Faktura elektroniczna za internet. Jak pobrać oryginał faktury w razie kontroli skarbowej?

Elektroniczna faktura za jest na pewno bardzo wygodna – dla nas i dla dostawcy internetu. Problem zaczyna się, gdy Urząd Skarbowy zechce przeprowadzić kontrolę i wezwie nas do przedstawienia faktury – oczywiście jeśli odliczyliśmy wydatki na internet od podatku. Czy elektroniczna faktura jest dla Urzędu Skarbowego wystarczającym dowodem, że zapłaciliśmy za internet i możemy odliczyć go od podatku?

Większość instytucji dąży do obniżenia kosztów funkcjonowania, a jednym z tego przejawów jest rezygnacja z wystawiania faktur na papierze. Klienci są zachęcani do korzystania z faktury elektronicznej. Tak jest również w przypadku operatora telewizji kablowej i dostawcy usług telekomunikacyjnych UPC. Na jego przykładzie pokażemy, jak udowodnić Urzędowi Skarbowemu, że płaciliśmy za internet, mimo że nie mamy papierowej faktury.

Czy faktura elektroniczna wystarczy w razie kontroli Urzędu Skarbowego?

Jedyny problem (jak się zaraz okaże - pozorny), jaki może sprawić nam elektroniczna faktura, może się pojawić, jeśli wydatki na internet, którego dostawcą jest UPC, odliczysz od podatku, a Urząd Skarbowy będzie chciał przeprowadzić kontrolę i wezwie do okazania faktury. Wtedy potrzebny jest jej oryginał. Na szczęście nie oznacza to, że musisz prosić UPC o jej wystawienie. Wszystko uda się załatwić przez stronę internetową www.upc.pl.

Do kontroli skarbowej przydatne są pliki z elektronicznym podpisem i danymi faktury - można je dostarczyć Urzędowi Skarbowemu w postaci elektronicznej, a zgodnie z rozporządzeniem ministra finansów z grudnia 2010 roku ma on obowiązek ich zaakceptowania. Faktura elektroniczna ma taką samą wartość prawną jak dokument w formie papierowej i na jej podstawie możesz dokonać odliczeń podatkowych z tytułu ulgi internetowej.

Jak znaleźć oryginał faktury na stronie dostawcy internetu?

Po wejściu na stronę w prawym górnym rogu znajdziesz link „Elektroniczna faktura”, a po kliknięciu w niego będziesz musiał się zalogować, wpisując numer identyfikacyjny (znajdziesz go w umowie z UPC) oraz PESEL. By korzystać z elektronicznej faktury na komputerze, muszą być zainstalowane Adobe Flash Player, Java Runtime Environment w wersji 5.0 lub wyższej oraz Adobe Reader.

Po zalogowaniu ukażą się twoje dane, a na górze ekranu zakładki, z których wybierasz „Faktury”. Wyświetli się wtedy tabela z zestawieniem wszystkich dotychczas wystawionych faktur. Możesz kliknąć „Pokaż obraz” przy wybranej fakturze, ale wtedy otworzy się plik pdf z jej kopią, której Urząd Skarbowy nie honoruje.

By uzyskać dostęp do oryginału, klikasz „Faktura VAT” w ostatniej kolumnie tabeli (rubryka „e-faktura”). W wyskakujących okienkach z ostrzeżeniami wybierasz „Tak” i wtedy wyświetli się tabela z informacjami o fakturze. U góry wybierasz zakładkę „Faktura” i masz do wyboru otwarcie jej obrazu w domyślnej przeglądarce plików pdf (w celu wydrukowania) albo zapisanie plików: z obrazem faktury (pdf), z elektronicznym podpisem i danymi faktury.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 21/09/2011

Zobacz też

Kim jest Grażyna Szapołowska? Aktorka, matka, babcia, celebrytka, buntowniczka? Kim jest Grażyna Szapołowska? Aktorka, matka, babcia, celebrytka, buntowniczka? Była celebrytką jeszcze w czasach komuny. Grażyna Szapołowska, aktorka, która podała Teatr Narodowy do sądu. Zagrała m.in. w "Panu Tadeuszu", "Krótkim filmie o miłości". Była jurorką programu rozrywkowego TVP 2 "Bitwa na głosy". Grażyna Szapołowska kontra Teatr Narodowy; procesuje się z szefem teautru Janem Englertem.  Czy budowa wiaty garażowej wymaga zgody urzędu? Czy budowa wiaty garażowej wymaga zgody urzędu? Wiata, pod którą można zaparkować samochód, jest rozwiązaniem równie popularnym co garaż wbudowany w bryłę domu albo wolno stojący. Większość osób budujących dom jednorodzinny chce mieć i garaż, i wiatę. Wiata wybudowana bez zgody urzędu zostanie uznana za samowolę budowlaną. Jak skorzystać z ulgi meldunkowej, żeby nie płacić podatku od sprzedaży domu lub mieszkania? Jak skorzystać z ulgi meldunkowej, żeby nie płacić podatku od sprzedaży domu lub mieszkania? Ulga meldunkowa dotyczy osób, które sprzedają mieszkanie lub dom nabyte wyłącznie w latach 2007-2008. Dzięki uldze mogą zaoszczędzić sporą kwotę, nie płacąc podatku od sprzedaży nieruchomości. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby skorzystać z ulgi meldunkowej? Gdzie na działce można postawić wiatę garażową, a gdzie rekreacyjną? Gdzie na działce można postawić wiatę garażową, a gdzie rekreacyjną? Wiata garażowa jest świetnym rozwiązaniem. Co prawda nie zapewnia przejścia z samochodu do domu w cieple i po suchym podłożu, ale dzięki niej zimą samochodu nie zasypie śnieg, a latem nie będzie się nagrzewała słońcu. Nie zawsze można postawić wiatę garażową w wybranym miejscu działki - w przeciwieństwie do wiaty, która ma służyć np. do wypoczynku latem. SPRAWDŹ, gdzie możesz postawić wiatę na swojej działce.

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!