Era przetrwania, odc. 1. Co w programie?

W pierwszym odcinku programu Era przetrwania widzimy, jak grupa dwadzieściorga współczesnych Brytyjczyków przenosi się do 10 000 roku przed naszą erą. Porośnięte gęstym lasem pustkowie gdzieś w Bułgarii znakomicie bowiem imituje prehistoryczny krajobraz dzisiejszej Wielkiej Brytanii. To tu śmiałkowie spędzą najbliższe dwa miesiące.

 

Archeolog specjalizujący się w dziejach epoki kamienia oraz ekspert w zakresie surwiwalu pomogą uczestnikom programu pozbyć się smarfonów, a współczesne ubrania zamienić na skóry zwierząt. Wprowadzą ich też do mezolitycznego obozu, który na osiem tygodni stanie się ich domem. Co znajdą tu bohaterowie Ery przetrwania? Przede wszystkim garść podstawowych narzędzi i stos krzemieni.

Pierwszym zadaniem, jakie czeka na uczestników programu, jest sprawienie świeżo zabitego jelenia. Dla wegetarianina Josiego oraz dla menadżer marketingu Kym to prawdziwy chrzest bojowy. Ale nie tylko dla nich. W ciągu zaledwie kilku godzin, które pozostały do zachodu słońca, nasi bohaterowie muszą pozyskać i zakonserwować tyle mięsa, ile tylko zdołają, a także zbudować latrynę i rozpalić ogień.

Podczas gdy konstruktor ogrodzeń Paul Wilmshurst i kierowca ciężarówki Paul Barnes patroszą jelenia, elektryk Oliver Farr próbuje rozpalić ogień za pomocą łuku ogniowego. W kilka godzin później ognia wciąż nie ma, surowe mięso czeka na upieczenie, a temperatura spada. Wygląda na to, że uczestników programu czeka zimna i głodna noc.

Następnego dnia wokół mięsa jelenia roi się od much, a obóz epoki kamienia przypomina śmietnik. Grupa szybko decyduje się wskazać łucznika Steve'a Nicholsona jako lidera, a dzięki wsparciu Klinta uczy się, jak w prymitywnych warunkach skutecznie przechowywać mięso. Wkrótce jednak staje się jasne, że nie tylko nasi bohaterowie interesują się jelenim mięsem. Uczestnicy programu dostrzegają niezliczone larwy - najpierw w mięsie, a później w okrywających ich futrach...

W ciągu zaledwie doby kamienny obóz ponosi pierwsze straty personalne. Najpierw 65-letnia Caroline Mortimer zdradza objawy udaru cieplnego, później 25-letnia Perry Brooks nie wytrzymuje nowej sytuacji psychicznie. Obie opuszczają program. Jest jednak i gorsza wiadomość. Po dwóch dniach spędzonych z grupą uczestników programu żegna także archeolog Klint. Nad prehistorycznym obozem w pojedynkę zapanować będzie musiał lider, Steve.
 

Redakcja 02/10/2015

Zobacz też

Emerytury. Kiedy warto zmienić OFE? Jak zmienić fundusz emerytalny? Emerytury. Kiedy warto zmienić OFE? Jak zmienić fundusz emerytalny? 16 milionów Polaków ma pieniądze w OFE. Jeśli jesteś jednym z członków funduszu emerytalnego, a nie jesteś zadowolony z działania OFE, przeczytaj, jak i kiedy go zmienić. Sprawdź, kiedy odbywają się sesje transferowe oraz skąd wziąć gotowy druk oświadczenia o rezygnacji z OFE. Imię dla dziecka a polskie prawo - co musisz wiedzieć wybierając imię dla dziecka? Imię dla dziecka a polskie prawo - co musisz wiedzieć wybierając imię dla dziecka? Wybór imienia dla dziecka nie jest łatwy. Najpierw trzeba dojść do porozumienia ze współmałżonkiem, następnie należy sprawdzić, czy prawo polskie pozwala na nadanie dziecku wybranego przez nas imienia. Mówimy, jakie są zasady nadawania imion w polskim prawie. Jakie imię dla dziecka? Jak wybierać imię dla dziecka? Najpopularniejsze imiona dla dzieci, znaczenie imion Jakie imię dla dziecka? Jak wybierać imię dla dziecka? Najpopularniejsze imiona dla dzieci, znaczenie imion Każda para oczekująca narodzin dziecka zadaje sobie pytanie: jakie imię wybrać dla dziecka? Często na tym tle dochodzi nawet do sprzeczek, ponieważ nie wszyscy przy wyborze imienia kierują się tymi samymi kryteriami. Czy o imieniu powinien decydować gustrodziców, a może do dyskusji powinny włączyć się osoby trzecie? Mówimy, czym kierować się przy wyborze imienia dla dziecka. Jak zgłosić narodziny dziecka? Jak uzyskać akt urodzenia dziecka? Jak zgłosić narodziny dziecka? Jak uzyskać akt urodzenia dziecka? Kiedy i jak zgłosić narodziny dziecka? Gdzie zarejestrować dziecko po urodzeniu? Jakie formalności trzeba wypełnić po narodzinach dziecka? Każdy rodzic powinien pamiętać, że musi zgłosić dziecko do Urzędu Stanu Cywilnego. Co trzeba wiedzieć o akcie urodzenia?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!