Dynastia Tudorów: Henryk VIII. Król, który miał 6 żon i założył nowy kościół

Dynastia Tudorów to serial, który prezentuje dzieje Henryka VIII, jego licznych żon, a także dzieci, które kolejno odziedziczyły po nim koronę. W serialu rolę Henryka VIII odtwarza Jonathan Rhys Meyers, który szczerze polubił postać króla. Jaki był naprawdę Henryk VIII? Czy był mordercą żon i schizmatykiem, czy oświeconym władcą dbałym o swoje interesy dynastyczne? Dowiedz się tego oglądając Dynastię Tudorów.

 

Henryk VIII w wykonaniu Jonathana Rhys Meyersa jest, zdaniem niektórych, zbyt przystojny - a przez to niewiarygodny. Producent serialu Morgan O’Sullivan kontruje: „Decyzja o obsadzeniu Jonathana Rhys Meyersa w roli Henryka VIII mogła wielu zaskoczyć, ale tylko dlatego, że nie zdają sobie sprawy z tego, jak król wyglądał za młodu. A był on świetnym sportowcem, władał kilkoma językami, szedł z duchem czasów i był na bieżąco z rozwojem ówczesnych technologii, militariów i nauki”.

Jonathan Rhys Meyers mówi o Henryku VIII: „Serialowy wizerunek Henryka różni się od tego, jaki znamy z portretów – grubego, rudowłosego mężczyzny w średnim wieku – ale jest zgodny z prawdą. Ja gram Henryka atrakcyjnego i wysportowanego, bo tak właśnie wyglądał on w młodości”.
Henryk VIII rzeczywiście był prawdziwym człowiekiem renesansu, zdradzającym zdolności w wielu dziedzinach. W młodości uprawiał sport – przepadał zwłaszcza za tenisem, tradycyjnie jeździł konno i lubił polowania. Ale nie tylko sportowe pasje były mu bliskie - był utalentowanym muzykiem i kompozytorem - przypisuje mu się między innymi autorstwo popularnej piosenki Greeensleves. Król był podobno również zdolnym poetą.

Interesował się też religią i filozofią, napisał popularny traktat Assertio Septem Sacramentorum, krytykujący nauki Marcina Lutra,  za który papież w 1521 nadał mu tytuł "obrońcy wiary" (Fidei defensor). To zabawne, że Henryk VIII został tak uhonorowany – w świetle jego późniejszego odejścia od kościoła katolickiego.
Król dbał też o wznoszenie prestiżowych budowli, rozwój wojska, doskonalenie uzbrojenia.
Jednak dla nas współcześnie fascynująca jest liczba żon tego władcy – było ich bowiem aż 6, a z powodu pragnienia unieważnienia małżeństwa z pierwszą z nich, Katarzyną Aragońską, król założył Kościół Anglikański, dokonując w ten sposób schizmy z kościołem katolickim. Henryk VIII zawierał swoje liczne małżeństwa pragnąc zostawić po sobie legalnego potomka płci męskiej. Tylko troje jego dzieci, każde z innej żony osiągnęło dorosłość, i każde z nich zasiadało na tronie. Jednak tylko jedno z dzieci było upragnionym synem, dwoje pozostałych to córki – Maria oraz Elżbieta I. To właśnie one trwale zapisały się w historii angielskiej monarchii.

Henryk VIII, zdaniem Jonathana Rhys Meyersa, pozostawił po sobie niezwykle bogate dziedzictwo: „Był nowoczesny i postępowy – nawet bardziej niż sobie z tego zdawał sprawę. Założył Kościół Anglikański, na którego czele do dziś stoi Królowa Anglii. Zalegalizował rozwód. Był ojcem Elżbiety I, która pozostaje najbardziej niesamowitą władczynią w historii”.

Jonathan Rhys Meyers, zapytany o to, co najbardziej podoba mu się w „Dynastii Tudorów”, bez wahania odpowiada: „Scenariusz. Dziś nikt nie chce lekcji historii - to jest nudne. Scenarzysta Michael Hirst zaproponował niezwykle emocjonujący, wciągający serial. Wspaniale wyczuł, jak ówcześni ludzie myśleli, jak postrzegali seksualność, czego się bali, w co wierzyli”.
 

Redakcja 03/06/2015

Zobacz też

NIEZAWODNE AUTO. Który samochód najrzadziej się psuje? Który jest najmniej awaryjny? NIEZAWODNE AUTO. Który samochód najrzadziej się psuje? Który jest najmniej awaryjny? Ranking niezawodności samochodów to jeden ze sposobów sprawdzenie czy auto, które chcemy kupić, będzie się psuło, czy nie. Od wielu lat najbardziej kompletne zestawienie awaryjności pojazdów prowadzi niemiecki instytut TUV. Które auta zwyciężyły w rankingu niezawodności TUV 2013? Weekend na stoku - o czym warto pamiętać, jakie są najważniejsze zasady? Weekend na stoku - o czym warto pamiętać, jakie są najważniejsze zasady? Podczas weekendowego wypadu na stok pamiętajmy o kilku ważnych zasadach i odpowiednim zachowaniu się na trasach narciarskich. Wypoczywając aktywnie odpowiednio się wcześniej przygotujmy oraz dbajmy o bezpieczeństwie własne i innych. Jak dobrze przygotować się do sezonu narciarskiego? Jakich zasad warto przestrzegać podczas każdego pobytu na nartach? Jakie są numery rejestracyjne RADIOWOZÓW Z FOTORADARAMI? Jakimi samochodami jeżdżą policjanci? Jakie są numery rejestracyjne RADIOWOZÓW Z FOTORADARAMI? Jakimi samochodami jeżdżą policjanci? Po polskich drogach jeździ coraz więcej nieoznakowanych radiowozów z fotoradarami. Jeżeli jesteś kierowcą i nie chcesz dostać korespondencji z kosztowną fotografią, uważaj na tajne radiowozy wyposażone w fotoradary. Jak je można rozpoznać? Po numerze rejestracyjnym oraz marce i modelu samochodu! Czy można prowadzić samochód, gdy jest się chorym na grypę? Po jakich lekach nie można prowadzić samochodu? Czy można prowadzić samochód, gdy jest się chorym na grypę? Po jakich lekach nie można prowadzić samochodu? Prowadzenie samochodu to niezwykle odpowiedzialna czynność. Osoba siedząca za kierownicą nie może czuć się osłabiona i cierpieć na zaburzenia koncentracji, a tak właśnie na organizm wpływa choroba. Co dokładnie dzieje się z kierowcą wykazującym symptomy poważnego przeziębienia? Po jakich lekach nie można prowadzić samochodu

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!