Dzień Dziecka. Jak go obchodzić? Pomysły na prezenty, gry i zabawy

1 czerwca to w Polsce Dzień Dziecka. Z tej okazji córkom, synom, wnukom i wnuczkom rodzice i dziadkowie składają życzenia, wręczają prezenty i organizują najróżniejsze atrakcje. Podsuwamy sprawdzone pomysły.

Mądry prezent na Dzień Dziecka

Prezent na Dzień Dziecka powinien być rozwijający. Co to znaczy? Musi nie tylko bawić, ale też uczyć albo rozwijać określone zdolności czy umiejętności. Zawsze dobrym prezentem – nie tylko na Dzień Dziecka – jest książka dobrana do wieku i zainteresowań dziewczynki lub chłopca. Dobrym wyborem mogą być gry planszowe i strategiczne. Jako prezent na Dzień Dziecka sprawdzą się też niektóre gry komputerowe (te edukacyjne), audiobooki i płyty z filmami – choć lepiej kupić bilet na film czy spektakl odpowiedni dla głównego obdarowanego. Wspólne wyjście do kina lub teatru, zwłaszcza połączone z wizytą w lodziarni albo restauracji, będzie wyjątkową atrakcją.

Inne rozwijające prezenty to m.in. mikroskopy, teleskopy i globusy, a także wszelkie pozostałe przyrządy służące szeroko pojętej nauce. Doskonałym wyborem są też piłki, rolki, rowery i inne akcesoria sportowe, rozwijające z kolei ciało. Warto zadbać także o kształtowanie u Dziecka uzdolnień artystycznych. Zakup instrumentu muzycznego to duży wydatek, ale już kupno garści farb akrylowych, pędzli i paru podobrazi – niekoniecznie.

Jak spędzić Dzień Dziecka?

Rodzice chcą, aby Dzień Dziecka był wyjątkowym, żeby dzieci na długo go zapamiętały. Warto postawić na wspólne działanie: zamiast kolejnego gadżetu podarujcie dziecku dzień spędzony razem w plenerze, podczas pikniku, wycieczki rowerowej czy też miejskich atrakcji. Takie upominki wyzwalają w dziecku prawdziwe emocje. Każde dziecko to mały indywidualista, więc zanim zdecydujemy się na taką niespodziankę, warto zastanowić się, co tak naprawdę ucieszy malucha, jakie ma pasje i marzenia. Zwróć też baczną uwagę na wiek swej pociechy – wstrzymaj się z zakupem powieści, jeśli córka czy wnuczka ma dopiero 5 lat, z kolei nastolatkowi nie wahaj się kupić kuponu na skok ze spadochronem albo na któryś z letnich festiwali muzycznych.

Skimondo, czyli śnieg na wiosnę

Zaskoczeniem dla dziecka będzie zabranie go do centrum sportów zimowych jak np. SkiMondo w Gdańsku, gdzie znajduje się całoroczny stok narciarski i niezależnie od pogody, można tu zakosztować zimowych aktywności. Świetna zabawa połączona z aktywnie i zdrowo spędzonym czasem zyskuje coraz większe rzesze miłośników zarówno sportów zimowych jak i pasjonatów aktywnego wypoczynku. Takie miejsce to również możliwość całorocznej nauki jazdy dla malucha przed kolejnym sezonem, jeśli do tej pory nie miał odwagi spróbowania swoich sił na stoku albo możliwości wyjazdu w góry. Jedna godzina jazdy na sztucznym stoku odpowiada całemu dniu spędzonemu na tradycyjnym stoku, można więc w Dniu Dziecka podarować mu narciarskie atrakcje w środku wiosny.

