Era przetrwania, odc. 1. Co w programie?

W pierwszym odcinku programu Era przetrwania widzimy, jak grupa dwadzieściorga współczesnych Brytyjczyków przenosi się do 10 000 roku przed naszą erą. Porośnięte gęstym lasem pustkowie gdzieś w Bułgarii znakomicie bowiem imituje prehistoryczny krajobraz dzisiejszej Wielkiej Brytanii. To tu śmiałkowie spędzą najbliższe dwa miesiące.

 

Archeolog specjalizujący się w dziejach epoki kamienia oraz ekspert w zakresie surwiwalu pomogą uczestnikom programu pozbyć się smarfonów, a współczesne ubrania zamienić na skóry zwierząt. Wprowadzą ich też do mezolitycznego obozu, który na osiem tygodni stanie się ich domem. Co znajdą tu bohaterowie Ery przetrwania? Przede wszystkim garść podstawowych narzędzi i stos krzemieni.

Pierwszym zadaniem, jakie czeka na uczestników programu, jest sprawienie świeżo zabitego jelenia. Dla wegetarianina Josiego oraz dla menadżer marketingu Kym to prawdziwy chrzest bojowy. Ale nie tylko dla nich. W ciągu zaledwie kilku godzin, które pozostały do zachodu słońca, nasi bohaterowie muszą pozyskać i zakonserwować tyle mięsa, ile tylko zdołają, a także zbudować latrynę i rozpalić ogień.

Podczas gdy konstruktor ogrodzeń Paul Wilmshurst i kierowca ciężarówki Paul Barnes patroszą jelenia, elektryk Oliver Farr próbuje rozpalić ogień za pomocą łuku ogniowego. W kilka godzin później ognia wciąż nie ma, surowe mięso czeka na upieczenie, a temperatura spada. Wygląda na to, że uczestników programu czeka zimna i głodna noc.

Następnego dnia wokół mięsa jelenia roi się od much, a obóz epoki kamienia przypomina śmietnik. Grupa szybko decyduje się wskazać łucznika Steve'a Nicholsona jako lidera, a dzięki wsparciu Klinta uczy się, jak w prymitywnych warunkach skutecznie przechowywać mięso. Wkrótce jednak staje się jasne, że nie tylko nasi bohaterowie interesują się jelenim mięsem. Uczestnicy programu dostrzegają niezliczone larwy - najpierw w mięsie, a później w okrywających ich futrach...

W ciągu zaledwie doby kamienny obóz ponosi pierwsze straty personalne. Najpierw 65-letnia Caroline Mortimer zdradza objawy udaru cieplnego, później 25-letnia Perry Brooks nie wytrzymuje nowej sytuacji psychicznie. Obie opuszczają program. Jest jednak i gorsza wiadomość. Po dwóch dniach spędzonych z grupą uczestników programu żegna także archeolog Klint. Nad prehistorycznym obozem w pojedynkę zapanować będzie musiał lider, Steve.
 

Redakcja 02/10/2015

Zobacz też

JACEK CZERNIAK, poseł SLD - KIM JEST poseł SLD ze Świdnika. Zobacz SYLWETKĘ posła JACEK CZERNIAK, poseł SLD - KIM JEST poseł SLD ze Świdnika. Zobacz SYLWETKĘ posła Jacek Czerniak, poseł Sejmu VII kadencji. Wybrany z list Sojuszu Lewicy Demokratycznej, w okręgu wyborczym do Sejmu nr 6 (OKW Lublin). Politolog, samorządowiec i członek lokalnych struktur partii. W obecnej kadencji Sejmu RP bierze udział w pracach Komisji Zdrowia, jest też członkiem Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.  TOMASZ KAMIŃSKI, poseł SLD - KIM JEST poseł SLD z Rzeszowa. Zobacz SYLWETKĘ posła TOMASZ KAMIŃSKI, poseł SLD - KIM JEST poseł SLD z Rzeszowa. Zobacz SYLWETKĘ posła Tomasz Kamiński, poseł Sejmu VII kadencji. Wybrany z list Sojuszu Lewicy Demokratycznej, w okręgu wyborczym do Sejmu nr 23 (OKW Rzeszów). Z wykształcenia jest socjologiem. Na swojej stronie internetowej pisze: "związałem się z lewicą, bo wierzę, że właśnie lewica może zmienić Polskę i Podkarpacie". Tomasz Kamiński jest najmołodszym posłem na Podkarpaciu.  ZBIGNIEW MATUSZCZAK, poseł SLD. KIM JEST poseł SLD z Biłgoraju? Zobacz SYLWETKĘ posła ZBIGNIEW MATUSZCZAK, poseł SLD. KIM JEST poseł SLD z Biłgoraju? Zobacz SYLWETKĘ posła Zbigniew Matuszczak, poseł Sejmu VII kadencji. Wybrany z list Sojuszu Lewicy Demokratycznej, w okręgu wyborczym do Sejmu nr 7 (OKW Chełm). Prawnik i przedsiębiorca budowlany. Jak zrobić EKOPŁYN DO MYCIA NACZYŃ? Jak zrobić EKOPŁYN DO MYCIA NACZYŃ? W ekologicznych sklepach można kupić specjalne płyny do mycia naczyń, które ulegają biodegradacji, są delikatne dla rąk i bezpieczne dla zwierząt. Mówimy jak zrobić taki ekopłyn w domu. Wystarczy ocet lub cytryna, sól lub soda oczyszczona, odrobina wody, ewentualnie płatki mydlane i... voilà! płyn gotowy! Zobacz nasz przepis!

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!