Dynastia Tudorów. Katarzyna Aragońska: królowa, która nie dała następcy Henrykowi VIII

Katarzyna Aragońska to pierwsza z licznych żon Henryka VIII. Od niej zaczęła historia „walki” Henryka VIII o następcę tronu, która zaowocowała licznymi małżeństwami władcy, skandalami i odłączeniem się Kościoła Anglikańskiego od katolicyzmu. Katarzyna Aragońska, postać dramatyczna, ocaliła jednak życie – co nie zawsze dane było kolejnym żonom Henryka VIII.


W serialu Dynastia Tudorów w rolę Katarzyny Aragońskiej, pierwszej żony Henryka VIII, wcieliła się Maria Doyle Kennedy, która tak mówi o swojej postaci: „Katarzyna była cudowną kobietą - miała silny charakter, była inteligentna i wyjątkowo oddana mężowi, którego bardzo kochała.” I dodaje: „Bardzo wierzyła w to, że wolą Bożą i jej przeznaczeniem było zostać Królową Anglii. Dlatego tak mocno angażowała się w rolę, jaką przygotował dla niej Bóg”.

Jej perypetie w drodze do korony same w sobie stanowią wystarczający materiał na serial. Najpierw Katarzyna poślubiona została starszemu bratu Henryka, Arturowi. Młody małżonek rychło zmarł, podobno nie skonsumowawszy małżeństwa. Teść Katarzyny, król Henryk VII, nie bardzo chciał, żeby po śmierci syna Katarzyna wróciła do swojej rodziny – z powodów politycznych, ale też finansowych… Wręcz prawie przetrzymywał ją w biedzie w Durham House w Londynie, a następnie, po osiągnięciu przez jego syna Henryka odpowiedniego wieku – wydał ją za mąż za drugiego syna. Pan młody był młodszy od Katarzyny o 6 lat. Jednak para przez jakiś czas stanowiła zgodne stadło, dopiero gdy okazało się, że Katarzyna nie zepewni królowi legalnego męskiego potomka, ten postanowił pozbyć się żony. Nie uśmiercił jej jednak ( jak uczynił to z dwiema innymi żonami). O tym jak Henryk VIII pozbył się małżonki i co dalej stało się z ich córką, Marią, opowiada między innymi serial Dynastia Tudorów.

Maria Doyle Kennedy, grająca w nim role Katarzyny, ponadczasowy wymiar problemów małżeńskich Katarzyny i Henryka podsumowuje tak: „Bardzo ciekawa dla akcji serialu - z dramaturgicznego punktu widzenia - jest rywalizacja żony i kochanki. Mimo, że jest to serial historyczny, ten wątek jest wyjątkowo aktualny”.

„Henryk ożenił się z Katarzyną, bo chciał dostać królestwo. Ale po 12 latach ona się zestarzała, a on zwyczajnie się znudził. Pragnął męskiego potomka, a ona nie mogła mu jego dać. Myślę, że gdyby Katarzyna urodziła Henrykowi syna, to Anna Boleyn pozostałaby jedynie jego kochanką i nigdy by się z nią nie ożenił. Bo jedyne, o czym marzył to syn – i to z prawowitego łoża, bo jednego już miał, ale nieślubnego, Henry’ego Fitzroya.

 

