Dynastia Tudorów, odcinek 1. Co się wydarzy?

Pierwszy odcinek serialu „Dynastia Tudorów” ukazuje problemy, które wpłyną na cały okres panowania Henryka VIII. Poznajemy w nim także postaci grające główne role na scenie politycznej Anglii u progu XVI wieku.


Wuj Henryka VIII, ambasador w Urbino, zostaje zamordowany przez Francuzów. W tej sytuacji Henryk rozważa wojnę z Francją – angielskie pretensje do francuskiej korony w jego sercu splatają się z pragnieniem zapewnienia sobie wiecznej sławy.

Kardynał Wolsey, pełniący funkcję Lorda Kanclerza, nakłania jednak Henryka do zawarcia przymierza z Francją. Młody monarcha nie wie, że zeświecczonemu duchownego wcale nie chodzi o pokój, lecz o własny interes. Do porzucenia wojennych planów nakłania króla także drugi doradca, a wcześniej wychowawca Henryka – wielki humanista Tomasz More. Monarcha wybiera pokój.

Spotkanie królów Anglii i Francji ma się odbyć we francuskim Calais. Staje się to dla Henryka okazją, by – wbrew woli małżonki, Katarzyny Aragońskiej – przyrzec kilkumiesięczną córkę, Marię Tudor, delfinowi Francji, również jeszcze dziecku. Ten przyszły mariaż ma ugruntować pokój między dwoma państwami.

Tymczasem w Anglii pojawia się konkurent do tronu Henryka – Edward Stafford, książę Buckingham; jeden z potomków Edwarda III z dynastii Plantagenetów. Buckingham rozważa zamordowanie Henryka. W swoje zamiary wprowadza Tomasza Boleyna i księcia Norfolk. Boleyn postanawia przedstawić królowi swe dwie piękne córki, Marię Boleyn i Annę Boleyn.

Tymczasem Henryk dowiaduje się, że lady Elizabeth Blount, jego kochanka, a zarazem dama dworu królowej Katarzyny Aragońskiej, zaszła z królem w ciążę.


 

Redakcja 04/06/2015

Zobacz też

Horoskop chiński na rok 2013/2014 dla Smoka. Co zdarzy się osobom spod chińskiego znaku Smoka? Horoskop chiński na rok 2013/2014 dla Smoka. Co zdarzy się osobom spod chińskiego znaku Smoka? Przedstawiamy chiński horoskop na rok Czarnego Węża. Kobiety i mężczyźni spod znaku Smoka dowiedzą się, co wydarzy się w chińskim roku 2013. Sprawdź datę urodzin i horoskop chińskich znaków zwierzęcych 2013/2014! Hipotermia – komu grozi? Jak się uchronić przed wychłodzeniem organizmu? Hipotermia – komu grozi? Jak się uchronić przed wychłodzeniem organizmu? Wraz ze spadkiem temperatur i przyjściem prawdziwej zimy, pojawiają się informacje zamarzniętych ludziach. Dlaczego dochodzi do tego typu zdarzeń i jak się przed nimi chronić? Jak się ubierać, co jeść, co mieć przy sobie, by nie ulec hipotermii? Czy, kiedy jest zimno, można "na rozgrzewkę" napić się alkoholu? Mówimy, co można i czego nie wolno robić, by nie doszło do hipotermi, czyli wychłodzenia organizmu. – Gdzie pojechać na narty na Podkarpacie? Gdzie szukać najlepszych tras? Gdzie pojechać na narty na Podkarpacie? Gdzie szukać najlepszych tras? Żeby pojeździć na nartach na dobrym stoku wcale nie trzeba wyjeżdżać w Alpy. Co więcej – nie musimy też jechać w Tarty czy Sudety. Wystarczy skoczyć na Podkarpacie. Narciarskich stoków jest tam wiele, my zaś mówimy, gdzie znajdują się te najbardziej godne uwagi. Gdzie na narty na Podkarpaciu? Metamorfoza kuchni! Jak tanio zmienić wygląd kuchni? Jak zmienić fronty szafek? Metamorfoza kuchni! Jak tanio zmienić wygląd kuchni? Jak zmienić fronty szafek? Marzysz o metamorfozie swojej kuchni? Wystarczy tylko kilka godzin pracy, żeby twoja kuchnia zupełnie zmieniła wygląd. Nowe fronty szafek to prosty i tani sposób na odświeżenie wnętrza. Podpowiadamy, jak niedrogo odświeżyć wygląd kuchni!

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!