EMERYTURY: czy w ZUS zabraknie pieniędzy na emerytury?

Ekonomiści alarmują, że w ZUS może zabraknąć pieniędzy na wypłatę emerytur. Przesunięcie części składek z OFE do ZUS wyraźnie nie wystarczyło... Ile może zabraknąć i dlaczego?

Reforma jaką przeprowadził rząd Donalda Tuska, polegająca na przesunięciu części składek z OFE (Otwarte Fundusze Emerytalne) do ZUS (Zakład Ubezpieczeń Społecznych) najwyraźniej nie wystarczyła.

Ekonomiści alarmują, że deficyt ZUS będzie się pogłębiał i w latach 2013-2017 na wypłatę świadczeń z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, którym zarządza ZUS może zabraknąć od 239 do 325 miliardów złotych.

Wypłaty emerytur gwarantowane przez państwo?

Ponieważ wypłaty emerytur są gwarantowane przez państwo, oznacza to, że z budżetu państwa trzeba będzie dołożyć nawet 65 miliardów złotych rocznie. Dla porównania wpływy budżetu na rok 2011 zostały określone na poziomie 273 miliardów złotych. Oznacza to realną groźbę, że zabraknie pieniędzy na wypłatę świadczeń.

Przyczyny tego stanu rzeczy są złożone - z jednej strony mamy najmłodszych emerytów w Europie oraz liczne przywileje branżowe, choćby dla służb mundurowych czy górników. Tomasz Kaczmarek, słynny agent Tomek jest znakomitym przykładem młodego emeryta "mundurowego" z wysoką emeryturą. Z drugiej strony coraz popularniejsze wśród pracodawców są tzw. śmieciowe formy zatrudniania pracowników na umowy o dzieło, co zmniejsza wpływy składek do ZUS.

Czy może nam zabraknąć na emerytury?

Razem składa się to na poważny deficyt Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i grozi nam sytuacją, w której nasze państwo nie będzie w stanie pokryć wydatków związanych z emeryturami. Jeżeli więc nie będzie reform - może rzeczywiście zabraknąć na emerytury.

Tagi: zus, emerytury,

Redakcja 26/10/2011

Zobacz też

Kochane kociaki - FOKUS TV ma coś dla entuzjastów kotów! Kochane kociaki - FOKUS TV ma coś dla entuzjastów kotów! Kochane kociaki to wymarzony program dla tych, którzy nie tylko nauczyli się akceptować trudne charaktery tych pięknych zwierząt, ale nauczyli się kochać je ze wszystkimi ich humorami i temperamentem. Aukcja pamiątek po Józefie Tusku. Kim był dziadek premiera? Aukcja pamiątek po Józefie Tusku. Kim był dziadek premiera? Amatorzy najnowszej historii polski mogą liczyć na niezłą gratkę. Gdański dom aukcyjny umieścił w katalogu licytacji pamiątki po Józefie Tusku - słynnym dziadku premiera Tuska. W szerokiej świadomości Józef Tusk zaistniał po tym jak w trakcie kampanii z 2005 r. Jacek Kurski, wysunął pod jego adresem oskarżenia, że ten na ochotnika wstąpił do Wermachtu w trakcie II wojny światowej. Sprawa ta przykryła resztę historii Józefa Tuska, ale nadchodząca aukcja jest dobrą okazją do jej odrobinę dokładniejszego zgłębienia. Wyjście przez sklep z pamiątkami - wyjątkowy dokument legendarnego Banksy'ego w FOKUS TV! Wyjście przez sklep z pamiątkami - wyjątkowy dokument legendarnego Banksy'ego w FOKUS TV! Kim jest Banksy? Wiedzą wszyscy i nie wie prawie nikt. Jeden z najwybitniejszych artystów naszych czasów trzyma w ścisłej tajemnicy swoją tożsamość. Ma też na koncie jeden film dokumentalny - Wyjście przez sklep z pamiątkami. Armstrong: kosmiczna teoria - czego nie wiemy o pierwszym człowieku na Księżycu? Armstrong: kosmiczna teoria - czego nie wiemy o pierwszym człowieku na Księżycu? To mały krok dla człowieka, ale wielki dla ludzkości. Te słowa wyryły się już w naszej świadomości na zawsze i zawsze już będą kojarzyć się z Neilem Armstrongiem. Czy jednak wiemy naprawdę wszystko na jego temat?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!