Dynastia Tudorów, odcinek 10. Co się wydarzy?

Wolsey - teraz już nie potężny kardynał, a relatywnie ubogi arcybiskup Yorku - w braku poparcia Anny Boleyn list z prośbą o przychylność pisze do królowej Katarzyny. Co wyniknie z tej próby zmiany sojuszy?

Tomasz More korzysta ze swoich nowych uprawnień kanclerza, by aktywnie prześladować znaczniejszych luteran. Sześcioro z nich wysyła na stos, co budzi słuszną wściekłość Tomasza Cromwella.

Król Henryk dostrzega, że More jest mniej sprawny w sprawowaniu swej władzy niż Wolsey. Rosnące prawdopodobieństwo powrotu ekskardynała na dawny urząd mobilizuje Norfolka i Suffolka do poszukiwań sposobu na przypieczętowanie upadku Wolseya.

Jednocześnie Henryk coraz bardziej interesuje się naukami Lutra. Poleca Cromwellowi objechać różne wydziały teologiczne i zebrać - jak król ma nadzieję, pomyślne - opinie w sprawie zamierzanego przezeń rozwodu.

Cromwell odkrywa tajemną korespondencję między Wolseyem a królową Katarzyną. Ekskardynał zostaje oskarżony o zdradę stanu i aresztowany przez Charlesa Brandona. Wolsey, załamany utratą wszelkich honorów i bogactw, w drodze na proces popełnia samobójstwo.

Anna Boleyn umiejętnie podnosi erotyczne napięcie między nią a Henrykiem. Gdy jednak dochodzi do zbliżenia, zmusza króla do stosunku przerywanego. Henryk wychodzi z komnaty rozwścieczony.
 

Redakcja 03/07/2015

Zobacz też

Kim jest Klaudia Adaszewska, polska blogerka modowa, doceniona przez Vanity Fair? [VIDEO] Kim jest Klaudia Adaszewska, polska blogerka modowa, doceniona przez Vanity Fair? [VIDEO] Vanity Fair to jedno z najbardziej rozpoznawalnych amerykańskich czasopism, które poświęcone jest kulturze, polityce, modzie i urodzie. Gazeta słynie nie tylko z ciekawych artykułów, ale i przepięknych zdjęć. Co roku redakcja Vanity Fair publikuje listę najlepiej ubranych osób świata. W tegorocznej edycji amerykańscy redaktorzy docenili Polkę — Klaudię Adaszewską. Ziemowit Pędziwiatr z TVP - kim jest? Ziemowit Pędziwiatr z TVP - kim jest? Ziemowit Pędziwiatr przez ostanie sześć lat zapowiadał pogodę w stacji TVP Info. Ostatnio został zwolniony. Dowiedz się, kim jest prezenter o ciekawie brzmiącym imieniu i nazwisku? Badania doktora Mengele – wstrząsające historie ludzi, którzy przeżyli obóz koncentracyjny. WIDEO Badania doktora Mengele – wstrząsające historie ludzi, którzy przeżyli obóz koncentracyjny. WIDEO Josef Mengele okrył się czarną sławą za sprawą eksperymentów pseudomedycznych, które prowadził w obozie koncentracyjnym Auschwitz. W KL Auschwitz nie było miejsca dla dzieci. Większość z nich została wysyłana na śmierć zaraz po przybyciu na miejsce. Większość, ale nie wszystkie. Bliźnięta spotykał inny, nie mniej straszny los... Warszawex – co to za przewodnik po stolicy? Warszawex – co to za przewodnik po stolicy? Nie każdy turysta nastawiony jest na zwiedzanie miasta od zabytku do zabytku. W większości wypadków chcemy poczuć w danym mieście jego specyficzny klimat i charakter, poznać jego duszę. Chcemy spojrzeć na miejsce oczami jego mieszkańców. Na taki właśnie pomysł wpadli autorzy przewodnika Warszawex.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!