Dynastia Tudorów, odcinek 8. Co się wydarzy?

Legat papieski kardynał Lorenzo Campeggio przybywa do Anglii w celu rozpoznania sprawy stwierdzenia nieważności małżeństwa króla Henryka VIII z Katarzyną Aragońską. Kardynał Wolsey jest pewien sukcesu. Czy słusznie?

Przed kościelnym procesem wszechwładny kardynał Wolsey zastrasza papieskiego legata. Mówi: „Pozwól, że pewne rzeczy wyłożę ci wprost. Jeśli nie udzielisz królowi rozwodu, władza papieska w Anglii zostanie unicestwiona!”

Wolsey zapewnia Henryka, że nieważność małżeństwa z Katarzyną zostanie stwierdzona. Papież i kardynał Campeggio jednak opierają się. Zdesperowany Wolsey błaga  królową Katarzynę o zgodę na rozwiązanie małżeństwa, ale ona zdecydowanie odmawia. Wrogowie angielskiego kardynała zwierają szyki; Anna Boleyn zaszczepia w duszy Henryka wątpliwości co do wierności Wolseya. Ten, by przeprowadzić sprawę rozwodu, zaczyna grozić kardynałowi Campeggio konsekwencjami i politycznymi, i osobistymi...

Papieski legat zwołuje w świątyni dominikanów kościelny sąd. Henryk i Katarzyna przedstawiają na nim swoje spojrzenie na sprawę.

 

Redakcja 23/06/2015

Zobacz też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!