Dynastia Tudorów: Henryk VIII. Król, który miał 6 żon i założył nowy kościół

Dynastia Tudorów to serial, który prezentuje dzieje Henryka VIII, jego licznych żon, a także dzieci, które kolejno odziedziczyły po nim koronę. W serialu rolę Henryka VIII odtwarza Jonathan Rhys Meyers, który szczerze polubił postać króla. Jaki był naprawdę Henryk VIII? Czy był mordercą żon i schizmatykiem, czy oświeconym władcą dbałym o swoje interesy dynastyczne? Dowiedz się tego oglądając Dynastię Tudorów.

 

Henryk VIII w wykonaniu Jonathana Rhys Meyersa jest, zdaniem niektórych, zbyt przystojny - a przez to niewiarygodny. Producent serialu Morgan O’Sullivan kontruje: „Decyzja o obsadzeniu Jonathana Rhys Meyersa w roli Henryka VIII mogła wielu zaskoczyć, ale tylko dlatego, że nie zdają sobie sprawy z tego, jak król wyglądał za młodu. A był on świetnym sportowcem, władał kilkoma językami, szedł z duchem czasów i był na bieżąco z rozwojem ówczesnych technologii, militariów i nauki”.

Jonathan Rhys Meyers mówi o Henryku VIII: „Serialowy wizerunek Henryka różni się od tego, jaki znamy z portretów – grubego, rudowłosego mężczyzny w średnim wieku – ale jest zgodny z prawdą. Ja gram Henryka atrakcyjnego i wysportowanego, bo tak właśnie wyglądał on w młodości”.
Henryk VIII rzeczywiście był prawdziwym człowiekiem renesansu, zdradzającym zdolności w wielu dziedzinach. W młodości uprawiał sport – przepadał zwłaszcza za tenisem, tradycyjnie jeździł konno i lubił polowania. Ale nie tylko sportowe pasje były mu bliskie - był utalentowanym muzykiem i kompozytorem - przypisuje mu się między innymi autorstwo popularnej piosenki Greeensleves. Król był podobno również zdolnym poetą.

Interesował się też religią i filozofią, napisał popularny traktat Assertio Septem Sacramentorum, krytykujący nauki Marcina Lutra,  za który papież w 1521 nadał mu tytuł "obrońcy wiary" (Fidei defensor). To zabawne, że Henryk VIII został tak uhonorowany – w świetle jego późniejszego odejścia od kościoła katolickiego.
Król dbał też o wznoszenie prestiżowych budowli, rozwój wojska, doskonalenie uzbrojenia.
Jednak dla nas współcześnie fascynująca jest liczba żon tego władcy – było ich bowiem aż 6, a z powodu pragnienia unieważnienia małżeństwa z pierwszą z nich, Katarzyną Aragońską, król założył Kościół Anglikański, dokonując w ten sposób schizmy z kościołem katolickim. Henryk VIII zawierał swoje liczne małżeństwa pragnąc zostawić po sobie legalnego potomka płci męskiej. Tylko troje jego dzieci, każde z innej żony osiągnęło dorosłość, i każde z nich zasiadało na tronie. Jednak tylko jedno z dzieci było upragnionym synem, dwoje pozostałych to córki – Maria oraz Elżbieta I. To właśnie one trwale zapisały się w historii angielskiej monarchii.

Henryk VIII, zdaniem Jonathana Rhys Meyersa, pozostawił po sobie niezwykle bogate dziedzictwo: „Był nowoczesny i postępowy – nawet bardziej niż sobie z tego zdawał sprawę. Założył Kościół Anglikański, na którego czele do dziś stoi Królowa Anglii. Zalegalizował rozwód. Był ojcem Elżbiety I, która pozostaje najbardziej niesamowitą władczynią w historii”.

Jonathan Rhys Meyers, zapytany o to, co najbardziej podoba mu się w „Dynastii Tudorów”, bez wahania odpowiada: „Scenariusz. Dziś nikt nie chce lekcji historii - to jest nudne. Scenarzysta Michael Hirst zaproponował niezwykle emocjonujący, wciągający serial. Wspaniale wyczuł, jak ówcześni ludzie myśleli, jak postrzegali seksualność, czego się bali, w co wierzyli”.
 

Redakcja 03/06/2015

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!