Redakcja 03/06/2015

Podobne

Dynastia Tudorów: Henryk VIII. Król, który miał 6 żon i założył nowy kościół Dynastia Tudorów: Henryk VIII. Król, który miał 6 żon i założył nowy kościół Dynastia Tudorów to serial, który prezentuje dzieje Henryka VIII, jego licznych żon, a także dzieci, które kolejno odziedziczyły po nim koronę. W serialu rolę Henryka VIII odtwarza Jonathan Rhys Meyers, który szczerze polubił postać króla. Jaki był naprawdę Henryk VIII? Czy był mordercą żon i schizmatykiem, czy oświeconym władcą dbałym o swoje interesy dynastyczne? Dowiedz się tego oglądając Dynastię Tudorów. Serial Dynastia Tudorów. Kim była Anna Boleyn? Serial Dynastia Tudorów. Kim była Anna Boleyn? Anna Boleyn, która stała się jedną z bohaterek „Dynastii Tudorów”, swą wielką karierę zaczęła jako dama dworu Katarzyny Aragońskiej. Jej też, pierwszej żonie Henryka VIII, zdołała odebrać zarówno męża, jak i koronę. W serialu emitowanym przez Fokus TV bohaterka nie cofa się przed niczym, by spełnić swe największe marzenie – zostać królową. Czy właśnie taka była historyczna Anna Boleyn? Serial Dynastia Tudorów. Kim był kardynał Wolsey? Serial Dynastia Tudorów. Kim był kardynał Wolsey? Kardynał Wolsey, szara eminencja w świecie serialu „Dynastia Tudorów”, więcej zajmuje się polityką niż sprawami duchowymi. Henryka VIII nakłania przy tym do decyzji, które wkrótce przysporzą mu wrogów. Jaki był historyczny Tomasz Wolsey, bohater serialu emitowanego w Fokus TV? Dynastia Tudorów. Katarzyna Aragońska: królowa, która nie dała następcy Henrykowi VIII Dynastia Tudorów. Katarzyna Aragońska: królowa, która nie dała następcy Henrykowi VIII Katarzyna Aragońska to pierwsza z licznych żon Henryka VIII. Od niej zaczęła historia „walki” Henryka VIII o następcę tronu, która zaowocowała licznymi małżeństwami władcy, skandalami i odłączeniem się Kościoła Anglikańskiego od katolicyzmu. Katarzyna Aragońska, postać dramatyczna, ocaliła jednak życie – co nie zawsze dane było kolejnym żonom Henryka VIII.

Zobacz też

Horoskop chiński na rok 2013/2014 dla Węża. Jaka będzie przyszłość osób spod znaku Węża? Horoskop chiński na rok 2013/2014 dla Węża. Jaka będzie przyszłość osób spod znaku Węża? Co czeka cię w roku 2013? Poznaj przyszłość z chińskim horoskopem na rok Czarnego Węża. Przedstawiamy horoskop chiński na rok 2013/2014 opracowany specjalnie dla osób spod znaku Węża. Horoskop chiński na rok 2013/2014 dla Smoka. Co zdarzy się osobom spod chińskiego znaku Smoka? Horoskop chiński na rok 2013/2014 dla Smoka. Co zdarzy się osobom spod chińskiego znaku Smoka? Przedstawiamy chiński horoskop na rok Czarnego Węża. Kobiety i mężczyźni spod znaku Smoka dowiedzą się, co wydarzy się w chińskim roku 2013. Sprawdź datę urodzin i horoskop chińskich znaków zwierzęcych 2013/2014! Hipotermia – komu grozi? Jak się uchronić przed wychłodzeniem organizmu? Hipotermia – komu grozi? Jak się uchronić przed wychłodzeniem organizmu? Wraz ze spadkiem temperatur i przyjściem prawdziwej zimy, pojawiają się informacje zamarzniętych ludziach. Dlaczego dochodzi do tego typu zdarzeń i jak się przed nimi chronić? Jak się ubierać, co jeść, co mieć przy sobie, by nie ulec hipotermii? Czy, kiedy jest zimno, można "na rozgrzewkę" napić się alkoholu? Mówimy, co można i czego nie wolno robić, by nie doszło do hipotermi, czyli wychłodzenia organizmu. – Gdzie pojechać na narty na Podkarpacie? Gdzie szukać najlepszych tras? Gdzie pojechać na narty na Podkarpacie? Gdzie szukać najlepszych tras? Żeby pojeździć na nartach na dobrym stoku wcale nie trzeba wyjeżdżać w Alpy. Co więcej – nie musimy też jechać w Tarty czy Sudety. Wystarczy skoczyć na Podkarpacie. Narciarskich stoków jest tam wiele, my zaś mówimy, gdzie znajdują się te najbardziej godne uwagi. Gdzie na narty na Podkarpaciu?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!