Dynastia Tudorów, odcinek 10. Co się wydarzy?

Wolsey - teraz już nie potężny kardynał, a relatywnie ubogi arcybiskup Yorku - w braku poparcia Anny Boleyn list z prośbą o przychylność pisze do królowej Katarzyny. Co wyniknie z tej próby zmiany sojuszy?

Tomasz More korzysta ze swoich nowych uprawnień kanclerza, by aktywnie prześladować znaczniejszych luteran. Sześcioro z nich wysyła na stos, co budzi słuszną wściekłość Tomasza Cromwella.

Król Henryk dostrzega, że More jest mniej sprawny w sprawowaniu swej władzy niż Wolsey. Rosnące prawdopodobieństwo powrotu ekskardynała na dawny urząd mobilizuje Norfolka i Suffolka do poszukiwań sposobu na przypieczętowanie upadku Wolseya.

Jednocześnie Henryk coraz bardziej interesuje się naukami Lutra. Poleca Cromwellowi objechać różne wydziały teologiczne i zebrać - jak król ma nadzieję, pomyślne - opinie w sprawie zamierzanego przezeń rozwodu.

Cromwell odkrywa tajemną korespondencję między Wolseyem a królową Katarzyną. Ekskardynał zostaje oskarżony o zdradę stanu i aresztowany przez Charlesa Brandona. Wolsey, załamany utratą wszelkich honorów i bogactw, w drodze na proces popełnia samobójstwo.

Anna Boleyn umiejętnie podnosi erotyczne napięcie między nią a Henrykiem. Gdy jednak dochodzi do zbliżenia, zmusza króla do stosunku przerywanego. Henryk wychodzi z komnaty rozwścieczony.
 

Redakcja 03/07/2015

Zobacz też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!