Dynastia Tudorów. Katarzyna Aragońska: królowa, która nie dała następcy Henrykowi VIII

Katarzyna Aragońska to pierwsza z licznych żon Henryka VIII. Od niej zaczęła historia „walki” Henryka VIII o następcę tronu, która zaowocowała licznymi małżeństwami władcy, skandalami i odłączeniem się Kościoła Anglikańskiego od katolicyzmu. Katarzyna Aragońska, postać dramatyczna, ocaliła jednak życie – co nie zawsze dane było kolejnym żonom Henryka VIII.


W serialu Dynastia Tudorów w rolę Katarzyny Aragońskiej, pierwszej żony Henryka VIII, wcieliła się Maria Doyle Kennedy, która tak mówi o swojej postaci: „Katarzyna była cudowną kobietą - miała silny charakter, była inteligentna i wyjątkowo oddana mężowi, którego bardzo kochała.” I dodaje: „Bardzo wierzyła w to, że wolą Bożą i jej przeznaczeniem było zostać Królową Anglii. Dlatego tak mocno angażowała się w rolę, jaką przygotował dla niej Bóg”.

Jej perypetie w drodze do korony same w sobie stanowią wystarczający materiał na serial. Najpierw Katarzyna poślubiona została starszemu bratu Henryka, Arturowi. Młody małżonek rychło zmarł, podobno nie skonsumowawszy małżeństwa. Teść Katarzyny, król Henryk VII, nie bardzo chciał, żeby po śmierci syna Katarzyna wróciła do swojej rodziny – z powodów politycznych, ale też finansowych… Wręcz prawie przetrzymywał ją w biedzie w Durham House w Londynie, a następnie, po osiągnięciu przez jego syna Henryka odpowiedniego wieku – wydał ją za mąż za drugiego syna. Pan młody był młodszy od Katarzyny o 6 lat. Jednak para przez jakiś czas stanowiła zgodne stadło, dopiero gdy okazało się, że Katarzyna nie zepewni królowi legalnego męskiego potomka, ten postanowił pozbyć się żony. Nie uśmiercił jej jednak ( jak uczynił to z dwiema innymi żonami). O tym jak Henryk VIII pozbył się małżonki i co dalej stało się z ich córką, Marią, opowiada między innymi serial Dynastia Tudorów.

Maria Doyle Kennedy, grająca w nim role Katarzyny, ponadczasowy wymiar problemów małżeńskich Katarzyny i Henryka podsumowuje tak: „Bardzo ciekawa dla akcji serialu - z dramaturgicznego punktu widzenia - jest rywalizacja żony i kochanki. Mimo, że jest to serial historyczny, ten wątek jest wyjątkowo aktualny”.

„Henryk ożenił się z Katarzyną, bo chciał dostać królestwo. Ale po 12 latach ona się zestarzała, a on zwyczajnie się znudził. Pragnął męskiego potomka, a ona nie mogła mu jego dać. Myślę, że gdyby Katarzyna urodziła Henrykowi syna, to Anna Boleyn pozostałaby jedynie jego kochanką i nigdy by się z nią nie ożenił. Bo jedyne, o czym marzył to syn – i to z prawowitego łoża, bo jednego już miał, ale nieślubnego, Henry’ego Fitzroya.

 

