Dzień Flagi RP. Co to za święto i dlaczego 2 maja?

2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto flagi zręcznie wpasowało się w środek tzw. majowego długiego weekendu, pomiędzy Święto Pracy 1 maja oraz Święto Konstytucji 3 maja. Data święta flagi narodowej nie jest jednak przypadkowa.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to święto stosunkowo młode, gdyż ustanowione w 2004 roku.Senat proponował wprawdzie, aby zamiast Dnia Flagi wprowadzić święto Orła Białego, odnoszące się do godła państwowego, czyli najważniejszego symbolu Polsku. Sejm jednak postanowił, że będzie to święto flagi, poświęcone tyleż polskiej fladze państwowej, co barwom narodowym, które polskość symbolizują od początków państwowości polskiej.

Dzień flagi narodowej. Dlaczego data 2 maja?

Data Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej nie jest przypadkowa. Kontekst dwóch ugruntowanych w tradycji świąt państwowych 1 i 3 maja oczywiście sprzyja refleksji nad narodem, społeczeństwem i państwem, jednak twórcom Dnia Flagi chodziło o coś jeszcze.

Właśnie 2 maja 1945 roku, w czasie bitwy o Berlin, polscy żołnierze zawiesili biało-czerwoną flagę na berlińskiej Siegessäule (Kolumnie Zwycięstwa) w Berlinie. Dzień Flagi pośrednio upamiętnia więc triumf polskiego oręża w czasie II wojny światowej. W okresie PRL-u 2 maja z kolei obywatele mieli nakaz zdejmowania flag, tak by nie były one widoczne podczas nieuznawanego przez władze komunistyczne święta 3 maja. Nowe święto jest więc wyrazem symbolicznego triumfu idei niepodległościowych nad narzuconym antyniepodległościowym reżimem socjalistycznym.

Powody ustanowienia dnia flagi narodowej były też czysto praktyczne. Zgodnie z polskim prawem flagi państwowe nie mogą wisieć na budynkach bez powodu. W związku z tym 2 maja powinno się je było zdejmować po obchodach 1 maja, by znów wywiesić na 3 maja. Większość właścicieli budynków oczywiście tego nie robiła, a nikt ich za to nie ścigał. Ustawodawca usankcjonował więc ten stan rzeczy, wprowadzając przy tym święto upamiętniające ważne wydarzenie z polskiej historii.

2 maja to również dzień poświęcony Polonii i wszystkim Polakom na emigracji. Choć Dzień Flagi jest świętem państwowym, ustawowo nie jest dniem wolnym od pracy.

Jak obchodzić Dzień Flagi?

Dzień Flagi można obchodzić na wiele sposobów. Przede wszystkim należy wywiesić na domu flagę państwową. Warto pamiętać, że flaga powinna być czysta i niepostrzępiona! Kolory narodowe możemy przybrać także my sami, przypinając kokardę narodową lub biało-czerwony kotylion.

Najpopularniejszą formą świętowania Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jest udział w organizowanych przez władze lokalne pikników i manifestacji patriotycznych, w czasie których promuje się polską flagę. Rekordy popularności biją też biegi i rajdy poświęcone polskiej fladze.

Dzień Flagi to też okazja do dobrej zabawy połączonej z lekcją historii dla dzieci. Warto opowiedzieć najmłodszym o symbolice bieli i czerwieni, a także o znaczeniu barw narodowych dla Polaków.

Redakcja 02/05/2016

Zobacz też

Historia Ireny Sendlerowej. Jak Polka ratowała dzieci z warszawskiego getta Historia Ireny Sendlerowej. Jak Polka ratowała dzieci z warszawskiego getta Zapis wstrząsającej historii ludności żydowskiej z warszawskiego getta opowiedziany przez Irenę Sendlerową – kobietę, która uratowała tysiące dzieci przed pewną śmiercią. Pod koniec swojego życia udzieliła wywiadu reżyserowi dokumentu – Andrzejowi Wolfowi. Część materiałów filmowych pochodzi z archiwów reżysera Stevena Spielberga. II wojna – sensacyjne wykopaliska. Jakie tajemnice światowego konfliktu kryje ziemia? II wojna – sensacyjne wykopaliska. Jakie tajemnice światowego konfliktu kryje ziemia? Historyk Dan Snow przemierza Europę, Amerykę Północną oraz wody Atlantyku, aby odkryć nieznane oblicze II wojny światowej. Przeprowadzi wnikliwe śledztwa, które pozwolą ujawnić fakty jednego z największych konfliktów zbrojnych w historii ludzkości, pozostające do tej pory w ukryciu. Waga najcięższa. Jak ze swą tuszą radzą sobie naprawdę otyli ludzie? OPISY ODCINKÓW Waga najcięższa. Jak ze swą tuszą radzą sobie naprawdę otyli ludzie? OPISY ODCINKÓW Otyłość, uznawana za jedną z chorób cywilizacyjnych, to problem coraz większej liczby ludzi. Wielu przechodzi na restrykcyjne diety, po których jednak pojawia się efekt jojo. Inni decydują się na operacje zmniejszenia żołądka – nie zawsze przynoszące oczekiwane skutki. Podczas gdy szereg ekstremalnie otyłych osób ma problem z wykonywaniem zwykłych, codziennych czynności, jak choćby jedzenie albo załatwianie potrzeb fizjologicznych, niektóre stają się celebrytami i żyją z eksponowania swych obfitych wdzięków. NOWA TV: nowa telewizja w rodzinie. Co w programie? NOWA TV: nowa telewizja w rodzinie. Co w programie? Telewizja NOWA TV jest stacją o charakterze uniwersalnym. Znajdują się w niej propozycje adresowane do szerokiego kręgu odbiorców. Jej oferta programowa powstała w oparciu o cztery filary: informacje, kabarety, filmy i seriale.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!