Dzień Matki 22 kwietnia. Jak obchodzić święto naszej planety?

Dzień Ziemi 22 kwietnia, a właściwie Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi, to święto, którego celem jest promocja życia w zgodzie z naturą. Przypomina nam, że zasoby naturalne takie jak choćby czyste powietrze, woda pitna albo żyzne gleba nie są niewyczerpane i wymagają od nas pewnych starań. Jak więc obchodzić Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi?

Dzień Ziemi to wspólna nazwa szeregu świąt i mnóstwa inicjatyw, które w różnych terminach odbywają się na całym świecie. W 1971 roku ONZ ustanowił Dzień Ziemi obchodzony w dniu równonocy wiosennej na Półkuli Północnej (a równonocy jesiennej na Półkuli Południowej), a więc w jeden z dwóch dni w roku, gdy na całej planecie noc dzień trwa tyle samo co noc. Wybór tego terminu jest nieprzypadkowy – symbolicznie wskazuje bowiem na jedność ludzkości rozsianej po różnych zakątkach ziemskiego globu. Niezależnie od Dnia Ziemi ONZ ustanowiło także Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi.

Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi 22 kwietnia ustanowiony został przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2009 roku. Inicjatorką nowego święta była Boliwia, dlatego też ustanowienie go ogłosił światu prezydent tego kraju, Evo Morales Aym. Pierwsze obchody Międzynarodowego Dnia Matki Ziemi w ramach ONZ odbyły się w 2010 roku. Sekretarz generalny organizacji, Ban Ki-moon, zwrócił się wówczas do państw członkowskich ONZ tymi słowami: „Wzywam rządy, przedstawicieli biznesu i wszystkich obywateli świata do okazania należnego szacunku Matce Ziemi oraz do dbania o nią w sposób, na jaki zasługuje”.

W Polsce w terminie 22 kwietnia obchodzimy święto nazywane tradycyjnie Dniem Ziemi.

Jak obchodzić Dzień Ziemi?

Celem Dnia Ziemi jest promowanie harmonii życia zgodnie z naturą i Ziemią w celu osiągnięcia równowagi pomiędzy gospodarczymi, społecznymi i środowiskowymi potrzebami obecnych i przyszłych pokoleń ludzkości. Tego dnia warto pomyśleć, jak przez okrągły rok możemy i powinniśmy dbać o planetę, na której mieszkamy.

1. Międzynarodowy Dzień Ziemi uczcij, sadząc drzewo lub krzew. Będą oczyszczały powietrze i chroniły glebę przed stepowieniem, a także spowolnią ocieplenie klimatu.

2. Sprzątnij stare gazety, kartki i pudełka kartonowe. Taką makulaturę oddaj do punktu skupu. Zarobić się na tym nie da, ale przecież w Dzień Ziemi nie o to chodzi. Oddając makulaturę do skupu, możesz uratować egzystencje kilku drzew, które zostałyby ścięte do produkcji papieru.

3. Posegreguj niepotrzebne szkło i wrzuć do specjalnych kontenerów. Recykling szkła wymaga o jedną piątą energii mniej niż produkcja nowego materiału, a do tego segregacja odpadów ogranicza piętrzenie odpadów na śmietniskach.

4. W Dniu Ziemi wszystkie zbędne aluminiowe puszki powinny trafić do skupu. Trzeba wiedzieć, że aluminiowe puszki powstają ze złóż boksytu, które nie są odnawialne. A odzysk aluminiowych puszek można przeprowadzać w nieskończoność. Za tym procesem kryje się także spadek ilości zanieczyszczeń powietrza i wody o ponad 95%.

5. Pozbierajmy wszystkie śmieci, jakie znajdziemy na ulicy, na chodniku, podwórku, przystanku autobusowym.

6. W Dniu Ziemi, ale nie tylko wtedy,zwracajmy uwagę wszystkim, którzy zaśmiecają nasze otoczenie. Kategorycznie walczmy z zaśmiecaniem lasów, zarośli, łąk i przydrożnych rowów.

Redakcja 22/04/2016

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!