EMERYTURY DLA KOBIET. Czy na pewno planowana reforma emerytur nie zmienia skokowo zasad przejścia na emeryturę?

Politycy postulują konieczność zmiany wieku emerytalnego i deklarują „łagodny sposób przejścia od dotychczasowych zasad do planowanych w reformie emerytalnej”. Czy na pewno? Zobacz, jak to wygląda w praktyce.

Pierwsi mężczyźni, którzy przejdą na emeryturę według nowych zasad, urodzili się w styczniu 1948 roku. Dla nich czas pracy wydłuża się o miesiąc, uprawnienia emerytalne nabędą w lutym 2013 roku.

Pierwsze kobiety, które otrzymają prawa emerytalne na nowych zasadach, to te urodzone w styczniu 1953 roku. Dla nich również czas pracy wydłuża się o miesiąc. Są to daty graniczne.

Emerytury dla później urodzonych

Dla wszystkich urodzonych po tych granicznych datach zasadą jest, że będą pracowali dłużej. Planowany w nowej ustawie emerytalnej czas pracy wydłuża się przy tym stopniowo aż do ukończenia przez pracownika 67 lat. Wiek emerytalny przesuwa się w górę. Kobiety, które pierwsze będą mogły przejść na emeryturę dopiero w wieku 67 lat, urodziły się w październiku 1973 roku, będą pracowały o 7 lat dłużej niż obecnie.

Inne przykłady przejścia na emeryturę kobiet według nowych zasad:

  • kobieta urodzona w marcu 1972 r. będzie pracowała dłużej o 6,5 roku i przejdzie na emeryturę w wieku 66 lat i 5 miesięcy;
  • kobieta urodzona w kwietniu 1960 r. będzie pracowała dłużej o 2 lata oraz 6 miesięcy i przejdzie na emeryturę w wieku 62 lat i 6 miesięcy;
  • kobieta urodzona w listopadzie 1954 r. będzie pracowała dłużej o 8 miesięcy i przejdzie na emeryturę w wieku 60 lat i 8 miesięcy.

Wiek przejścia na emeryturę proponowany w nowej ustawie każdy może sprawdzić w specjalnej tabeli publikowanej na wielu stronach internetowych.

Rok różnicy w dacie urodzenia i kolosalna różnica w wieku przejścia na emeryturę

Tymczasem niektóre kobiety, i to niewiele starsze od urodzonych w 1954 czy w 1955 r., bo tylko o rok czy dwa (urodzone w 1953 r.), pobierają już świadczenia emerytalne. Jak to możliwe? Skorzystały bowiem z prawa do wcześniejszej emerytury, które obowiązywało jeszcze całkiem niedawno. Rocznik 1953 był ostatnim granicznym, któremu nie odebrano tego prawa przed kilku laty. Przykłady:

  • kobieta urodzona w lutym 1953 r., która miała jeszcze szansę skorzystać z prawa do wcześniejszej emerytury i przeszła na nią po ukończeniu 55 lat, od dawna jest już na emeryturze;
  • kobieta urodzona w listopadzie 1954 roku, której nie tylko odebrano prawo do wcześniejszej emerytury, ale teraz nie może nawet przejść na nią w wieku 60 lat, nabędzie prawo do emerytury dopiero w wieku 60 lat i 8 miesięcy.

Będzie to dopiero za ponad 3 lata. Efekt? Kobieta urodzona w 1954 roku będzie mogła skorzystać z prawa do emerytury aż o blisko 6 lat później niż urodzona w styczniu 1953 roku! Skokowo więc czy łagodnie?

Tagi: fokus tv,

Redakcja 05/01/2012

Zobacz też

SEN O ZWIERZĘTACH SENNIK. Nietoperz, miś, gęś i inne zwierzęta. Co znaczy, gdy się przyśnią? SEN O ZWIERZĘTACH SENNIK. Nietoperz, miś, gęś i inne zwierzęta. Co znaczy, gdy się przyśnią? Co oznacza jak śnią mi się zwierzęta? Zwierzęta symbolizują siły natury, skryte potrzeby i pragnienia. We śnie ostrzegają przed niebezpieczeństwem, wrogami, nieprzyjemnościami i kłopotami finansowymi, ale też zwiastują bogactwo, szczęście i miłość. Są jak duchy opiekuńcze, więc sny z nimi mają zazwyczaj znaczenie pozytywne. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ich temat - uważnie przeczytaj ten tekst. Najlepsze kawały o jeżach! Mięsny jeż to dopiero początek. Jak śmieszne potrafią być jeże? Najlepsze kawały o jeżach! Mięsny jeż to dopiero początek. Jak śmieszne potrafią być jeże? Znasz mięsnego jeża? Tu są lepsze historie z jeżami. Poznaj najlepsze dowcipy z jeżami i o jeżach, w sam raz do opowiedzenia na imprezie lub spotkaniu z przyjaciółmi. Uwaga! Kawały tylko do dorosłych.  KIM BYLI EWANGELIŚCI? Co wiemy o apostołach i świętych, którzy napisali Ewangelie? Co wiemy o autorach Nowego Testamentu? KIM BYLI EWANGELIŚCI? Co wiemy o apostołach i świętych, którzy napisali Ewangelie? Co wiemy o autorach Nowego Testamentu? Autorem pierwszej ewangelii był jeden z apostołów Jezusa, Mateusz. Marek i Łukasz nigdy nie byli uczniami Chrystusa, a mimo to stali się autorami ewangelii kanonicznych. A czym wsławił się czwarty ewangelista Jan? Mówimy, kim byli ewangeliści. Podkradanie jedzenia z lodówki w pracy: czy to desperacja czy zwykła bezczelność? Podkradanie jedzenia z lodówki w pracy: czy to desperacja czy zwykła bezczelność? W pracy notorycznie ktoś "częstuje się" twoim mlekiem do kawy, giną serki, które odkładasz do lodówki na drugie śniadanie. Najwyraźniej jakiś żarłok grasuje na twoim piętrze. Jakie mogą być pobudki takiego postępowania? Jak sobie z tym radzić?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!