Dynastia Tudorów. Katarzyna Aragońska: królowa, która nie dała następcy Henrykowi VIII

Katarzyna Aragońska to pierwsza z licznych żon Henryka VIII. Od niej zaczęła historia „walki” Henryka VIII o następcę tronu, która zaowocowała licznymi małżeństwami władcy, skandalami i odłączeniem się Kościoła Anglikańskiego od katolicyzmu. Katarzyna Aragońska, postać dramatyczna, ocaliła jednak życie – co nie zawsze dane było kolejnym żonom Henryka VIII.


W serialu Dynastia Tudorów w rolę Katarzyny Aragońskiej, pierwszej żony Henryka VIII, wcieliła się Maria Doyle Kennedy, która tak mówi o swojej postaci: „Katarzyna była cudowną kobietą - miała silny charakter, była inteligentna i wyjątkowo oddana mężowi, którego bardzo kochała.” I dodaje: „Bardzo wierzyła w to, że wolą Bożą i jej przeznaczeniem było zostać Królową Anglii. Dlatego tak mocno angażowała się w rolę, jaką przygotował dla niej Bóg”.

Jej perypetie w drodze do korony same w sobie stanowią wystarczający materiał na serial. Najpierw Katarzyna poślubiona została starszemu bratu Henryka, Arturowi. Młody małżonek rychło zmarł, podobno nie skonsumowawszy małżeństwa. Teść Katarzyny, król Henryk VII, nie bardzo chciał, żeby po śmierci syna Katarzyna wróciła do swojej rodziny – z powodów politycznych, ale też finansowych… Wręcz prawie przetrzymywał ją w biedzie w Durham House w Londynie, a następnie, po osiągnięciu przez jego syna Henryka odpowiedniego wieku – wydał ją za mąż za drugiego syna. Pan młody był młodszy od Katarzyny o 6 lat. Jednak para przez jakiś czas stanowiła zgodne stadło, dopiero gdy okazało się, że Katarzyna nie zepewni królowi legalnego męskiego potomka, ten postanowił pozbyć się żony. Nie uśmiercił jej jednak ( jak uczynił to z dwiema innymi żonami). O tym jak Henryk VIII pozbył się małżonki i co dalej stało się z ich córką, Marią, opowiada między innymi serial Dynastia Tudorów.

Maria Doyle Kennedy, grająca w nim role Katarzyny, ponadczasowy wymiar problemów małżeńskich Katarzyny i Henryka podsumowuje tak: „Bardzo ciekawa dla akcji serialu - z dramaturgicznego punktu widzenia - jest rywalizacja żony i kochanki. Mimo, że jest to serial historyczny, ten wątek jest wyjątkowo aktualny”.

„Henryk ożenił się z Katarzyną, bo chciał dostać królestwo. Ale po 12 latach ona się zestarzała, a on zwyczajnie się znudził. Pragnął męskiego potomka, a ona nie mogła mu jego dać. Myślę, że gdyby Katarzyna urodziła Henrykowi syna, to Anna Boleyn pozostałaby jedynie jego kochanką i nigdy by się z nią nie ożenił. Bo jedyne, o czym marzył to syn – i to z prawowitego łoża, bo jednego już miał, ale nieślubnego, Henry’ego Fitzroya.

 

Redakcja 03/06/2015

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!