Europarlament. Jakie są zasady eurowyborów?

W wyborach do europarlamentu mandat eurodeputowanego otrzyma 750 osób. Polacy mają do zdobycia 51 mandatów.

Przygotowania do eurowyborów 2014 trwają. Do 24 lutego nastąpi zarządzenie wyborów; do 5 kwietnia – rejestracja komitetów i start kampanii; do 15 kwietnia – rejestracja list; do 10–23 maja – bezpłatna kampania w mediach.

Eurowybory. Kto może kandydować?

Kto może startować w wyborach do europarlamentu? Przede wszystkim musi być obywatelem UE. Minimalny wiek kandydata na eurodeputowanego to w większości krajów 18 lub 21 lat. We Włoszech i na Cyprze – 25 lat. W Polsce kandydat musi mieć 21 lat.

Eurowybory. Jak będziemy głosować?

Kandydatów do europarlamentu będziemy wybierać w 13 okręgach wyborczych. Aby zarejestrować listę, trzeba zebrać 10 tys. podpisów poparcia. Na liście okręgowej musi znaleźć się przynajmniej 5 kandydatów, ale nie więcej niż 10.

Eurowybory. Kiedy poznamy wyniki?

Ogłoszenie wyników wyborów do Parlamentu Europejskiego w obwodzie wyborczym nie może nastąpić przed zakończeniem głosowania w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 20/01/2014

Zobacz też

Jak zostać kobietą sukcesu? Jak odnieść zawodowy sukces? Jak zostać kobietą sukcesu? Jak odnieść zawodowy sukces? Już około 35% firm w Polsce jest kierowanych przez kobiety. Co wyróżnia kobietę przedsiębiorczą? Co zrobić, aby osiągnąć zawodowy sukces? Jak odnaleźć się w świecie męskiej dominacji w biznesie? Które zawody podlegają deregulacji i KIEDY? Do jakich zawodów łatwiejszy dostęp? Które zawody podlegają deregulacji i KIEDY? Do jakich zawodów łatwiejszy dostęp? Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt ustawy deregulującej dostęp do 49 zawodów. Dzięki tym przepisom ułatwiony będzie dostęp do tych zawodów. Resort już zapowiedział, że pracuje nad kolejnym dokumentem, który ułatwiłby dostęp do kolejnych 180 zawodów. Deregulacja zawodów – jaki zawód nie podlega deregulacji Jak wyglądać seksownie w ciąży? Dlaczego sławy fotografują się nago w ciąży? Jak wyglądać seksownie w ciąży? Dlaczego sławy fotografują się nago w ciąży? Gwiazdy w ciąży pokazują nagie brzuszki, a nawet pozują do aktów. Czy każda mama może wyglądać seksownie w ciąży, czy tylko sławy? Dlaczego celebrytki fotografują się nago w zaawansowanej ciąży? Po co pokazują światu nagie, brzemienne ciała? Czy sesja fotograficzna nago może poprawić samopoczucie przyszłej mamie?   Święty Patryk – kim był? Dlaczego jego święto przypada 17 marca? Święty Patryk – kim był? Dlaczego jego święto przypada 17 marca? W marcu w wielu krajach hucznie świętuje się Dzień Świętego Patryka. 17 marca Irlandczycy na całym świecie będą obchodzić Dzień św. Patryka. Także w Polsce święto to jest popularne. Skąd się wzięło i kim był św. Patryk? Co warto wiedzieć o tym święcie, żeby błysnąć wiedzą w towarzystwie.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!