Emerycie! Zobacz, ile można dorobić do emerytury? ? Ile możesz dorobić do świadczenia?

Jesteś na emeryturze i pracujesz? Jeśli otrzymujesz emeryturę, możesz sobie dorobić. Sprawdź, ile możesz sobie dorobić do emerytury. Ile można dorobić do emerytury? Ile możesz dorobić do świadczenia?

Jeśli otrzymujesz emeryturę, możesz sobie dorobić. Ile - to zależy, czy jesteś na wcześniejszej emeryturze, czy osiągnąłeś tzw. powszechny wiek emerytalny. Wynosi on, obecnie, 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Emeryci w tym wieku mogą dorabiać do świadczenia bez ograniczeń.

Osoby na wcześniejszej emeryturze obowiązują limity dorabiania. W zależności, od tego ile zarobisz, dostaniesz całą emeryturę, zmniejszoną a nawet może zostać zawieszona. Progi zarobkowe zmieniają się w marcu, czerwcu, wrześniu i grudniu.

Przychodem, który może spowodować zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia jest kwota , od której odprowadzane są składki na ubezpieczenie społeczne. Każdy emeryt powinien poinformować ZUS o wysokości przychodu, jaki zamierza osiągnąć.

Jeżeli twoje przychody nie są wyższe niż 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia to emerytura nie będzie zmniejszona. Po przekroczeniu tego progu, ZUS może zawiesić lub zmniejszyć świadczenie.

ZUS zmniejszy ci wypłatę, gdy osiągniesz przychód:

przekraczający 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia, ( od 1września 2012 - 2.447,80 zł)

ale nie większy niż 130 proc. tego wynagrodzenia. (od 1 września 2012 - 4.545,90 zł)

Następuje wtedy zawieszenie wypłaty emerytury.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 20/09/2011

Zobacz też

Jakie są zasady punktacji w turniejach Wielkiego Szlema? Jakie są zasady punktacji w turniejach Wielkiego Szlema? Wielki Szlem to cztery wyjątkowe turnieje. Zawsze łączą się z nimi wielkie emocje, wielka publiczność i wielkie pieniądze - pula nagród, od lat już, przekracza 10 mln dolarów. Jednak w turniejach wielkoszlemowych, oprócz pieniędzy czy prestiżu, można także zdobyć dużą liczbę rankingowych punktów. Jak punktowane są turnieje Wielkiego Szlema? Jak CZYŚCIĆ srebrną BIŻUTERIĘ? Czyszczenie srebrnej biżuterii folią aluminiową Jak CZYŚCIĆ srebrną BIŻUTERIĘ? Czyszczenie srebrnej biżuterii folią aluminiową Srebrna biżuteria czasami czarnieje i wtedy nie prezentuje zbyt pięknie. Na szczęście są sposoby, by srebro odzyskało swój blask. Jakie? Najlepsze są oczywiście te, z których korzystały nasze babcie. Mówimy, jak wyczyścić srebrną biżuterię. Jak przewozić NARTY SAMOCHODEM? Jaki bagażnik samochodowy na dach wybrać? Jak przewozić NARTY SAMOCHODEM? Jaki bagażnik samochodowy na dach wybrać? Większość z nas udając się na wyjazd na narty, jako środek transportu wybiera samochód. Nic w tym dziwnego – wygodnie, bez problemów z przemieszczaniem się u celu podróży, a dodatkowo można zabrać duży bagaż. Wytrawni narciarze zazwyczaj na taki wyjazd biorą swój sprzęt narciarski. Ale w jaki sposób można bezpiecznie przewozić narty samochodem? WYSOKOŚĆ MANDATÓW ZA GRANICĄ. Jaka jest wysokość mandatów za granicą? WYSOKOŚĆ MANDATÓW ZA GRANICĄ. Jaka jest wysokość mandatów za granicą? Jeśli dostałeś maksymalny mandat za przekroczenie prędkości i uważasz, ze 500 zł to gruba przesada, to musisz wiedzieć, że w porównaniu z mandatami w Europie to grosze. 100 tys euro za przekroczenie o 40km/h? W Finlandii to się zdarza! Jaka jest wysokość mandatów za granicą?

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!