Faktura elektroniczna za internet. Jak pobrać oryginał faktury w razie kontroli skarbowej?

Elektroniczna faktura za jest na pewno bardzo wygodna – dla nas i dla dostawcy internetu. Problem zaczyna się, gdy Urząd Skarbowy zechce przeprowadzić kontrolę i wezwie nas do przedstawienia faktury – oczywiście jeśli odliczyliśmy wydatki na internet od podatku. Czy elektroniczna faktura jest dla Urzędu Skarbowego wystarczającym dowodem, że zapłaciliśmy za internet i możemy odliczyć go od podatku?

Większość instytucji dąży do obniżenia kosztów funkcjonowania, a jednym z tego przejawów jest rezygnacja z wystawiania faktur na papierze. Klienci są zachęcani do korzystania z faktury elektronicznej. Tak jest również w przypadku operatora telewizji kablowej i dostawcy usług telekomunikacyjnych UPC. Na jego przykładzie pokażemy, jak udowodnić Urzędowi Skarbowemu, że płaciliśmy za internet, mimo że nie mamy papierowej faktury.

Czy faktura elektroniczna wystarczy w razie kontroli Urzędu Skarbowego?

Jedyny problem (jak się zaraz okaże - pozorny), jaki może sprawić nam elektroniczna faktura, może się pojawić, jeśli wydatki na internet, którego dostawcą jest UPC, odliczysz od podatku, a Urząd Skarbowy będzie chciał przeprowadzić kontrolę i wezwie do okazania faktury. Wtedy potrzebny jest jej oryginał. Na szczęście nie oznacza to, że musisz prosić UPC o jej wystawienie. Wszystko uda się załatwić przez stronę internetową www.upc.pl.

Do kontroli skarbowej przydatne są pliki z elektronicznym podpisem i danymi faktury - można je dostarczyć Urzędowi Skarbowemu w postaci elektronicznej, a zgodnie z rozporządzeniem ministra finansów z grudnia 2010 roku ma on obowiązek ich zaakceptowania. Faktura elektroniczna ma taką samą wartość prawną jak dokument w formie papierowej i na jej podstawie możesz dokonać odliczeń podatkowych z tytułu ulgi internetowej.

Jak znaleźć oryginał faktury na stronie dostawcy internetu?

Po wejściu na stronę w prawym górnym rogu znajdziesz link „Elektroniczna faktura”, a po kliknięciu w niego będziesz musiał się zalogować, wpisując numer identyfikacyjny (znajdziesz go w umowie z UPC) oraz PESEL. By korzystać z elektronicznej faktury na komputerze, muszą być zainstalowane Adobe Flash Player, Java Runtime Environment w wersji 5.0 lub wyższej oraz Adobe Reader.

Po zalogowaniu ukażą się twoje dane, a na górze ekranu zakładki, z których wybierasz „Faktury”. Wyświetli się wtedy tabela z zestawieniem wszystkich dotychczas wystawionych faktur. Możesz kliknąć „Pokaż obraz” przy wybranej fakturze, ale wtedy otworzy się plik pdf z jej kopią, której Urząd Skarbowy nie honoruje.

By uzyskać dostęp do oryginału, klikasz „Faktura VAT” w ostatniej kolumnie tabeli (rubryka „e-faktura”). W wyskakujących okienkach z ostrzeżeniami wybierasz „Tak” i wtedy wyświetli się tabela z informacjami o fakturze. U góry wybierasz zakładkę „Faktura” i masz do wyboru otwarcie jej obrazu w domyślnej przeglądarce plików pdf (w celu wydrukowania) albo zapisanie plików: z obrazem faktury (pdf), z elektronicznym podpisem i danymi faktury.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 21/09/2011

Zobacz też

W jaki sposób działają nerki? W jaki sposób działa nerka? W jaki sposób działają nerki? W jaki sposób działa nerka? Ponieważ „fabryki” naszych organizmów pracują kilkadziesiąt lat, muszą jakoś pozbywać się niepotrzebnych produktów przemiany materii. Robią to między innymi poprzez nerki. Nie odbywa się to jednak przez zwykłe, mechaniczne filtrowanie. W jaki sposób działają nerki? Kim był AARON SWARTZ? Dlaczego popełnił samobójstwo? Kim był AARON SWARTZ? Dlaczego popełnił samobójstwo? W piątek 11 stycznia 2013 świat obiegła informacja o śmierci Aarona Swartza, nazywanego "cudownym dzieckiem" internetu. Aaron był nie tylko twórcą pierwszej wersji internetowego protokołu RSS i współzałożycielem serwisu Reddit.com, ale także mocno zaangażowanym działaczem na rzecz wolności w internecie. Dlaczego popełnił samobójstwo? Smycz i obroża dla psa: jak wybrać najlepsze akcesoria? Jakie zabawki kupować psu? Smycz i obroża dla psa: jak wybrać najlepsze akcesoria? Jakie zabawki kupować psu? Przyjmując do domu psa musisz się liczyć z dodatkowymi kosztami. Wśród tych kosztów znajdują się także smycz i obroża, a także zabawki. Jak wybrać odpowiednie akcesoria dla psa, żeby nie wyrzucić pieniędzy w błoto. Czy wiesz, na co zwracać uwagę przy wyborze smyczy? Jak wybrać obrożę? Jakie zabawki dla psa będą najlepsze? Jak poznać humor psa? Po czym poznać, że pies jest agresywny, smutny lub wesoły? Jak poznać humor psa? Po czym poznać, że pies jest agresywny, smutny lub wesoły? Pies to stworzenie niezwykle rozumne. Ma też swoje uczucia i humory - potrafi okazywać miłość oraz obrazić się na swojego pana - na szczęście ten stan nie trwa długo, gdyż z reguły psy łatwo wybaczają. Czy wiesz jak rozpoznać humor swojego psa? Podpowiadamy, jakie symptomy towarzyszą konkretnemu nastrojowi pupila!

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!