Eko życie - czy to się opłaca? - ekologiczny styl życia pod lupą Davida de Rothschilda, brytyjskiego polarnika, żeglarza i łowcy przygód

Czy przedmioty codziennego użytku mają wpływ na środowisko naturalne? Czy proces wyrobu czekolady, żarówek czy telefonów komórkowych może odpowiadać za niszczenie ekosystemów? Jak poprzez świadome zakupy wspierać producentów, którzy dbają o zachowanie środowiska naturalnego w niezmienionym stanie? David de Rothschild, brytyjski polarnik, żeglarz, łowca przygód i ekolog stara się odpowiedzieć na te pytania.W najbliższym odcinku programu „Eko życie – czy to się opłaca?" David de Rothschild postanawia przyjrzeć się produkcji bawełny. W tradycyjnej uprawie tej rośliny zużywa więcej wody, syntetycznych substancji chemicznych i niebezpiecznych pestycydów - w tym czynników rakotwórczych - niż przy produkcji niemal wszystkich innych roślin na Ziemi.

Jako użytkownicy bawełnianych ubrań nie do końca zdajemy sobie sprawę, że pochodne tej rośliny obecne są w naszym życiu w znacznie większym zakresie, niż mogłoby nam się wydawać, na przykład w produktach żywnościowych takich jak np. mięso.

David de Rothschild postanawia prześledzić cały cykl produkcyjny, w wyniku którego powstaje tradycyjny T-shirt. Podróż rozpoczyna w gospodarstwie rolnym prowadzącym uprawę tej rośliny, kończy w zakładzie produkcji odzieży. W trakcie swojej wyprawy dowie się między innymi, jak wygląda produkcja bawełny w gospodarstwie ekologicznym, a także jaki wpływ pestycydy używane w tradycyjnych uprawach na pracowników danej uprawy, mają na lokalne ekosystemy i ich mieszkańców. Jakie wnioski wyciągnie ze swojego śledztwa? Czy dowie się, co, jako zwykły konsument, może zrobić, żeby zapobiec negatywnemu wpływowi, jaki tradycyjna produkcja bawełny wywiera na środowisko?

Redakcja 22/09/2014

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!