FAŁSZYWE PIENIĄDZE. Jak sprawdzić, czy banknot jest fałszywy?

Nie trzeba być pracownikiem banku, ani przechodzić specjalistycznych szkoleń, żeby nie dać się oszustom. Wystarczy wiedzieć, jakie zabezpieczenia mają polskie banknoty, żeby bez problemu rozpoznać nawet najlepszą fałszywkę od oryginału. Jak nie dać się oszukać? 

Jeśli masz podejrzenia, że banknot który właśnie trzymasz w ręce jest fałszywy wykonaj cztery testy. Na początku sprawdź pieniądz dotykiem. Oryginalne banknoty mają charakterystyczną, lekko wypukłą fakturę. Znajdują się na nich wyczuwalne oznaczenia dla niewidomych i portret.

Pieniądze - zobacz jak nie dać się oszukać

Kolejnym krokiem, który warto wykonać (jeśli podejrzewasz podróbkę banknotu) jest obejrzenie banknotu pod światło. Można na nim zobaczyć trzy zabezpieczenia:

  • znak wodny przedstawiający portret,
  • nitka zabezpieczająca
  • korony wydrukowane po obu stronach (uzupełniające się, gdy patrzy się przez dokument)

Następnie obejrzyj banknot przechylając go lekko na boki. Jeśli jest to oryginał, dzieki specjalnej farbie, którą jest pokryty, będzie błyszczał i zmieni kolor w zależności od kąta patrzenia. Jeśli jest to dwustuzłotówka to powinna mieć także hologram. Jeśli natomiast masz banknot o nominale 100 zł - to będzie na nim widoczna złota folia.

Na końcu KONIECZNIE SPRAWDŹ, czy jesteś w stanie odczytać wszystkie mikrodruki, czyli bardzo małe teksty wydrukowane na banknocie. Jeśli nadal masz wątpliwości, możesz poprosić o pomoc w najbliższym sklepie. W większości sprzedawcy mają lampy ultrafioletowe. Banknot w takim świetle powinien świecić.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!