Eko życie - czy to się opłaca? - ekologiczny styl życia pod lupą Davida de Rothschilda, brytyjskiego polarnika, żeglarza i łowcy przygód

Czy przedmioty codziennego użytku mają wpływ na środowisko naturalne? Czy proces wyrobu czekolady, żarówek czy telefonów komórkowych może odpowiadać za niszczenie ekosystemów? Jak poprzez świadome zakupy wspierać producentów, którzy dbają o zachowanie środowiska naturalnego w niezmienionym stanie? David de Rothschild, brytyjski polarnik, żeglarz, łowca przygód i ekolog stara się odpowiedzieć na te pytania.W najbliższym odcinku programu „Eko życie – czy to się opłaca?" David de Rothschild postanawia przyjrzeć się produkcji bawełny. W tradycyjnej uprawie tej rośliny zużywa więcej wody, syntetycznych substancji chemicznych i niebezpiecznych pestycydów - w tym czynników rakotwórczych - niż przy produkcji niemal wszystkich innych roślin na Ziemi.

Jako użytkownicy bawełnianych ubrań nie do końca zdajemy sobie sprawę, że pochodne tej rośliny obecne są w naszym życiu w znacznie większym zakresie, niż mogłoby nam się wydawać, na przykład w produktach żywnościowych takich jak np. mięso.

David de Rothschild postanawia prześledzić cały cykl produkcyjny, w wyniku którego powstaje tradycyjny T-shirt. Podróż rozpoczyna w gospodarstwie rolnym prowadzącym uprawę tej rośliny, kończy w zakładzie produkcji odzieży. W trakcie swojej wyprawy dowie się między innymi, jak wygląda produkcja bawełny w gospodarstwie ekologicznym, a także jaki wpływ pestycydy używane w tradycyjnych uprawach na pracowników danej uprawy, mają na lokalne ekosystemy i ich mieszkańców. Jakie wnioski wyciągnie ze swojego śledztwa? Czy dowie się, co, jako zwykły konsument, może zrobić, żeby zapobiec negatywnemu wpływowi, jaki tradycyjna produkcja bawełny wywiera na środowisko?

Redakcja 22/09/2014

Zobacz też

W jakim banku wziąć kredyt hipoteczny? RANKING - styczeń 2012 W jakim banku wziąć kredyt hipoteczny? RANKING - styczeń 2012 Dla osób zainteresowanych kredytem hipotecznym rok 2012 nie zaczął się dobrze. Banki podniosły marże, w życie weszła znowelizowana Rekomendacja S KNF, coraz trudniej też otrzymać kredyt walutowy – wiele banków wycofało się z ich udzielania, a te, które nadal mają je w swojej ofercie, znacznie podniosły wymagania stawiane wnioskodawcom. Niemniej jednak udało się nam – jak co miesiąc – przygotować ranking kredytów hipotecznych. Zapraszamy do lektury! Jak zostać detektywem? Jak RUTKOWSKI został detektywem? Jak zostać detektywem? Jak RUTKOWSKI został detektywem? Usługi detektywistyczne stają się u nas w kraju coraz bardziej popularne. Szczególnie dzięki TVN-owskiemu serialowi pod tytułem "Detektywi" i działaniom najpopularniejszego polskiego detektywa Krzysztofa Rutkowskiego, który włączył się w poszukiwania rzekomo porwanej półrocznej Madzi z Sosnowca oraz rozszyfrował kłamstwo matki dziecka. Jak zostać detektywem? Jakie trzeba spełnić kryteria? Pożar w domu. Jakie sa przyczyny i jak się zabezpieczyć? Pożar w domu. Jakie sa przyczyny i jak się zabezpieczyć? Ryzyko pożaru jest większe w zimie kiedy często dogrzewamy się piecykami elektrycznymi, ale to nie jedyna częsta przyczyna pożaru. Aby uniknąć tragedii warto stosować kilka uniwersalnych zasad bezpieczeństwa. Mówimy, jakie sa przyczyny i jak się zabezpieczyć przed pożarem. Co jest uznawane za nieumyślne spowodowanie śmierci? Jaka kara za to grozi? Co jest uznawane za nieumyślne spowodowanie śmierci? Jaka kara za to grozi? Matka poszukiwanej przez policję 6-miesięcznej Madzi z Sosnowca przyznała się, że niemowlę wypadło jej z rąk, co spowodowało śmierć dziecka. Przerażona kobieta upozorowała porwanie Madzi. Jakie zdarzenia można uznać za nieumyślne spowodowanie śmierci i jaka kara za nie grozi? Kto może odpowiadać i w jakich okolicznościach za nieumyślne spowodowanie śmierci?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!