Dynastia Tudorów, odcinek 9. Co się wydarzy?

Proces w sprawie ważności małżeństwa Henryka VIII z Katarzyną Aragońską trwa, mimo że królowa odmawia uczestnictwa w tych kpinach ze sprawiedliwości. Tymczasem papieski legat otrzymuje polecenie powrotu do Rzymu.

Papieski legat kard. Lorenzo Campeggio ma wrócić do Pałacu Apostolskiego, aby przedstawić Kurii zebrane dowody w sprawie. Papież - naciskany z jednej strony przez Anglię, z drugiej przez Hiszpanię - zwleka z wydaniem decyzji.

Rozdrażniony tym, a dodatkowo podjudzany przez Boleyna oraz Norfolka król Henryk odziera kard. Wolseya ze stanowiska i z majątku oraz odsyła go z dworu, polecając skupić się na pełnieniu obowiązków arcybiskupa Yorku.

Tomasz More niechętnie zastępuje Wolseya na stanowisku kanclerza. Anna Boleyn, inspirowana przez swego sojusznika Tomasza Cromwella (sekretarza króla), delikatnie namawia króla do ponownego przyjrzenia się założeniom luteranizmu. Jaki ma być tego cel?

Królewna Małgorzata Tudor umiera na gruźlicę. Jej mąż, Charles Brandon, u łoża śmierci Małgorzaty okazuje skruchę z powodu swej niewierności.


 

Redakcja 03/07/2015

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!