Emerytura olimpijska. Ile wynosi? Komu przysługuje?

Świadczenie olimpijskie, popularnie zwane emeryturą olimpijską, wypłacane jest przez resort sportu od roku 2000. Otrzymują je medaliści igrzysk olimpijskich i niektórych innych międzynarodowych zawodów sportowych. Ile wynosi emerytura olimpijska? Jakie warunki trzeba spełnić, by ją otrzymać? I czy można ją utracić np. wskutek afery dopingowej?

Berlin 1936 – olimpiada Hitlera

Berlin 1936 – olimpiada Hitlera
Kraj produkcji: Wielka Brytania Kategoria wiekowa Czas trwania 00:44:18
Zdjęcie z artykułu: Emerytura olimpijska. Ile wynosi? Komu przysługuje?
Emerytura olimpijska. Ile wynosi? Komu przysługuje?źródło:Thinkstockphotos.com/Nastco

Ile wynosi emerytura olimpijska?

W roku 2016 emerytura olimpijska wynosi 2483,77 zł miesięcznie brutto (od tej kwoty beneficjenci płacą podatek, natomiast nie odprowadzają składek na ubezpieczenie społeczne ani zdrowotne), przy czym kwota emerytury sportowej nie zmieniła się od kilku lat. Obecnie nie mówi się o planach podniesienia lub choćby waloryzacji kwoty emerytury olimpijskiej.

Kto może dostać emeryturę olimpijską?

Od początku świadczenie przysługuje polskim medalistom „zwykłych” igrzysk olimpijskich letnich i zimowych. Grono to poszerzyło się później o medalistów „zamiastolimpijskich” zawodów Przyjaźń z 1984 roku (rozgrywanych przez państwa Bloku Wschodniego w związku z narzuconym przez Moskwę bojkotem igrzysk w Los Angeles) oraz igrzysk lub zawodów dla inwalidów (paraolimpiad), a także odpowiadających im igrzysk i zawodów dla osób niesłyszących.

Co zrobić, by otrzymać emeryturę olimpijską?

 Aby otrzymywać emeryturę olimpijską, beneficjenci muszą nie tylko mieć medal wymienionych wyżej zawodów olimpijskich, lecz także:

  • mieć obywatelstwo polskie i zamieszkiwać w Polsce lub innym państwie Unii Europejskiej ;
  • ukończyć 40 lat;
  • nie uprawiać czynnie sportu;
  • nie być skazanymi za przestępstwo popełnione umyślnie.

Beneficjenci emerytury olimpijskiej sami odprowadzają podatek od kwoty świadczenia, nie płacą natomiast składki ZUS. Świadczenie wypłacane jest do miesiąca, w którym następuje zgon beneficjenta.

Czy emeryturę olimpijską można odebrać?

W związku z doniesieniami nt. dopingu, stosowanego jakoby przez zawodników w podnoszeniu ciężarów, Adriana Zielińskiego i jego młodszego brata Tomasza Zielińskiego podczas igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 roku, pojawiły się głosy postulujące wprowadzenie do przepisów możliwości odebrania emerytury olimpijskiej. Część opinii publicznej uznała bowiem, że sportowiec przyłapany na dopingu, a więc łamiący zasady fair play, powinien zostać pozbawiony tego zaszczytnego wyróżnienia. Obecnie jednak zmiana przepisów prawnych w zakresie emerytury olimpijskiej nie jest procedowana.

Redakcja 20/03/2017

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!