Dzień Kobiet: historia święta 8 Marca. Relikt PRL-u czy... wspomnienie amerykańskich robotnic?

Dlaczego Dzień Kobiet obchodzimy 8 marca? Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba sobie uświadomić, że to święto ma długą historię, która nie zaczęła się ani w PRL-u, ani w ZSRR, a w Ameryce. Dzień dobroci dla kobiet, jak o tym święcie niektórzy pogardliwie mówią, tak naprawdę upamiętnia walkę kobiet o bezpieczne warunki pracy i o podstawowe prawa obywatelskie.

Katie - moja piękna twarz

Katie - moja piękna twarz
Kraj produkcji: Wielka Brytania Kategoria wiekowa Czas trwania 00:48:26
Zdjęcie z artykułu: Dzień Kobiet: historia święta 8 Marca. Relikt PRL-u czy... wspomnienie amerykańskich robotnic?
Historia Dnia Kobiet 8 Marca. Relikt PRL-u czy... wspomnienie amerykańskich robotnic?źródło:tesdei/thinkstockphotos.com

Dzień Kobiet wywołuje wiele kontrowersji nie tylko skojarzeniami z PRL-em, także rzekomym ukrytym szowinistycznym charakterem. Skąd się wziął? Jak święto 8 marca ma się do sufrażystek i w jaki sposób obchodzą je feministki? Czego lepiej nie dawać swojej dziewczynie? I przede wszystkim: komu jest potrzebny? Wszystkim. Dowiedz się, dlaczego.

Dzień Kobiet – relikt PRL-u? Nie!

Dzień Kobiet  często kojarzy się osobom, które przeżyły w Polsce okres komunizmu, z przaśnym i w dużym stopniu upartyjnionym świętem. Kobiety w tych czasach zostawały obdarowywane goździkami i rajstopami. Większe „szczęściary” mogły liczyć na bombonierkę, mydło, ścierkę lub nawet pęto kiełbasy! Dość negatywne konotacje spowodowały nie najlepszą opinię tego święta. W efekcie wiele osób zadaje sobie pytanie na temat zasadności obchodzenia go, a wręcz uważa za dyskryminujące kobiety. W historii nie był to jednak jedyny sposób świętowania daty 8 marca.

O czym mało kto pamięta, pierwowzór Dnia Kobiet wywodzi się ze starożytnego Rzymu. Ówczesne święto nosiło nazwę Matronaliów i było związane z macierzyństwem, płodnością i budzącą się przyrodą (odbywało się w pierwszym tygodniu marca). Mężowie dawali wtedy swoim małżonkom drobne prezenty i spełniali ich zachcianki. Taki sposób obchodzenia święta płci pięknej jest podobny do tego, który można było przeżyć za komuny.

Dzień Kobiet i socjalizm w... Ameryce

Nowożytny Dzień Kobiet zasadniczo różni się od swojego antycznego odpowiednika. Pierwsze obchody Narodowego Dnia Kobiet odbyły się w USA, 28 lutego 1909 r. z inicjatywy wywodzących się ze środowisk robotniczych sufrażystek związanych z Socjalistyczną Partią Ameryki. Upamiętniały strajki pracownic dotyczące złych warunków pracy. Obchody Dnia Kobiet (później na całym świecie) zaczęły ewoluować właśnie w kierunku manifestacji pracujących kobiet – ich dążeń do równości, żądań praw do głosowania i prawa do obejmowania stanowisk publicznych. Obecnie obchody Święta Kobiet także często mają charakter feministycznych manifestacji.

.. Dzień Kobiet: historia święta 8 Marca. Relikt PRL-u czy... wspomnienie amerykańskich robotnic?

Dzień Kobiet jako święto stałe obchodzone na całym świecie ustanowiła na konferencji w Kopenhadze w 1910 roku Międzynarodówka Socjalistyczna. Nie ustalono wówczas jednak dokładnej daty jego obchodów. Rok później 19 marca 1911 roku po raz pierwszy obchodzono Międzynarodowy Dzień Kobiet w Austrii, Danii, Niemczech i Szwajcarii. Domagano się m.in. zaprzestania dyskryminacji kobiet w prawodawstwie i w warunkach pracy.

Dzień Kobiet. Dlaczego 8 marca?

W roku 1914 Dzień Kobiet po raz pierwszy świętowano 8 marca. Nawiązano tym samym  do marszu 15 tysięcy robotnic fabryk odzieżowych w Nowym Jorku, który miał miejsce 8 marca 1908 roku – w rocznicę tragicznej śmierci 120 kobiet w pożarze zakładu podczas strajku dokładnie rok wcześniej. Uczestniczki domagały się wtedy praw politycznych i ekonomicznych dla kobiet. Data przyjęła się. W ZSRR Międzynarodowy Dzień Kobiet 8 marca był świętem państwowym, od roku 1965 nawet dniem wolnym od pracy.

Dzień Kobiet. Komu jest potrzebny?

Dzień Kobiet obchodzi się dziś w wielu krajach świata. Zazwyczaj jest zazwyczaj czysto konsumpcyjnym i komercyjnym świętem, podobnie jak Walentynki. Z tego punktu widzenia jest potrzebny tylko gospodarce i nakręcaniu koniunktury na określone produkty.

Z drugiej strony możemy w wielu krajach zaobserwować przesadzone akcje walczących feministek, które skutecznie zniechęcają ludzi do zastanowienia się nad problemem braku równouprawnienia płci na świecie. Zwolennicy teorii spiskowych mogliby wręcz uznać że wszelkiego rodzaju feministyczne manifestacje organizują „ci źli mężczyźni”, którzy chcą utrzymać obecny status quo poprzez ośmieszanie i zagłuszanie normalnych głosów w dyskusji dotyczącej równych praw dla wszystkich.

.. Dzień Kobiet: historia święta 8 Marca. Relikt PRL-u czy... wspomnienie amerykańskich robotnic?

Dzień Kobiet jest potrzebny. Wszystkim. Paniom, by mogły uświadomić sobie że ktoś docenia ich ciężką pracę i traktuje je jako równe sobie (i jak wiele jest jeszcze do zrobienia w kwestii równego traktowania). I panom, by uświadomili sobie, że zupełnie nie poradziliby sobie bez kobiet. Podsumowując: Drogi Mężczyzno, zamiast kupować żonie/dziewczynie/partnerce/konkubinie zestaw garnków lub wyszczuplające plastry (sic!), posprzątaj mieszkanie i zabierz ją na dobrą kolację (albo lepiej zrób ją sam). I dobrze by było, gdyby to nie byłby jednorazowy wybryk.

W Dniu Kobiet obejrzyj film o dziewczynie, która straciła urodę, ale nie wolę życia i energię!

Redakcja 08/03/2017

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!