Dynastia Tudorów, odcinek 1. Co się wydarzy?

Pierwszy odcinek serialu „Dynastia Tudorów” ukazuje problemy, które wpłyną na cały okres panowania Henryka VIII. Poznajemy w nim także postaci grające główne role na scenie politycznej Anglii u progu XVI wieku.


Wuj Henryka VIII, ambasador w Urbino, zostaje zamordowany przez Francuzów. W tej sytuacji Henryk rozważa wojnę z Francją – angielskie pretensje do francuskiej korony w jego sercu splatają się z pragnieniem zapewnienia sobie wiecznej sławy.

Kardynał Wolsey, pełniący funkcję Lorda Kanclerza, nakłania jednak Henryka do zawarcia przymierza z Francją. Młody monarcha nie wie, że zeświecczonemu duchownego wcale nie chodzi o pokój, lecz o własny interes. Do porzucenia wojennych planów nakłania króla także drugi doradca, a wcześniej wychowawca Henryka – wielki humanista Tomasz More. Monarcha wybiera pokój.

Spotkanie królów Anglii i Francji ma się odbyć we francuskim Calais. Staje się to dla Henryka okazją, by – wbrew woli małżonki, Katarzyny Aragońskiej – przyrzec kilkumiesięczną córkę, Marię Tudor, delfinowi Francji, również jeszcze dziecku. Ten przyszły mariaż ma ugruntować pokój między dwoma państwami.

Tymczasem w Anglii pojawia się konkurent do tronu Henryka – Edward Stafford, książę Buckingham; jeden z potomków Edwarda III z dynastii Plantagenetów. Buckingham rozważa zamordowanie Henryka. W swoje zamiary wprowadza Tomasza Boleyna i księcia Norfolk. Boleyn postanawia przedstawić królowi swe dwie piękne córki, Marię Boleyn i Annę Boleyn.

Tymczasem Henryk dowiaduje się, że lady Elizabeth Blount, jego kochanka, a zarazem dama dworu królowej Katarzyny Aragońskiej, zaszła z królem w ciążę.


 

Redakcja 04/09/2015

Podobne

Dynastia Tudorów: Henryk VIII. Król, który miał 6 żon i założył nowy kościół Dynastia Tudorów: Henryk VIII. Król, który miał 6 żon i założył nowy kościół Dynastia Tudorów to serial, który prezentuje dzieje Henryka VIII, jego licznych żon, a także dzieci, które kolejno odziedziczyły po nim koronę. W serialu rolę Henryka VIII odtwarza Jonathan Rhys Meyers, który szczerze polubił postać króla. Jaki był naprawdę Henryk VIII? Czy był mordercą żon i schizmatykiem, czy oświeconym władcą dbałym o swoje interesy dynastyczne? Dowiedz się tego oglądając Dynastię Tudorów. Serial Dynastia Tudorów. Kim była Anna Boleyn? Serial Dynastia Tudorów. Kim była Anna Boleyn? Anna Boleyn, która stała się jedną z bohaterek „Dynastii Tudorów”, swą wielką karierę zaczęła jako dama dworu Katarzyny Aragońskiej. Jej też, pierwszej żonie Henryka VIII, zdołała odebrać zarówno męża, jak i koronę. W serialu emitowanym przez Fokus TV bohaterka nie cofa się przed niczym, by spełnić swe największe marzenie – zostać królową. Czy właśnie taka była historyczna Anna Boleyn? Serial Dynastia Tudorów. Kim był kardynał Wolsey? Serial Dynastia Tudorów. Kim był kardynał Wolsey? Kardynał Wolsey, szara eminencja w świecie serialu „Dynastia Tudorów”, więcej zajmuje się polityką niż sprawami duchowymi. Henryka VIII nakłania przy tym do decyzji, które wkrótce przysporzą mu wrogów. Jaki był historyczny Tomasz Wolsey, bohater serialu emitowanego w Fokus TV? Dynastia Tudorów. Katarzyna Aragońska: królowa, która nie dała następcy Henrykowi VIII Dynastia Tudorów. Katarzyna Aragońska: królowa, która nie dała następcy Henrykowi VIII Katarzyna Aragońska to pierwsza z licznych żon Henryka VIII. Od niej zaczęła historia „walki” Henryka VIII o następcę tronu, która zaowocowała licznymi małżeństwami władcy, skandalami i odłączeniem się Kościoła Anglikańskiego od katolicyzmu. Katarzyna Aragońska, postać dramatyczna, ocaliła jednak życie – co nie zawsze dane było kolejnym żonom Henryka VIII.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!