Ekspres Saharyjski – najdłuższy pociąg świata. Jak działa kolej na Saharze?

Szyny kolejowe przecinające Saharę narażone są na nieustanne działanie ekstremalnych czynników. Saharyjski wiatr bez przerwy nawiewa na nie piasek, temperatura przy podłożu sięga 75 st. C, a w pobliżu toru znajdują się setki ruchomych wydm, mogących całkowicie zablokować transport.
„Skarb Sahary” – tak określana jest ruda żelaza, wydobywana w kopalniach w Mauretanii, w regionie Tiris Zammur. Zanim jednak ten cenny surowiec trafi do hut w Europie, musi przebyć bardzo długą i bardzo trudną drogę – po torach biegnących przez Saharę, pociągiem zwanym Ekspresem Saharyjskim.

Podróż trwa 21 godzin. Liczącą 700 kilometrów linią kolei mauretańskiej kursuje 6 składów na dobę. Każdy z nich jest napędzany przez 4 lokomotywy, liczy 210 wagonów towarowych i 2,5 kilometra długości. Ponieważ linia transsaharyjska składa się z jednego toru, transport rudy musi być idealnie skoordynowany, by jadące z naprzeciwka pociągi w dokładnie oznaczonym czasie spotykały się na specjalnych punktach mijankowych.

Szyny cały czas narażone są na działanie ekstremalnych warunków – saharyjski wiatr nieustannie nawiewa na nie piasek, temperatura przy podłożu sięga 75 st. C, a w pobliżu toru znajdują się setki ruchomych wydm, mogących całkowicie zablokować transport. Dlatego, by zapewnić przejazd ważącemu 21 tysięcy ton kolosowi, potrzebna jest ciężka praca całego sztabu ludzi – od inżynierów, inspektorów i motorniczych, po zwykłych mieszkańców Sahary, którym transport rudy żelaza zapewnia źródło utrzymania. I to właśnie ci ludzie, codziennie zmagający się ze srogą naturą, są bohaterami programu „Ekspres Saharyjski – najdłuższy pociąg świata".
 

Redakcja 10/09/2014

Zobacz też

Megafabryki. Jak powstają samochody w fabrykach Forda? Megafabryki. Jak powstają samochody w fabrykach Forda? Obchodzimy stulecie powstania pierwszej linii montażowej w fabryce Henry’ego Forda, która zrewolucjonizowała produkcję przemysłową. Składano na niej zarówno samochody, jak i bombowce Liberator, które w II wojnie światowej przechyliły szalę zwycięstwa na stronę aliantów. Przedstawiamy wynalazek, który znacznie przyczynił się do rozwoju Stanów Zjednoczonych i świata. Dynastia Tudorów. Katarzyna Aragońska: królowa, która nie dała następcy Henrykowi VIII Dynastia Tudorów. Katarzyna Aragońska: królowa, która nie dała następcy Henrykowi VIII Katarzyna Aragońska to pierwsza z licznych żon Henryka VIII. Od niej zaczęła historia „walki” Henryka VIII o następcę tronu, która zaowocowała licznymi małżeństwami władcy, skandalami i odłączeniem się Kościoła Anglikańskiego od katolicyzmu. Katarzyna Aragońska, postać dramatyczna, ocaliła jednak życie – co nie zawsze dane było kolejnym żonom Henryka VIII. Serial Dynastia Tudorów. Kim był kardynał Wolsey? Serial Dynastia Tudorów. Kim był kardynał Wolsey? Kardynał Wolsey, szara eminencja w świecie serialu „Dynastia Tudorów”, więcej zajmuje się polityką niż sprawami duchowymi. Henryka VIII nakłania przy tym do decyzji, które wkrótce przysporzą mu wrogów. Jaki był historyczny Tomasz Wolsey, bohater serialu emitowanego w Fokus TV? Serial Dynastia Tudorów. Kim była Anna Boleyn? Serial Dynastia Tudorów. Kim była Anna Boleyn? Anna Boleyn, która stała się jedną z bohaterek „Dynastii Tudorów”, swą wielką karierę zaczęła jako dama dworu Katarzyny Aragońskiej. Jej też, pierwszej żonie Henryka VIII, zdołała odebrać zarówno męża, jak i koronę. W serialu emitowanym przez Fokus TV bohaterka nie cofa się przed niczym, by spełnić swe największe marzenie – zostać królową. Czy właśnie taka była historyczna Anna Boleyn?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!