EMERYTURY: czy w ZUS zabraknie pieniędzy na emerytury?

Ekonomiści alarmują, że w ZUS może zabraknąć pieniędzy na wypłatę emerytur. Przesunięcie części składek z OFE do ZUS wyraźnie nie wystarczyło... Ile może zabraknąć i dlaczego?

Reforma jaką przeprowadził rząd Donalda Tuska, polegająca na przesunięciu części składek z OFE (Otwarte Fundusze Emerytalne) do ZUS (Zakład Ubezpieczeń Społecznych) najwyraźniej nie wystarczyła.

Ekonomiści alarmują, że deficyt ZUS będzie się pogłębiał i w latach 2013-2017 na wypłatę świadczeń z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, którym zarządza ZUS może zabraknąć od 239 do 325 miliardów złotych.

Wypłaty emerytur gwarantowane przez państwo?

Ponieważ wypłaty emerytur są gwarantowane przez państwo, oznacza to, że z budżetu państwa trzeba będzie dołożyć nawet 65 miliardów złotych rocznie. Dla porównania wpływy budżetu na rok 2011 zostały określone na poziomie 273 miliardów złotych. Oznacza to realną groźbę, że zabraknie pieniędzy na wypłatę świadczeń.

Przyczyny tego stanu rzeczy są złożone - z jednej strony mamy najmłodszych emerytów w Europie oraz liczne przywileje branżowe, choćby dla służb mundurowych czy górników. Tomasz Kaczmarek, słynny agent Tomek jest znakomitym przykładem młodego emeryta "mundurowego" z wysoką emeryturą. Z drugiej strony coraz popularniejsze wśród pracodawców są tzw. śmieciowe formy zatrudniania pracowników na umowy o dzieło, co zmniejsza wpływy składek do ZUS.

Czy może nam zabraknąć na emerytury?

Razem składa się to na poważny deficyt Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i grozi nam sytuacją, w której nasze państwo nie będzie w stanie pokryć wydatków związanych z emeryturami. Jeżeli więc nie będzie reform - może rzeczywiście zabraknąć na emerytury.

Tagi: zus, emerytury,

Redakcja 01/05/2016

Zobacz też

Jesteśmy zrelaksowani, weseli, wypoczęci – czy wtedy łatwiej o poznanie wyjątkowej osoby? Jesteśmy zrelaksowani, weseli, wypoczęci – czy wtedy łatwiej o poznanie wyjątkowej osoby? Co się liczy, gdy chcemy kogoś poznać? Poczucie humoru, niefrasobliwość, ciekawe opowieści, a przede wszystkim mówienie. Czy to takie trudne? Niestety, dla większości samotnych i poszukujących - tak. Czy lato i urlopowy relaks sprzyja nawiązywaniu nowych znajomości? Wakacyjna miłość. Czy lato sprzyja budowaniu związków? Wakacyjna miłość. Czy lato sprzyja budowaniu związków? Latem miłość jest tuż pod skórą. Ale choć płonie szybko i ostro, to w głębi duszy wie, że dalszego ciągu nie będzie. Z wakacyjnego flirtu rzadko rodzi się stabilny związek. A może lato to dobra szansa na odrodzenie małżeństwa? Urlop rodzi wiele napięć w związku. Ale iskrzenie może być twórcze. Jak odnaleźć PRAWDZIWĄ MIŁOŚĆ? JAK ZNALEŹĆ PARTNERA, z którym uda ci się stworzyć satysfakcjonujący związek? Jak odnaleźć PRAWDZIWĄ MIŁOŚĆ? JAK ZNALEŹĆ PARTNERA, z którym uda ci się stworzyć satysfakcjonujący związek? Coraz więcej osób żyje w samotności. Z roku na rok wzrasta liczba rozwodników, starych panien i wiecznych kawalerów. A przecież większość z nas (o ile nie wszyscy) marzy o prawdziwej miłości. Jak ją znaleźć? Gdzie tkwi klucz do sukcesu? Jak wybrać psa? Jak wybrać psa - rasowy czy kundelek? Jak dobrze wybrać szczeniaka? Jak wybrać psa? Jak wybrać psa - rasowy czy kundelek? Jak dobrze wybrać szczeniaka? Jak wybrać psa - rasowy czy kundelek? Ten sympatyczny i wierny czworonóg to najlepszy przyjaciel człowieka. Zanim jednak zdecydujesz się wziąć psa, rozważ wszystkie za i przeciw. Zastanów się też nad tym, czy pies, który ci się podoba jest dla ciebie odpowiedni. Każda rasa ma bowiem typowe dla siebie cechy i warto wiedzieć, co oddziedziczył nasz przyszły pupil i czego w związku z tym będzie od nas wymagał.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!