EMERYTURY: czy w ZUS zabraknie pieniędzy na emerytury?

Ekonomiści alarmują, że w ZUS może zabraknąć pieniędzy na wypłatę emerytur. Przesunięcie części składek z OFE do ZUS wyraźnie nie wystarczyło... Ile może zabraknąć i dlaczego?

Reforma jaką przeprowadził rząd Donalda Tuska, polegająca na przesunięciu części składek z OFE (Otwarte Fundusze Emerytalne) do ZUS (Zakład Ubezpieczeń Społecznych) najwyraźniej nie wystarczyła.

Ekonomiści alarmują, że deficyt ZUS będzie się pogłębiał i w latach 2013-2017 na wypłatę świadczeń z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, którym zarządza ZUS może zabraknąć od 239 do 325 miliardów złotych.

Wypłaty emerytur gwarantowane przez państwo?

Ponieważ wypłaty emerytur są gwarantowane przez państwo, oznacza to, że z budżetu państwa trzeba będzie dołożyć nawet 65 miliardów złotych rocznie. Dla porównania wpływy budżetu na rok 2011 zostały określone na poziomie 273 miliardów złotych. Oznacza to realną groźbę, że zabraknie pieniędzy na wypłatę świadczeń.

Przyczyny tego stanu rzeczy są złożone - z jednej strony mamy najmłodszych emerytów w Europie oraz liczne przywileje branżowe, choćby dla służb mundurowych czy górników. Tomasz Kaczmarek, słynny agent Tomek jest znakomitym przykładem młodego emeryta "mundurowego" z wysoką emeryturą. Z drugiej strony coraz popularniejsze wśród pracodawców są tzw. śmieciowe formy zatrudniania pracowników na umowy o dzieło, co zmniejsza wpływy składek do ZUS.

Czy może nam zabraknąć na emerytury?

Razem składa się to na poważny deficyt Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i grozi nam sytuacją, w której nasze państwo nie będzie w stanie pokryć wydatków związanych z emeryturami. Jeżeli więc nie będzie reform - może rzeczywiście zabraknąć na emerytury.

Tagi: zus, emerytury,

Redakcja 26/10/2011

Zobacz też

Kim jest Jerzy Stuhr - człowiek wielu talentów - aktor, reżyser, profesor, ojciec Macieja Stuhra? Kim jest Jerzy Stuhr - człowiek wielu talentów - aktor, reżyser, profesor, ojciec Macieja Stuhra? Jerzy Stuhr to nie tylko aktor. To pisarz, reżyser, profesor, mąż i dziadek. Jerzy Stuhr (64 l.), jeden z najlepszych polskich aktorów teatralnych i filmowych. Ale także scenarzysta, reżyser, autor dialogów, pisarz, profesor szkoły teatralnej w Krakowie. Człowiek wielu talentów. Niestety poważna choroba wyłączyła go w tej chwili z życia zawodowego. Jerzy Stuhr jest chory na raka krtani.  Ukradziono mi tablice rejestracyjne. Co zrobić w takiej sytuacji? Ukradziono mi tablice rejestracyjne. Co zrobić w takiej sytuacji? Jeśli z twojego samochodu zniknęły tablice rejestracyjne, musisz szybko postarać się o ich wymianę. Jazda bez tablic oznacza kontrolę przez pierwszy nadarzający się patrol policji. Kim jest FRANCISZEK SMUDA, były trener reprezentacji Polski na Euro 2012? Kim jest FRANCISZEK SMUDA, były trener reprezentacji Polski na Euro 2012? Franciszek Smuda jest zwany w środowisku piłkarskim „Franzem”. To bardzo charakterystyczna postać, zdobył sobie opinię człowieka rządzącego twardą ręką i nieustępliwego. Na Mistrzostwach Europy w piłce nożnej EURO 2012 poprowadził polską drużynę. Co do tej pory osiągnął ten trener i z jakimi drużynami odniósł największe sukcesy? Z czego słynie "Franz"? Jakie kontrowersyjne decyzje ma na swoim koncie? Co warto zwiedzić w Warszawie? Dowiedz się więcej o starych i nowych atrakcjach w stolicy Co warto zwiedzić w Warszawie? Dowiedz się więcej o starych i nowych atrakcjach w stolicy Nielubiana przez wielu Polaków Warszawa ma bardzo wiele do zaoferowania. Trzeba tylko wiedzieć dokąd pójść. Przedstawiamy subiektywna listę 5 największych atrakcji Warszawy. CO WARTO ZOBACZYĆ W STOLICY?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!