Dzika nauka – czy wiecie, że mrówkojad zjada codziennie aż 10 tys. owadów, a mangusty są odporne na śmiercionośny jad kobry?

Czy wiecie, dlaczego ryby z rodziny rozdymkowatych uważane są za jedne z najbardziej toksycznych zwierząt świata, a żyjąca w głębiach oceanicznych ognica pstra za jednego z najniebezpieczniejszych drapieżników? Te i inne ciekawostki o zwierzętach poznacie w programie „Dzika nauka". FOKUS TV zaprasza przed ekrany!


Czy wiecie, że sęp jest w stanie pokonać jedną z najbardziej śmiercionośnych bakterii, jakie zamieszkują na Ziemi? Czy słyszeliście o tym, że mangusty - pokryte sierścią niewielkie ssaki - są odporne na jad kobry? Czy wiecie, że rekiny potrafią spać, jednocześnie pływając?

Chcielibyście się dowiedzieć, jak to możliwe, że koliber jest w stanie machać skrzydłami aż 70 razy na sekundę? Ciekawi was, co sprawia, że nić pajęcza jest silniejsza niż lina ze stali? Zachodzicie w głowę, dlaczego ważka musi zaangażować aż 80 procent mocy przerobowych swojego mózgu, żeby przetwarzać obrazy?

Autorzy programu „Dzika nauka" zgłębiają zwierzęce sekrety podróżując po wszystkich kontynentach, zapuszczając się w morskie głębiny i na najwyższe górskie szczyty. Docierają tam, gdzie temperatura spada do - 70 st. C i na wysokie góry, gdzie w normalne funkcjonowanie utrudnione jest przez rozrzedzone powietrze.

W kolejnych odcinkach serii spróbują dociec, jakich sposobów ima się mrówkojad, żeby zjeść aż 10 tys. owadów w ciągu dnia. Przyjrzą się zwierzęcym strategiom kamuflażu, próbując ustalić, jaką rolę spełniają cętki jaguara i przed jakimi konkretnie wrogami chronią zebrę jej paski. Spróbują zrozumieć, jak to się dzieje, że jaguar swoimi szczękami potrafi kruszyć zwierzęce kości. Sprawdzają, jak działają żądło pszczoły i żołądek krowy

W kolejnych odcinkach serii przyjrzymy się najszybszym, najinteligentniejszym i najbardziej wytrzymałym zwierzętom świata. Poznamy niesamowite zdolności psów domowych. Zgłębimy tajemnice zwierząt, które wykształciły mechanizmy pozwalające im na obronę i przeżycie - na przykład skunksa, potrafiącego wydzielać substancje o odrażającym zapachu. Przyjrzymy się także szczękom mrówek, którymi insekty te potrafią ciąć jak nożycami znacznie od nich większe liście.

Redakcja 22/01/2015

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!