EMERYTURY DLA KOBIET. Czy na pewno planowana reforma emerytur nie zmienia skokowo zasad przejścia na emeryturę?

Politycy postulują konieczność zmiany wieku emerytalnego i deklarują „łagodny sposób przejścia od dotychczasowych zasad do planowanych w reformie emerytalnej”. Czy na pewno? Zobacz, jak to wygląda w praktyce.

Pierwsi mężczyźni, którzy przejdą na emeryturę według nowych zasad, urodzili się w styczniu 1948 roku. Dla nich czas pracy wydłuża się o miesiąc, uprawnienia emerytalne nabędą w lutym 2013 roku.

Pierwsze kobiety, które otrzymają prawa emerytalne na nowych zasadach, to te urodzone w styczniu 1953 roku. Dla nich również czas pracy wydłuża się o miesiąc. Są to daty graniczne.

Emerytury dla później urodzonych

Dla wszystkich urodzonych po tych granicznych datach zasadą jest, że będą pracowali dłużej. Planowany w nowej ustawie emerytalnej czas pracy wydłuża się przy tym stopniowo aż do ukończenia przez pracownika 67 lat. Wiek emerytalny przesuwa się w górę. Kobiety, które pierwsze będą mogły przejść na emeryturę dopiero w wieku 67 lat, urodziły się w październiku 1973 roku, będą pracowały o 7 lat dłużej niż obecnie.

Inne przykłady przejścia na emeryturę kobiet według nowych zasad:

  • kobieta urodzona w marcu 1972 r. będzie pracowała dłużej o 6,5 roku i przejdzie na emeryturę w wieku 66 lat i 5 miesięcy;
  • kobieta urodzona w kwietniu 1960 r. będzie pracowała dłużej o 2 lata oraz 6 miesięcy i przejdzie na emeryturę w wieku 62 lat i 6 miesięcy;
  • kobieta urodzona w listopadzie 1954 r. będzie pracowała dłużej o 8 miesięcy i przejdzie na emeryturę w wieku 60 lat i 8 miesięcy.

Wiek przejścia na emeryturę proponowany w nowej ustawie każdy może sprawdzić w specjalnej tabeli publikowanej na wielu stronach internetowych.

Rok różnicy w dacie urodzenia i kolosalna różnica w wieku przejścia na emeryturę

Tymczasem niektóre kobiety, i to niewiele starsze od urodzonych w 1954 czy w 1955 r., bo tylko o rok czy dwa (urodzone w 1953 r.), pobierają już świadczenia emerytalne. Jak to możliwe? Skorzystały bowiem z prawa do wcześniejszej emerytury, które obowiązywało jeszcze całkiem niedawno. Rocznik 1953 był ostatnim granicznym, któremu nie odebrano tego prawa przed kilku laty. Przykłady:

  • kobieta urodzona w lutym 1953 r., która miała jeszcze szansę skorzystać z prawa do wcześniejszej emerytury i przeszła na nią po ukończeniu 55 lat, od dawna jest już na emeryturze;
  • kobieta urodzona w listopadzie 1954 roku, której nie tylko odebrano prawo do wcześniejszej emerytury, ale teraz nie może nawet przejść na nią w wieku 60 lat, nabędzie prawo do emerytury dopiero w wieku 60 lat i 8 miesięcy.

Będzie to dopiero za ponad 3 lata. Efekt? Kobieta urodzona w 1954 roku będzie mogła skorzystać z prawa do emerytury aż o blisko 6 lat później niż urodzona w styczniu 1953 roku! Skokowo więc czy łagodnie?

Tagi: fokus tv,

Redakcja 05/01/2012

Zobacz też

Gdzie na działce można postawić wiatę garażową, a gdzie rekreacyjną? Gdzie na działce można postawić wiatę garażową, a gdzie rekreacyjną? Wiata garażowa jest świetnym rozwiązaniem. Co prawda nie zapewnia przejścia z samochodu do domu w cieple i po suchym podłożu, ale dzięki niej zimą samochodu nie zasypie śnieg, a latem nie będzie się nagrzewała słońcu. Nie zawsze można postawić wiatę garażową w wybranym miejscu działki - w przeciwieństwie do wiaty, która ma służyć np. do wypoczynku latem. SPRAWDŹ, gdzie możesz postawić wiatę na swojej działce. PRAWA KONSUMENTA. Czy i jak można zwrócić do sklepu zakupiony towar? PRAWA KONSUMENTA. Czy i jak można zwrócić do sklepu zakupiony towar? Co możesz zrobić, jeśli już po powrocie z zakupów do domu stwierdzisz, że nie potrzebujesz nabytej rzeczy i chcesz ją zwrócić? Czy sprzedawca ma obowiązek przyjąć zakupy z powrotem? Wszystko zależy od miejsca i sposobu transakcji. Kim jest Montserrat Caballé, diva, która wystąpi w Warszawie 22 grudnia? Kim jest Montserrat Caballé, diva, która wystąpi w Warszawie 22 grudnia? Jej nazwisko porównywać można tylko z takimi jak Maria Callas czy Renata Tebaldi. Ma zresztą przydomek „La Superba” (wspaniała). Monsterrat Caballé to wspaniała śpiewaczka operowa z Katalonii. Niezwykły sopran koloraturowy. Kim jest Montserrat Caballé, diva, która wystąpi w Warszawie 22 grudnia? Co to jest PODATEK ŚMIECIOWY? Kto straci, a kto zyska na zmianach przepisów? Co to jest PODATEK ŚMIECIOWY? Kto straci, a kto zyska na zmianach przepisów? Wkrótce wszyscy Polacy będą płacić tzw. podatek śmieciowy. Pobierać będzie go miasto. Ma być to sposób na oczyszczenie kraju z ton śmieci zalegających na dzikich wysypiskach. Jaka będzie wysokość nowej opłaty? Kto zapłaci więcej, a kto mniej niż dzisiaj?

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!