Dynastia Tudorów, odcinek 8. Co się wydarzy?

Legat papieski kardynał Lorenzo Campeggio przybywa do Anglii w celu rozpoznania sprawy stwierdzenia nieważności małżeństwa króla Henryka VIII z Katarzyną Aragońską. Kardynał Wolsey jest pewien sukcesu. Czy słusznie?

Przed kościelnym procesem wszechwładny kardynał Wolsey zastrasza papieskiego legata. Mówi: „Pozwól, że pewne rzeczy wyłożę ci wprost. Jeśli nie udzielisz królowi rozwodu, władza papieska w Anglii zostanie unicestwiona!”

Wolsey zapewnia Henryka, że nieważność małżeństwa z Katarzyną zostanie stwierdzona. Papież i kardynał Campeggio jednak opierają się. Zdesperowany Wolsey błaga  królową Katarzynę o zgodę na rozwiązanie małżeństwa, ale ona zdecydowanie odmawia. Wrogowie angielskiego kardynała zwierają szyki; Anna Boleyn zaszczepia w duszy Henryka wątpliwości co do wierności Wolseya. Ten, by przeprowadzić sprawę rozwodu, zaczyna grozić kardynałowi Campeggio konsekwencjami i politycznymi, i osobistymi...

Papieski legat zwołuje w świątyni dominikanów kościelny sąd. Henryk i Katarzyna przedstawiają na nim swoje spojrzenie na sprawę.

 

Redakcja 23/06/2015

Zobacz też

Kim jest PRISCILLA CHAN - obecnie pani ZUCKERBERG, żona miliardera i założyciela Facebooka? Kim jest PRISCILLA CHAN - obecnie pani ZUCKERBERG, żona miliardera i założyciela Facebooka? Mark Zuckerberg 19 maja 2012 ożenił się, czym zaskoczył większość gości zaproszonych na przyjęcie w jego domu. Ci ostatni myśleli, że zostali zaproszeni na świętowanie wejścia Facebooka na giełdę i ukończenia przez dziewczynę Marka – Priscillę Chan, studiów medycznych na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco. Kim jest Priscilla Chan – żona miliardera? Co to jest schizma? Czy apostazja to schizma? WIDEO Co to jest schizma? Czy apostazja to schizma? WIDEO Schizma, herezja i apostazja to ważne pojęcia w krytycznym podejściu do wiary. Nie każdy schizmatyk i heretyk pragnie apostazji, czyli oderwania się od wiary katolickiej. Apostata z kolei może, ale nie musi być heretykiem, czyli głosicielem poglądów sprzecznych z nauką Kościoła, z którego pragnie wystąpić. Na czym polega APOSTAZJA? Akt i procedura apostazji czyli wystąpienie z Kościoła co to takiego? Dlaczego pierwsza Polka urodzona dzięki in vitro mówi o apostazji? Na czym polega APOSTAZJA? Akt i procedura apostazji czyli wystąpienie z Kościoła co to takiego? Dlaczego pierwsza Polka urodzona dzięki in vitro mówi o apostazji? Współcześnie Kościół katolicki nie cieszy się tak duża popularnością jak kiedyś. Coraz więcej osób jest wierzącymi, ale niepraktykującymi. Część wiernych zaś całkowicie odsunęło się od religii i zdecydowało się na apostazję. Co to takiego? Na czym polega? Na czym polega procedura apostazji? Dlaczego pierwsza Polka urodzona dzięki metodzie in vitro, Agnieszka Ziółkowska, planuję apostazje? Kim jest Priscilla Chan, żona miliardera Marka Zuckerberga? Jak się poznali? Kim jest Priscilla Chan, żona miliardera Marka Zuckerberga? Jak się poznali? Twórca Facebooka, Mark Zuckerberg, ożenił się. Żoną Zuckerberga została jego wieloletnia partnerka Priscilla Chan. Kim jest Priscilla Chan? Jak Mark Zuckerberg poznał Priscillę Chan-Zuckerberg?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!