EMERYTURY PO NOWEMU. Kto może dostać emeryturę po nowemu ?

Reforma emerytalna 2013 dotyczy wszystkich Polaków - nie tylko tych ubezpieczonych w ZUS - ale także służby mundurowe, prokuratorów i sędziów oraz rolników. Zmiany nie dotkną jedynie tych Polaków, którym do emerytury według starych zasad został mniej niż rok.

Emerytury "po nowemu" będą wypłacane od stycznia 2013. Oznacza to, że od początku roku wiek emerytalny odbędzie podnoszony co 4 miesiące o 1 miesiąc. Poziom 67 lat dla mężczyzn zostanie osiągnięty w 2020 roku, a dla kobiet w 2040 roku – to oznacza, że do 67. roku życia będą pracować kobiety mające dzisiaj 38 lat. Warto dodać, że od początku roku 2013 zmiany obowiązują wszystkich ubezpieczonych w ZUS. Służby mundurowe, sędziowie i prokuratorzy oraz rolnicy na nowe emerytury przejdą później.

Nowe "mundurówki"

Nowe emerytury mundurowe  - minimalny wiek emerytalny  55 lat i minimalny staż służby na 25 lat - otrzymają dopiero ci funkcjonariusze, którzy wstąpią do służby po wejściu w życie nowych przepisów (czyli po 31 grudnia 2012).

Nowe emerytury dla prokuratorów i sędziów

Sędziowie i prokuratorzy nie przechodzą na emeryturę, tylko w tzw. stan spoczynku – w chwili ukończenia 65. roku życia. Ponadto sędzia i prokurator mogą przejść w stan spoczynku wcześniej – w wieku 55 lat (kobiety) i 60 lat (mężczyźni), jeśli przepracowali na swoim stanowisku, odpowiednio 25 i 30 lat. Uprawniea te pozostają ważne do roku 2018. Sędziowie i prokuratorzy, którzy przed 31 grudnia 2017 roku nie nabędą uprawnień do emerytury w starym systemie, przejdą w stan spoczynku w wieku 67 lat.

Rolnicy, którzy przekazali swoje gospodarstwo...

Podobnie, jak z emeryturami prokuratorskimi, sprawa ma się z emeryturami dla rolników, którzy przestali być rolnikami, czyli np. przepisali gospodarstwo rolne na dzieci.

Wszyscy którzy przed 31 grudnia 2017 roku nie nabędą uprawnień do emerytury w starym systemie (kobieta – 55 lat, mężczyzna – 60 lat), przejdą na emeryturę w wieku 67 lat.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!