich urodzonych po 31 grudnia 1968 roku, a jednak co roku, 400 tysięcy osób powierza swoją emeryturę w ręce przypadku. Zobacz, jak najlepiej wybrać fundusz emerytalny! Kim jest Krystian Wieczorek, najpiękniejszy mężczyzna według czytelniczek Vivy? Kim jest Krystian Wieczorek, najpiękniejszy mężczyzna według czytelniczek Vivy? Krystian Wieczorek 11 lutego 2013 roku został uznany najpiękniejszym mężczyzną według czytelników Vivy. Aktor, który najbardziej znany jest z serialu „M jak miłość”, nie miał łatwej drogi do sławy. Sam opowiada, że skończył podstawówkę z zachowaniem najniższym z możliwych.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!