EMERYTURY DLA KOBIET. Czy na pewno planowana reforma emerytur nie zmienia skokowo zasad przejścia na emeryturę?

Politycy postulują konieczność zmiany wieku emerytalnego i deklarują „łagodny sposób przejścia od dotychczasowych zasad do planowanych w reformie emerytalnej”. Czy na pewno? Zobacz, jak to wygląda w praktyce.

Pierwsi mężczyźni, którzy przejdą na emeryturę według nowych zasad, urodzili się w styczniu 1948 roku. Dla nich czas pracy wydłuża się o miesiąc, uprawnienia emerytalne nabędą w lutym 2013 roku.

Pierwsze kobiety, które otrzymają prawa emerytalne na nowych zasadach, to te urodzone w styczniu 1953 roku. Dla nich również czas pracy wydłuża się o miesiąc. Są to daty graniczne.

Emerytury dla później urodzonych

Dla wszystkich urodzonych po tych granicznych datach zasadą jest, że będą pracowali dłużej. Planowany w nowej ustawie emerytalnej czas pracy wydłuża się przy tym stopniowo aż do ukończenia przez pracownika 67 lat. Wiek emerytalny przesuwa się w górę. Kobiety, które pierwsze będą mogły przejść na emeryturę dopiero w wieku 67 lat, urodziły się w październiku 1973 roku, będą pracowały o 7 lat dłużej niż obecnie.

Inne przykłady przejścia na emeryturę kobiet według nowych zasad:

  • kobieta urodzona w marcu 1972 r. będzie pracowała dłużej o 6,5 roku i przejdzie na emeryturę w wieku 66 lat i 5 miesięcy;
  • kobieta urodzona w kwietniu 1960 r. będzie pracowała dłużej o 2 lata oraz 6 miesięcy i przejdzie na emeryturę w wieku 62 lat i 6 miesięcy;
  • kobieta urodzona w listopadzie 1954 r. będzie pracowała dłużej o 8 miesięcy i przejdzie na emeryturę w wieku 60 lat i 8 miesięcy.

Wiek przejścia na emeryturę proponowany w nowej ustawie każdy może sprawdzić w specjalnej tabeli publikowanej na wielu stronach internetowych.

Rok różnicy w dacie urodzenia i kolosalna różnica w wieku przejścia na emeryturę

Tymczasem niektóre kobiety, i to niewiele starsze od urodzonych w 1954 czy w 1955 r., bo tylko o rok czy dwa (urodzone w 1953 r.), pobierają już świadczenia emerytalne. Jak to możliwe? Skorzystały bowiem z prawa do wcześniejszej emerytury, które obowiązywało jeszcze całkiem niedawno. Rocznik 1953 był ostatnim granicznym, któremu nie odebrano tego prawa przed kilku laty. Przykłady:

  • kobieta urodzona w lutym 1953 r., która miała jeszcze szansę skorzystać z prawa do wcześniejszej emerytury i przeszła na nią po ukończeniu 55 lat, od dawna jest już na emeryturze;
  • kobieta urodzona w listopadzie 1954 roku, której nie tylko odebrano prawo do wcześniejszej emerytury, ale teraz nie może nawet przejść na nią w wieku 60 lat, nabędzie prawo do emerytury dopiero w wieku 60 lat i 8 miesięcy.

Będzie to dopiero za ponad 3 lata. Efekt? Kobieta urodzona w 1954 roku będzie mogła skorzystać z prawa do emerytury aż o blisko 6 lat później niż urodzona w styczniu 1953 roku! Skokowo więc czy łagodnie?

Tagi: fokus tv,

Redakcja 05/01/2012

Zobacz też

Przetrwaj lub zgiń: opis serii. Jak żyć w dziczy przez okrągły rok? ZDJĘCIA Przetrwaj lub zgiń: opis serii. Jak żyć w dziczy przez okrągły rok? ZDJĘCIA Bohaterowie survivalowej serii „Przetrwaj lub zgiń” prezentują życie z dala od społeczeństwa, dzikie i zgodne z naturą. Najlepiej czują się w prymitywnych warunkach, a kąpiel w zimnym jeziorze uznają za największą przyjemność. Odkrywają własne ja i żyją, kierując się zwierzęcym instynktem. Jak radzą sobie w pełnej niebezpieczeństw dziczy? Jak troszczą się o zdobycie pożywienia, rozpalenie ogniska czy znalezienie schronienia? Eugeniusz Bodo: życie i śmierć. Dlaczego bolszewicy zgładzili polskiego artystę? Eugeniusz Bodo: życie i śmierć. Dlaczego bolszewicy zgładzili polskiego artystę? Bodo miał ciągoty nacjonalistyczne. Nie wstydził się publicznie czytać antysemickiego, faszyzującego, ONR-owskiego tygodnika „Prosto z mostu”, na co wielu artystów słusznie reagowało oburzeniem. Byłoby ironią losy, gdyby w wojennym Lwowie zabili go naziści. Ale nie zabili. Dlaczego więc Bodo zginął? Śpiączka – co to jest? Dlaczego człowiek zapada w śpiączkę i kiedy ma szanse na wybudzenie? Śpiączka – co to jest? Dlaczego człowiek zapada w śpiączkę i kiedy ma szanse na wybudzenie? Śpiączka to koszmarna rzeczywistość, nie sen. Mimo nazwy tylko pozornie podobna jest do snu. Ludzie, którzy zapadli w śpiączkę są sztucznie odżywiani. Podtrzymuje się ich krążenie i funkcje mózgu. Czasem otworzą oczy, uśmiechną się. Skalpel w brzuchu. Jakie narzędzia chirurgiczne zostają w ciałach pacjentów? WIDEO Skalpel w brzuchu. Jakie narzędzia chirurgiczne zostają w ciałach pacjentów? WIDEO Diagnoza, ryzykowna operacja i okres rekonwalescencji. Na tym jednak ich koszmar nie zakończył się. Dokument przedstawia wstrząsające relacje pacjentów, w których ciałach odkryto narzędzia chirurgiczne pozostałe po zabiegach operacyjnych.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!