Era przetrwania, odc. 1. Co w programie?

W pierwszym odcinku programu Era przetrwania widzimy, jak grupa dwadzieściorga współczesnych Brytyjczyków przenosi się do 10 000 roku przed naszą erą. Porośnięte gęstym lasem pustkowie gdzieś w Bułgarii znakomicie bowiem imituje prehistoryczny krajobraz dzisiejszej Wielkiej Brytanii. To tu śmiałkowie spędzą najbliższe dwa miesiące.

 

Archeolog specjalizujący się w dziejach epoki kamienia oraz ekspert w zakresie surwiwalu pomogą uczestnikom programu pozbyć się smarfonów, a współczesne ubrania zamienić na skóry zwierząt. Wprowadzą ich też do mezolitycznego obozu, który na osiem tygodni stanie się ich domem. Co znajdą tu bohaterowie Ery przetrwania? Przede wszystkim garść podstawowych narzędzi i stos krzemieni.

Pierwszym zadaniem, jakie czeka na uczestników programu, jest sprawienie świeżo zabitego jelenia. Dla wegetarianina Josiego oraz dla menadżer marketingu Kym to prawdziwy chrzest bojowy. Ale nie tylko dla nich. W ciągu zaledwie kilku godzin, które pozostały do zachodu słońca, nasi bohaterowie muszą pozyskać i zakonserwować tyle mięsa, ile tylko zdołają, a także zbudować latrynę i rozpalić ogień.

Podczas gdy konstruktor ogrodzeń Paul Wilmshurst i kierowca ciężarówki Paul Barnes patroszą jelenia, elektryk Oliver Farr próbuje rozpalić ogień za pomocą łuku ogniowego. W kilka godzin później ognia wciąż nie ma, surowe mięso czeka na upieczenie, a temperatura spada. Wygląda na to, że uczestników programu czeka zimna i głodna noc.

Następnego dnia wokół mięsa jelenia roi się od much, a obóz epoki kamienia przypomina śmietnik. Grupa szybko decyduje się wskazać łucznika Steve'a Nicholsona jako lidera, a dzięki wsparciu Klinta uczy się, jak w prymitywnych warunkach skutecznie przechowywać mięso. Wkrótce jednak staje się jasne, że nie tylko nasi bohaterowie interesują się jelenim mięsem. Uczestnicy programu dostrzegają niezliczone larwy - najpierw w mięsie, a później w okrywających ich futrach...

W ciągu zaledwie doby kamienny obóz ponosi pierwsze straty personalne. Najpierw 65-letnia Caroline Mortimer zdradza objawy udaru cieplnego, później 25-letnia Perry Brooks nie wytrzymuje nowej sytuacji psychicznie. Obie opuszczają program. Jest jednak i gorsza wiadomość. Po dwóch dniach spędzonych z grupą uczestników programu żegna także archeolog Klint. Nad prehistorycznym obozem w pojedynkę zapanować będzie musiał lider, Steve.
 

Redakcja 02/10/2015

Zobacz też

Jak wybrać przewodnik turystyczny? Jak dobrze wybrać przewodnik? Jak wybrać przewodnik turystyczny? Jak dobrze wybrać przewodnik? Po tygodniach wątpliwości i wahania, zdecydowałeś nareszcie, gdzie chcesz spędzić najbliższe wakacje. Wybierasz się zatem do księgarni z planem kupna najlepszego przewodnika turystycznego. Stajesz przed odpowiednią półką i... Właśnie, co dalej? Oferta jest tak szeroka, że nie jesteś w stanie podjąć Skradziony paszport za granicą. Co robić, gdy stracisz paszport? Kradzież paszportu co robić? Skradziony paszport za granicą. Co robić, gdy stracisz paszport? Kradzież paszportu co robić? Podczas zagranicznych wojaży, zwłaszcza do krajów nienależących do strefy Schengen, paszport jest najważniejszym dokumentem. Co robić w przypadku kradzieży paszportu za granicą? Gdzie szukać pomocy? Do kogo zgłosić się w pierwszej kolejności? Co zrobić, gdy podczas urlopu za granicą zgubimy nasz paszport? Co zrobić, gdy będąc za granicą zgubimy paszport? Do kogo udać się ... Co zrobić więc, gdy zgubimy paszport lub zostanie on nam skradziony? Jak skleić dętkę rowerową za pomocą zestawu naprawczego do opon? Jak skleić dętkę rowerową za pomocą zestawu naprawczego do opon? Są zestawy naprawcze do klejenia dętek rowerowych, ale sprawa nie jest wcale prosta. Trzeba przestrzegać instrukcji i unikać błędów. Mówimy, jak skutecznie zakleić łatką dziurę w dętce rowerowej. DRUGI ZŁOTY MEDAL W LONDYNIE! Kim jest kulomiot - Tomasz Majewski, złoty medalista Igrzysk w  Londynie? DRUGI ZŁOTY MEDAL W LONDYNIE! Kim jest kulomiot - Tomasz Majewski, złoty medalista Igrzysk w Londynie? Tomasz Majewski 3 sierpnia 2012 roku obronił tytuł mistrza olimpijskiego i zdobył złoty medal w pchnięciu kulą! Co powinnismy wiedzieć o tym zawodniku, dwukrotnym mistrzu olimpijskim? Kim jest Tomasz Majewski, "cichy gigant"?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!