Faktura elektroniczna za internet. Jak pobrać oryginał faktury w razie kontroli skarbowej?

Elektroniczna faktura za jest na pewno bardzo wygodna – dla nas i dla dostawcy internetu. Problem zaczyna się, gdy Urząd Skarbowy zechce przeprowadzić kontrolę i wezwie nas do przedstawienia faktury – oczywiście jeśli odliczyliśmy wydatki na internet od podatku. Czy elektroniczna faktura jest dla Urzędu Skarbowego wystarczającym dowodem, że zapłaciliśmy za internet i możemy odliczyć go od podatku?

Większość instytucji dąży do obniżenia kosztów funkcjonowania, a jednym z tego przejawów jest rezygnacja z wystawiania faktur na papierze. Klienci są zachęcani do korzystania z faktury elektronicznej. Tak jest również w przypadku operatora telewizji kablowej i dostawcy usług telekomunikacyjnych UPC. Na jego przykładzie pokażemy, jak udowodnić Urzędowi Skarbowemu, że płaciliśmy za internet, mimo że nie mamy papierowej faktury.

Czy faktura elektroniczna wystarczy w razie kontroli Urzędu Skarbowego?

Jedyny problem (jak się zaraz okaże - pozorny), jaki może sprawić nam elektroniczna faktura, może się pojawić, jeśli wydatki na internet, którego dostawcą jest UPC, odliczysz od podatku, a Urząd Skarbowy będzie chciał przeprowadzić kontrolę i wezwie do okazania faktury. Wtedy potrzebny jest jej oryginał. Na szczęście nie oznacza to, że musisz prosić UPC o jej wystawienie. Wszystko uda się załatwić przez stronę internetową www.upc.pl.

Do kontroli skarbowej przydatne są pliki z elektronicznym podpisem i danymi faktury - można je dostarczyć Urzędowi Skarbowemu w postaci elektronicznej, a zgodnie z rozporządzeniem ministra finansów z grudnia 2010 roku ma on obowiązek ich zaakceptowania. Faktura elektroniczna ma taką samą wartość prawną jak dokument w formie papierowej i na jej podstawie możesz dokonać odliczeń podatkowych z tytułu ulgi internetowej.

Jak znaleźć oryginał faktury na stronie dostawcy internetu?

Po wejściu na stronę w prawym górnym rogu znajdziesz link „Elektroniczna faktura”, a po kliknięciu w niego będziesz musiał się zalogować, wpisując numer identyfikacyjny (znajdziesz go w umowie z UPC) oraz PESEL. By korzystać z elektronicznej faktury na komputerze, muszą być zainstalowane Adobe Flash Player, Java Runtime Environment w wersji 5.0 lub wyższej oraz Adobe Reader.

Po zalogowaniu ukażą się twoje dane, a na górze ekranu zakładki, z których wybierasz „Faktury”. Wyświetli się wtedy tabela z zestawieniem wszystkich dotychczas wystawionych faktur. Możesz kliknąć „Pokaż obraz” przy wybranej fakturze, ale wtedy otworzy się plik pdf z jej kopią, której Urząd Skarbowy nie honoruje.

By uzyskać dostęp do oryginału, klikasz „Faktura VAT” w ostatniej kolumnie tabeli (rubryka „e-faktura”). W wyskakujących okienkach z ostrzeżeniami wybierasz „Tak” i wtedy wyświetli się tabela z informacjami o fakturze. U góry wybierasz zakładkę „Faktura” i masz do wyboru otwarcie jej obrazu w domyślnej przeglądarce plików pdf (w celu wydrukowania) albo zapisanie plików: z obrazem faktury (pdf), z elektronicznym podpisem i danymi faktury.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 21/09/2011

Zobacz też

KAZIMIERZ ZIOBRO, poseł PiS - KIM JEST poseł PiS z Nowej Wsi. Zobacz SYLWETKĘ posła KAZIMIERZ ZIOBRO, poseł PiS - KIM JEST poseł PiS z Nowej Wsi. Zobacz SYLWETKĘ posła Kazimierz Ziobro, poseł Sejmu VII kadencji. Wybrany w list Prawa i Sprawiedliwości, w okręgu wyborczym do Sejmu nr 22 (OKW Krosno). Teolog, działacz Solidarności, a także samorządowiec i działacz lokalnych struktur partii. Jego dewizą jest: „Rzetelna praca na rzecz rozwoju Podkarpacia i stworzenia warunków do godnego życia jego mieszkańców w tym zwłaszcza młodzieży, a nie populistyczne obiecanki przed wyborami”.  Kim był Alfred Nobel? Poznaj bliżej historię fundatora NAGRODY NOBLA Kim był Alfred Nobel? Poznaj bliżej historię fundatora NAGRODY NOBLA Kim był Alfred Nobel? Dlaczego zdecydował się przeznaczyć cały swój majątek na nagrody dla tych, którzy zasłużyli się dla ludzkości? MARIA ZUBA, posłanka PiS - KIM JEST posłanka PiS z Suchedniowa. Zobacz SYLWETKĘ posła MARIA ZUBA, posłanka PiS - KIM JEST posłanka PiS z Suchedniowa. Zobacz SYLWETKĘ posła Maria Zuba, posłanka Sejmu VII kadencji. Wybrana z list Prawa i Sprawiedliwości, w okręgu wyborczym do Sejmu nr 33 (OKW Kielce). Inżynier elektryk i działaczka samorządowa. W jedny z wywiadów mówi" "ja bym chciała wszystko zwyciężać dobrocią. Na chamstwo i arogancję nie można odpowiadać takimi samymi działaniami". Miejmy nadzieję, że w Sejmie ta "dobroć" nie będzie jej przeszkadzać...Przeczytaj wszystko o posłance z PiS-u. GRZEGORZ WOŹNIAK, poseł PiS - KIM JEST poseł PiS z Garwolina. Zobacz SYLWETKĘ posła GRZEGORZ WOŹNIAK, poseł PiS - KIM JEST poseł PiS z Garwolina. Zobacz SYLWETKĘ posła Grzegorz Woźniak, poseł Sejmu VII kadencji. Wybrany w list Prawa i Sprawiedliwości, w okręgu wyborczym do Sejmu nr 18 (OKW Siedlce). Geograf, przedsiębiorca i samorządowiec.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!