Redakcja 03/06/2015

Podobne

Dynastia Tudorów: Henryk VIII. Król, który miał 6 żon i założył nowy kościół Dynastia Tudorów: Henryk VIII. Król, który miał 6 żon i założył nowy kościół Dynastia Tudorów to serial, który prezentuje dzieje Henryka VIII, jego licznych żon, a także dzieci, które kolejno odziedziczyły po nim koronę. W serialu rolę Henryka VIII odtwarza Jonathan Rhys Meyers, który szczerze polubił postać króla. Jaki był naprawdę Henryk VIII? Czy był mordercą żon i schizmatykiem, czy oświeconym władcą dbałym o swoje interesy dynastyczne? Dowiedz się tego oglądając Dynastię Tudorów. Serial Dynastia Tudorów. Kim była Anna Boleyn? Serial Dynastia Tudorów. Kim była Anna Boleyn? Anna Boleyn, która stała się jedną z bohaterek „Dynastii Tudorów”, swą wielką karierę zaczęła jako dama dworu Katarzyny Aragońskiej. Jej też, pierwszej żonie Henryka VIII, zdołała odebrać zarówno męża, jak i koronę. W serialu emitowanym przez Fokus TV bohaterka nie cofa się przed niczym, by spełnić swe największe marzenie – zostać królową. Czy właśnie taka była historyczna Anna Boleyn? Serial Dynastia Tudorów. Kim był kardynał Wolsey? Serial Dynastia Tudorów. Kim był kardynał Wolsey? Kardynał Wolsey, szara eminencja w świecie serialu „Dynastia Tudorów”, więcej zajmuje się polityką niż sprawami duchowymi. Henryka VIII nakłania przy tym do decyzji, które wkrótce przysporzą mu wrogów. Jaki był historyczny Tomasz Wolsey, bohater serialu emitowanego w Fokus TV? Dynastia Tudorów. Katarzyna Aragońska: królowa, która nie dała następcy Henrykowi VIII Dynastia Tudorów. Katarzyna Aragońska: królowa, która nie dała następcy Henrykowi VIII Katarzyna Aragońska to pierwsza z licznych żon Henryka VIII. Od niej zaczęła historia „walki” Henryka VIII o następcę tronu, która zaowocowała licznymi małżeństwami władcy, skandalami i odłączeniem się Kościoła Anglikańskiego od katolicyzmu. Katarzyna Aragońska, postać dramatyczna, ocaliła jednak życie – co nie zawsze dane było kolejnym żonom Henryka VIII.

Zobacz też

Dlaczego papież Benedykt XVI abdykował? Co jego decyzja oznacza dla katolików? Dlaczego papież Benedykt XVI abdykował? Co jego decyzja oznacza dla katolików? Abdykacja Benedykta XVI jest ogromnym zaskoczeniem. Za decyzją papieża kryje się pragnienie, by jego następca nie tylko mógł umacniać ludzi wierzących swoją modlitwą i swoim słowem, lecz także swoją intensywną obecnością pośród nich, jak czynił to Jan Paweł II - mówi ks. Marek Dziewiecki. - Jestem przekonany, że Benedykt XVI poprzez swoją rezygnację z urzędu i ustąpienie miejsca księdzu młodszemu oraz fizycznie silnemu również daje świadectwo ważnym prawdom, których potrzebuje dziś świat. Nowe grzechy ciężkie. Jakie winy należy wyznać w czasie spowiedzi? Nowe grzechy ciężkie. Jakie winy należy wyznać w czasie spowiedzi? Jakie nowe grzechy pojawiły się w katalogu grzechów ciężkich? Zanim pójdziesz do spowiedzi, zastanów się, czy na twoim sumieniu nie ciąży wampiryzm, rozwiązły seks, oszustwo, nienawiść lub wzywanie demonów. Jakie grzechy wyznasz na spowiedzi? Jak się zmotywować do ćwiczeń fizycznych? Jak się zmotywować do ćwiczeń fizycznych? Nie masz już ochoty na trening? Twoja motywacja do ćwiczeń topnieje jak marcowy śnieg? Niestety ćwiczenia fizyczne potrafią być nużące oraz nudne, jeśli zbyt długo trenujemy w podobny sposób. Podpowiadamy, jakie mogą być przyczyny braku motywacji i jak z nimi walczyć. Wady przewyższają zalety twojego charakteru? Jak zwalczyć złe nawyki? Wady przewyższają zalety twojego charakteru? Jak zwalczyć złe nawyki? Twoje wady sprawiają, że nikt nie dostrzega, że masz zalety? Możesz zwalczyć złe nawyki. Tylko część z nich odziedziczyłeś po przodkach, większość zawdzięczasz sobie. Notorycznie się spóźniasz, zarywasz noce przed komputerem, mlaszczesz przy jedzeniu? Mówimy, jak pokonać wady i pozbyć się złych nawyków.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!