Dynastia Tudorów. Katarzyna Aragońska: królowa, która nie dała następcy Henrykowi VIII

Katarzyna Aragońska to pierwsza z licznych żon Henryka VIII. Od niej zaczęła historia „walki” Henryka VIII o następcę tronu, która zaowocowała licznymi małżeństwami władcy, skandalami i odłączeniem się Kościoła Anglikańskiego od katolicyzmu. Katarzyna Aragońska, postać dramatyczna, ocaliła jednak życie – co nie zawsze dane było kolejnym żonom Henryka VIII.


W serialu Dynastia Tudorów w rolę Katarzyny Aragońskiej, pierwszej żony Henryka VIII, wcieliła się Maria Doyle Kennedy, która tak mówi o swojej postaci: „Katarzyna była cudowną kobietą - miała silny charakter, była inteligentna i wyjątkowo oddana mężowi, którego bardzo kochała.” I dodaje: „Bardzo wierzyła w to, że wolą Bożą i jej przeznaczeniem było zostać Królową Anglii. Dlatego tak mocno angażowała się w rolę, jaką przygotował dla niej Bóg”.

Jej perypetie w drodze do korony same w sobie stanowią wystarczający materiał na serial. Najpierw Katarzyna poślubiona została starszemu bratu Henryka, Arturowi. Młody małżonek rychło zmarł, podobno nie skonsumowawszy małżeństwa. Teść Katarzyny, król Henryk VII, nie bardzo chciał, żeby po śmierci syna Katarzyna wróciła do swojej rodziny – z powodów politycznych, ale też finansowych… Wręcz prawie przetrzymywał ją w biedzie w Durham House w Londynie, a następnie, po osiągnięciu przez jego syna Henryka odpowiedniego wieku – wydał ją za mąż za drugiego syna. Pan młody był młodszy od Katarzyny o 6 lat. Jednak para przez jakiś czas stanowiła zgodne stadło, dopiero gdy okazało się, że Katarzyna nie zepewni królowi legalnego męskiego potomka, ten postanowił pozbyć się żony. Nie uśmiercił jej jednak ( jak uczynił to z dwiema innymi żonami). O tym jak Henryk VIII pozbył się małżonki i co dalej stało się z ich córką, Marią, opowiada między innymi serial Dynastia Tudorów.

Maria Doyle Kennedy, grająca w nim role Katarzyny, ponadczasowy wymiar problemów małżeńskich Katarzyny i Henryka podsumowuje tak: „Bardzo ciekawa dla akcji serialu - z dramaturgicznego punktu widzenia - jest rywalizacja żony i kochanki. Mimo, że jest to serial historyczny, ten wątek jest wyjątkowo aktualny”.

„Henryk ożenił się z Katarzyną, bo chciał dostać królestwo. Ale po 12 latach ona się zestarzała, a on zwyczajnie się znudził. Pragnął męskiego potomka, a ona nie mogła mu jego dać. Myślę, że gdyby Katarzyna urodziła Henrykowi syna, to Anna Boleyn pozostałaby jedynie jego kochanką i nigdy by się z nią nie ożenił. Bo jedyne, o czym marzył to syn – i to z prawowitego łoża, bo jednego już miał, ale nieślubnego, Henry’ego Fitzroya.

 

Redakcja 03/06/2015

Zobacz też

Kim jest Katarzyna Kopacz, córka Ewy Kopacz? Kim jest Katarzyna Kopacz, córka Ewy Kopacz? Jej matka jest jednym z najpoważniejszych kandydatów do zastąpienia Donalda Tuska i zostania premierem Polski. Ona tymczasem dzieli swoje życie między Kanadę a Polskę, jednak nigdy nie wykluczała kariery w świecie polskiej polityki. Kim jest Katarzyna Kopacz? Kim jest Arsen Pawłow - Motorola, bohater Donbasu? Kim jest Arsen Pawłow - Motorola, bohater Donbasu? Arsen Pawłow stał się bohaterem rosyjskiej propagandy na wschodzie Ukrainy. Pobrał się na froncie z  kobietą, którą poznał na polu walki. Ostatnio dał się we znaki Polsce, grożąc jej za to, że jej władze nie przepuściły przez przestrzeń powietrzną samolotu, którym leciał szef rosyjskiego MON Siergiej Szojgu. Tajemnice piramid. Jak powstawała piramida Cheopsa? Tajemnice piramid. Jak powstawała piramida Cheopsa? Tajemnice piramid to film poświęcony piramidom egipskim - szczególnie piramidzie Cheopsa. Niektórzy twierdzą, że zbudowali ją przybysze z obcych planet i rzeczywiście, trudno się dziwić, że ktoś wysunął tak daleko idącą hipotezę. Trzeba bowiem przyznać, że stopień zaawansowania wiedzy architektonicznej, budowlanej i logistycznej, który pozwolił na stworzenie tak gigantycznej i skomplikowanej budowli w niektórych punktach przewyższa ten, którym dysponujemy dziś... Obcy – Czy jesteśmy sami? Naukowcy z NASA, Teleskop Kepler i intrygujące pytanie: czy istnieje życie poza Ziemią? Obcy – Czy jesteśmy sami? Naukowcy z NASA, Teleskop Kepler i intrygujące pytanie: czy istnieje życie poza Ziemią? W 2009 roku z przylądka Canaveral na orbitę okołosłoneczną wystartował Teleskop Kepler agencji NASA. Cel misji? Poszukiwanie planet poza Układem Słonecznym, ze szczególnym uwzględnieniem takich, na których mogło rozwinąć się życie.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!