Lot w tunelu aerodynamicznym

Lot w tunelu aerodynamicznym to okazja, aby dziecko mogło stać się małym bohaterem, dla którego nie straszna jest walka z grawitacją. Niestandardowa atrakcja pozwala unieść się w powietrzu i latać! Dzięki tunelowi aerodynamicznemu dziecko może poczuć stan nieważkości i odbyć lot, który symuluje moment swobodnego spadania podczas oddawania skoku ze spadochronem. Tunel aerodynamiczny to ogromna tuba z wiatrakiem u podstawy i przeźroczystymi ściankami, która wytwarza wiatr na tyle silny, by utrzymać ciężar ciała i zasymulować efekt swobodnego spadania. Dziecko zostanie ubrany w kombinezon, kask i gogle, a instruktor zadba o to, by atrakcja była w stu procentach bezpieczna.

Akademia rajdowa dla małego kierowcy

Akademia rajdowa to idealne miejsce dla małych miłośników świata motoryzacji. Nauka jazdy samochodem dla dzieci, prowadzona przez profesjonalnych kierowców rajdowych daje możliwość doskonałej zabawy, ale również edukacji. Pobyt wzbogaca również szkolenie, które ma na celu uświadomienie dzieci od najmłodszych lat, jakie niebezpieczeństwa mogą spotkać ich na drodze i jak sobie z nimi bezpiecznie radzić, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego. W takim miejscu dzieci choć przez chwilę poczują się jak prawdziwi dorośli zasiadający za kierownicą.

Dzień Dziecka w domu

Jeśli nie chcesz wydać kroci na rozrywkowe wypady, zawsze możesz zorganizować Dzień Dziecka w domu. Wystarczy trochę chęci i wyobraźni, a zwykły dzień zamieni się w święto. Możesz np. urządzić z dzieckiem małe przyjęcie. Najlepiej gdybyście razem upichcili coś w kuchni. Wspólnie przygotujcie zabawy i dekorację. Na tak przygotowane przyjęcie zaproście dzieci zaprzyjaźnione z synem bądź córką. Zorganizujcie zabawy na dworze, np. puszczanie wcześniej zrobionych latawców, zawody z nagrodami, ognisko itp. W ten sposób dacie odczuć swojemu dziecku, że znajduje się w centrum waszego zainteresowania.

Gry i zabawy na Dzień Dziecka

Dzień Dziecka powinien być jednym z najszczęśliwszych dni w roku naszej pociechy. Jeśli rodzicom zależy na uśmiechu dziecka, tego dnia powinni wykazać się odrobiną inicjatywy. Jak wejść w świat dziecka i zaserwować mu sporą dawkę radości?

Zróbcie super koszulkę!

Nic tak nie cieszy, jak prezent wykonany samodzielnie. Doskonałą zabawą na Dzień Dziecka jest własnoręczne przygotowanie koszulki dla naszej pociechy. Do wykonania tego prezentu potrzebujemy specjalnej farby do barwienia tkanin oraz białej koszuli. Dalej należy postępować zgodnie z instrukcją, tj. zwinąć i związać sznurkiem koszulkę, następnie wrzucić ją do miski z barwnikami, dokładnie namoczyć, poczekać, aż nim przesiąknie, na koniec wyjąć i płukać pod bieżącą wodą, do czasu aż przestanie plamić. Po wyschnięciu i uprasowaniu za pomocą kolorowych mazaków możemy umieścić na niej z przodu napis „Super dziecko", a z tyłu np. „Numer 1" Na koniec namów dziecko, by paradowało w koszulce do końca Dnia Dziecka. Twoja pociecha z pewnością doceni waszą inwencję.

Bawcie się na sportowo

Doskonałym pomysłem na spędzenie tego wyjątkowego dnia są wyścigi rowerowe. Zanim zaprosisz swoją pociechę na „rowerowy maraton" dokładnie zaplanuj trasę wyścigu. Pamiętaj, by wybrać bezpieczne miejsce, z dala od ruchliwej ulicy -najlepiej park. Za pomocą kolorowej kredy oznacz miejsce startu i metę, nie zapomnij po drodze o strzałkach wskazujących, dokąd dalej prowadzi trasa. Pamiętaj: wyścigi z dzieckiem nie są prawdziwą rywalizacją. Daj mu wygrać, a na koniec nie zapomnij o uhonorowaniu małego zwycięzcy nagrodą!

