Emerycie! Zobacz, ile można dorobić do emerytury? ? Ile możesz dorobić do świadczenia?

Jesteś na emeryturze i pracujesz? Jeśli otrzymujesz emeryturę, możesz sobie dorobić. Sprawdź, ile możesz sobie dorobić do emerytury. Ile można dorobić do emerytury? Ile możesz dorobić do świadczenia?

Jeśli otrzymujesz emeryturę, możesz sobie dorobić. Ile - to zależy, czy jesteś na wcześniejszej emeryturze, czy osiągnąłeś tzw. powszechny wiek emerytalny. Wynosi on, obecnie, 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Emeryci w tym wieku mogą dorabiać do świadczenia bez ograniczeń.

Osoby na wcześniejszej emeryturze obowiązują limity dorabiania. W zależności, od tego ile zarobisz, dostaniesz całą emeryturę, zmniejszoną a nawet może zostać zawieszona. Progi zarobkowe zmieniają się w marcu, czerwcu, wrześniu i grudniu.

Przychodem, który może spowodować zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia jest kwota , od której odprowadzane są składki na ubezpieczenie społeczne. Każdy emeryt powinien poinformować ZUS o wysokości przychodu, jaki zamierza osiągnąć.

Jeżeli twoje przychody nie są wyższe niż 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia to emerytura nie będzie zmniejszona. Po przekroczeniu tego progu, ZUS może zawiesić lub zmniejszyć świadczenie.

ZUS zmniejszy ci wypłatę, gdy osiągniesz przychód:

przekraczający 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia, ( od 1września 2012 - 2.447,80 zł)

ale nie większy niż 130 proc. tego wynagrodzenia. (od 1 września 2012 - 4.545,90 zł)

Następuje wtedy zawieszenie wypłaty emerytury.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 20/09/2011

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!