Dynastia Tudorów, odcinek 1. Co się wydarzy?

Pierwszy odcinek serialu „Dynastia Tudorów” ukazuje problemy, które wpłyną na cały okres panowania Henryka VIII. Poznajemy w nim także postaci grające główne role na scenie politycznej Anglii u progu XVI wieku.


Wuj Henryka VIII, ambasador w Urbino, zostaje zamordowany przez Francuzów. W tej sytuacji Henryk rozważa wojnę z Francją – angielskie pretensje do francuskiej korony w jego sercu splatają się z pragnieniem zapewnienia sobie wiecznej sławy.

Kardynał Wolsey, pełniący funkcję Lorda Kanclerza, nakłania jednak Henryka do zawarcia przymierza z Francją. Młody monarcha nie wie, że zeświecczonemu duchownego wcale nie chodzi o pokój, lecz o własny interes. Do porzucenia wojennych planów nakłania króla także drugi doradca, a wcześniej wychowawca Henryka – wielki humanista Tomasz More. Monarcha wybiera pokój.

Spotkanie królów Anglii i Francji ma się odbyć we francuskim Calais. Staje się to dla Henryka okazją, by – wbrew woli małżonki, Katarzyny Aragońskiej – przyrzec kilkumiesięczną córkę, Marię Tudor, delfinowi Francji, również jeszcze dziecku. Ten przyszły mariaż ma ugruntować pokój między dwoma państwami.

Tymczasem w Anglii pojawia się konkurent do tronu Henryka – Edward Stafford, książę Buckingham; jeden z potomków Edwarda III z dynastii Plantagenetów. Buckingham rozważa zamordowanie Henryka. W swoje zamiary wprowadza Tomasza Boleyna i księcia Norfolk. Boleyn postanawia przedstawić królowi swe dwie piękne córki, Marię Boleyn i Annę Boleyn.

Tymczasem Henryk dowiaduje się, że lady Elizabeth Blount, jego kochanka, a zarazem dama dworu królowej Katarzyny Aragońskiej, zaszła z królem w ciążę.


 

Redakcja 04/09/2015

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!