Dynastia Tudorów, odcinek 9. Co się wydarzy?

Proces w sprawie ważności małżeństwa Henryka VIII z Katarzyną Aragońską trwa, mimo że królowa odmawia uczestnictwa w tych kpinach ze sprawiedliwości. Tymczasem papieski legat otrzymuje polecenie powrotu do Rzymu.

Papieski legat kard. Lorenzo Campeggio ma wrócić do Pałacu Apostolskiego, aby przedstawić Kurii zebrane dowody w sprawie. Papież - naciskany z jednej strony przez Anglię, z drugiej przez Hiszpanię - zwleka z wydaniem decyzji.

Rozdrażniony tym, a dodatkowo podjudzany przez Boleyna oraz Norfolka król Henryk odziera kard. Wolseya ze stanowiska i z majątku oraz odsyła go z dworu, polecając skupić się na pełnieniu obowiązków arcybiskupa Yorku.

Tomasz More niechętnie zastępuje Wolseya na stanowisku kanclerza. Anna Boleyn, inspirowana przez swego sojusznika Tomasza Cromwella (sekretarza króla), delikatnie namawia króla do ponownego przyjrzenia się założeniom luteranizmu. Jaki ma być tego cel?

Królewna Małgorzata Tudor umiera na gruźlicę. Jej mąż, Charles Brandon, u łoża śmierci Małgorzaty okazuje skruchę z powodu swej niewierności.


 

Redakcja 03/07/2015

Zobacz też

Największe KATASTROFY LOTNICZE w powojennej Polsce. Co o nich wiemy? Największe KATASTROFY LOTNICZE w powojennej Polsce. Co o nich wiemy? W historii powojennego cywilnego lotnictwa polskiego nie zdarzyło się wiele katastrof lotniczych. Ale było ich więcej niż te dwie, o których pamiętamy najczęściej. Niewielką liczbę wypadków lotniczych w polskim lotnictwie cywilnym zawdzięczamy w wielkiej mierze znakomitemu wyszkoleniu polskich pilotów. Co wiemy o katastrofach w polskim lotnictwie cywilnym? Jak odczytywać odległości na mapie? Jak korzystać ze skali? Jak odczytywać odległości na mapie? Jak korzystać ze skali? Rzadko zdarza się, aby na mapie czy planie zaznaczone były odległości w postaci kreski z podziałką pokazującej, jaki odcinek odpowiada np. 20 kilometrom albo 500 metrom. Na ogół radzić trzeba sobie, posługując się skalą wyrażoną w liczbach. Jak wybrać samochód, który będzie spełniał twoje oczekiwania? Jakie auto kupić? Jak wybrać samochód, który będzie spełniał twoje oczekiwania? Jakie auto kupić? Jeszcze dwadzieścia lat temu nie mieliśmy dylematu, jaką markę samochodu wybrać - było FSO na Żeraniu i kilka zaledwie opcji, a sprowadzenie auta z zagranicy wiązało się z niemałym wydatkiem. Dziś mamy do wyboru setki opcji i kryteriów, które powinniśmy wziąć pod uwagę: cena, wygląd, silnik - benzynowy czy diesel, spalanie paliwa, liczba poduszek powietrznych, komfort jazdy itd. Dużą rolę odgrywają też stereotypy przypisywane poszczególnym markom. Czy warto im ulegać? Czym się kierować przy wyborze modelu i marki auta, żeby nie żałować podjętej decyzji? Co to jest PKB? Kiedy mamy wzrost gospodarczy? Czym jest dziura budżetowa? Co to jest PKB? Kiedy mamy wzrost gospodarczy? Czym jest dziura budżetowa? Uważa się, że Produkt Krajowy Brutto pokazuje, jak bogate jest dane państwo. Czy to prawda? Jak mierzyć zamożność obywateli? Czym jest i jak powstaje deficyt budżetowy? Jak walczyć z dziurą budżetową?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!