Emerycie! Zobacz, ile można dorobić do emerytury? ? Ile możesz dorobić do świadczenia?

Jesteś na emeryturze i pracujesz? Jeśli otrzymujesz emeryturę, możesz sobie dorobić. Sprawdź, ile możesz sobie dorobić do emerytury. Ile można dorobić do emerytury? Ile możesz dorobić do świadczenia?

Jeśli otrzymujesz emeryturę, możesz sobie dorobić. Ile - to zależy, czy jesteś na wcześniejszej emeryturze, czy osiągnąłeś tzw. powszechny wiek emerytalny. Wynosi on, obecnie, 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Emeryci w tym wieku mogą dorabiać do świadczenia bez ograniczeń.

Osoby na wcześniejszej emeryturze obowiązują limity dorabiania. W zależności, od tego ile zarobisz, dostaniesz całą emeryturę, zmniejszoną a nawet może zostać zawieszona. Progi zarobkowe zmieniają się w marcu, czerwcu, wrześniu i grudniu.

Przychodem, który może spowodować zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia jest kwota , od której odprowadzane są składki na ubezpieczenie społeczne. Każdy emeryt powinien poinformować ZUS o wysokości przychodu, jaki zamierza osiągnąć.

Jeżeli twoje przychody nie są wyższe niż 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia to emerytura nie będzie zmniejszona. Po przekroczeniu tego progu, ZUS może zawiesić lub zmniejszyć świadczenie.

ZUS zmniejszy ci wypłatę, gdy osiągniesz przychód:

przekraczający 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia, ( od 1września 2012 - 2.447,80 zł)

ale nie większy niż 130 proc. tego wynagrodzenia. (od 1 września 2012 - 4.545,90 zł)

Następuje wtedy zawieszenie wypłaty emerytury.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Zobacz też

TOMASZ SMOLARZ, poseł PO - KIM JEST poseł PO z Bielawy. Zobacz SYLWETKĘ posła TOMASZ SMOLARZ, poseł PO - KIM JEST poseł PO z Bielawy. Zobacz SYLWETKĘ posła Tomasz Smolarz, poseł Sejmu VII kadencji. Wybrany z list Platformy Obywatelskiej, w okręgu wyborczym do Sejmu nr 2 (OKW Wałbrzych). Inżynier budownictwa i członek regionalnych struktur partii. GRZEGORZ SZTOLCMAN, poseł PO. KIM JEST poseł PO z Częstochowy. Zobacz SYLWETKĘ posła GRZEGORZ SZTOLCMAN, poseł PO. KIM JEST poseł PO z Częstochowy. Zobacz SYLWETKĘ posła Grzegorz Sztolcman, poseł Sejmu VII kadencji. Wybrany z list Platformy Obywatelskiej, w okręgu wyborczym do Sejmu nr 28 (OKW Częstochowa). Lekarz medycyny, chirurg i sejmowy znawca kwestii ochrony zdrowia. PAWEŁ SUSKI, poseł PO - KIM JEST poseł PO z Wałcza. Zobacz SYLWETKĘ posła PAWEŁ SUSKI, poseł PO - KIM JEST poseł PO z Wałcza. Zobacz SYLWETKĘ posła Paweł Suski, poseł Sejmu VII kadencji. Wybrany z list Platformy Obywatelskiej, w okręgu wyborczym do Sejmu nr 40 (OKW Koszalin). Przedsiębiorca i samorządowiec. Zobacz, kto z ramienia partii premiera Donalda Tuska zasiada w parlamencie? LIDIA STAROŃ, posłanka PO - KIM JEST posłanka PO z Morąga. Zobacz SYLWETKĘ posła LIDIA STAROŃ, posłanka PO - KIM JEST posłanka PO z Morąga. Zobacz SYLWETKĘ posła Lidia Staroń, posłanka Sejmu VII kadencji. Wybrana z list Platformy Obywatelskiej, w okręgu wyborczym do Sejmu nr 35 (OKW Olsztyn). Inżynier budownictwa, aktywistka i prezes Stowarzyszenia Obrony Spółdzielców. W 2000 roku Staroń stała się bohaterką mediów. Udowodniła i zdobyła dowody na powiązania władz spółdzielni "Pojezierze" z przedstawicielami wymiaru sprawiedliwości i organów ścigania. W efekcie jej działań prezes spółdzielni trafił do aresztu. Zobacz kim jest i co osiągnęła Lidia Staroń.

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!