Ekspres Saharyjski – najdłuższy pociąg świata. Jak działa kolej na Saharze?

Szyny kolejowe przecinające Saharę narażone są na nieustanne działanie ekstremalnych czynników. Saharyjski wiatr bez przerwy nawiewa na nie piasek, temperatura przy podłożu sięga 75 st. C, a w pobliżu toru znajdują się setki ruchomych wydm, mogących całkowicie zablokować transport.
„Skarb Sahary” – tak określana jest ruda żelaza, wydobywana w kopalniach w Mauretanii, w regionie Tiris Zammur. Zanim jednak ten cenny surowiec trafi do hut w Europie, musi przebyć bardzo długą i bardzo trudną drogę – po torach biegnących przez Saharę, pociągiem zwanym Ekspresem Saharyjskim.

Podróż trwa 21 godzin. Liczącą 700 kilometrów linią kolei mauretańskiej kursuje 6 składów na dobę. Każdy z nich jest napędzany przez 4 lokomotywy, liczy 210 wagonów towarowych i 2,5 kilometra długości. Ponieważ linia transsaharyjska składa się z jednego toru, transport rudy musi być idealnie skoordynowany, by jadące z naprzeciwka pociągi w dokładnie oznaczonym czasie spotykały się na specjalnych punktach mijankowych.

Szyny cały czas narażone są na działanie ekstremalnych warunków – saharyjski wiatr nieustannie nawiewa na nie piasek, temperatura przy podłożu sięga 75 st. C, a w pobliżu toru znajdują się setki ruchomych wydm, mogących całkowicie zablokować transport. Dlatego, by zapewnić przejazd ważącemu 21 tysięcy ton kolosowi, potrzebna jest ciężka praca całego sztabu ludzi – od inżynierów, inspektorów i motorniczych, po zwykłych mieszkańców Sahary, którym transport rudy żelaza zapewnia źródło utrzymania. I to właśnie ci ludzie, codziennie zmagający się ze srogą naturą, są bohaterami programu „Ekspres Saharyjski – najdłuższy pociąg świata".
 

Redakcja 10/09/2014

Zobacz też

Kim jest WALDEMAR FORNALIK, TRENER REPREZENTACJI NARODOWEJ? Jakie osiągnął sukcesy nowy selekcjoner polskiej kadry? Kim jest WALDEMAR FORNALIK, TRENER REPREZENTACJI NARODOWEJ? Jakie osiągnął sukcesy nowy selekcjoner polskiej kadry? Zdaniem ekspertów, reprezentacja Polski zawiodła na kolejnym wielkim turnieju. Większość za niepowodzenie obwinia głównie trenera, Franciszka Smudę. Smudy na stanowisku selekcjonera już nie ma. Nowym trenerem kadry został Waldemar Fornalik, trener Ruchu Chorzów. Kim jest i czy nadaje się do udźwignięcia odpowiedzialności, jaką jest prowadzenie reprezentacji? Czy Tim Pawlenty będzie wiceprezydentem USA? Kim jest? Czy Tim Pawlenty będzie wiceprezydentem USA? Kim jest? Timothy "Tim Pawlenty ”w wypadku zwycięstwa w wyborach na prezydenta Stanów Zjednoczonych Mitta Romneya jest jednym z głównych kandydatów do objęcia stanowiska wiceprezydenta. Kim jest polityk o swojsko brzmiącym nazwisku? Zmiany klimatu. Co nas czeka w XXI wieku? Tornada, powodzie, nawałnice i sztormy? WIDEO Zmiany klimatu. Co nas czeka w XXI wieku? Tornada, powodzie, nawałnice i sztormy? WIDEO Już nie trzeba lecieć za ocean, żeby dać się porwać trąbie powietrznej. Huraganowe wiatry w każdej chwili mogą owionąć tych spośród mieszkańców Polski, którzy wywinęli się północnym sztormom, czy południowym halnym i przez to nigdy nie byli porządnie zawiani. WAKACJE - wspinaczka bez liny. Jak powstały polskie góry? Sprawdź, czego nie wiesz o górach? WAKACJE - wspinaczka bez liny. Jak powstały polskie góry? Sprawdź, czego nie wiesz o górach? W Europie wszystkie masywy górskie z wyjątkiem Kaukazu i Gór Skandynawskich leżą na zachodzie kontynentu. Środkowa i wschodnia część Europy, w tym Polska, ma charakter raczej nizinny. Góry zajmują tylko 3,1 procent obszaru Polski, a mimo to jest na co spojrzeć zadzierając głowę. Jakie góry mamy w Polsce?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!