Inną zabawą, która dostarczy dziecku sporą dawkę radości jest przeciąganie linii. Podzielcie uczestników zabawy na dwie drużyny, po jednej stronie niech stanie najsilniejszy członek rodziny - tata, po drugiej mama z dzieckiem. Środek linii obwiążcie chorągiewką lub wstążką. Na sygnał jednego z rodziców drużyny przeciągają linię na swoją stronę. 

Coś kreatywnego

Jeśli po tych wszystkich atrakcjach twoje dziecko wciąż będzie miało siłę i ochotę na więcej, zaproponuj zabawę „w okręgu". Na czym polega ta gra? Członkowie rodziny powinny usiąść po turecku na dywanie, tworząc koło. Niech dziecko wymyśli i powie zdanie, które będzie kończyło wymyśloną historię. Zadaniem pozostałych członków jest dopasowanie historii do jej finału. W międzyczasie dziecko może ujawniać szczegóły zakończenia finału, nie zdradzając jednak nic więcej. Na koniec warto poprosić swojego malucha, by wyrecytowało całe powstałe opowiadanie. Zabawa uczy kreatywności w myśleniu, koncentracji i dobrej pamięci.

Redakcja 01/06/2016

Zobacz też

LETNIE REJSY PO WIŚLE. Jak obejrzeć Warszawę z perspektywy Wisły? Skąd i dokąd płyną statki i tramwaje wodne w stolicy? LETNIE REJSY PO WIŚLE. Jak obejrzeć Warszawę z perspektywy Wisły? Skąd i dokąd płyną statki i tramwaje wodne w stolicy? Warszawa coraz bardziej zżyta jest z rzeką. Latem wybrać się można na wycieczkę statkiem po Wiśle zwiedzając centrum miasta albo zaplanować całodzienną wyprawę nad Zalew Zegrzyński. Codziennie regularnie kursuje tramwaj wodny, a w weekendy statek wycieczkowy do Serocka. WARSZAWA z lotu ptaka - TARASY WIDOKOWE. Z jakich miejsc i budynków można zobaczyć stolicę z góry? WARSZAWA z lotu ptaka - TARASY WIDOKOWE. Z jakich miejsc i budynków można zobaczyć stolicę z góry? O tym pomyśleć mogą jedynie osoby pozbawione lęku wysokości. Spojrzenie na Warszawę z lotu ptaka to gwarancja niezwykłych wrażeń i poznania zupełnie innego oblicza stolicy. Sprawdź, gdzie znajdziesz odpowiedni punkt widokowy. PIANO MEDIA: jak działa, jak się zarejestrować, na czym polega, jak się zalogować? PIANO MEDIA: jak działa, jak się zarejestrować, na czym polega, jak się zalogować? PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA SYSTEMU PIANO. O systemie PIANO MEDIA w szczegółach. Mówimy, jak działa, jak się zarejestrować, na czym polega, jak się zalogować do systemu Piano Media. Czytaj nasz poradnik z najczęstszymi problemami oraz odpowiedziami, jakie mogą się pojawić podczas korzystania z systemu Piano. UPADŁOŚĆ BIURA PODRÓŻY. Co zrobić, jeśli biuro podróży bankrutuje? UPADŁOŚĆ BIURA PODRÓŻY. Co zrobić, jeśli biuro podróży bankrutuje? Turyści, którzy z przyczyn od nich niezależnych nie mogą wyjechać na wykupione wakacje, powinni domagać się zwrotu pieniędzy lub wypłaty odszkodowania. Jakie prawa im przysługują i jak o nie zabiegać – podpowiadają specjaliści z branży turystycznej.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!