Dyktator – Charlie Chaplin w filmowej satyrze na Adolfa Hitlera

Ktokolwiek nie widział jeszcze tego filmu, koniecznie powinien nadrobić zaległości. Gdy działania wojenne na Startym Kontynencie trwały w najlepsze Charlie Chaplin ośmielił się zabrać głos w sprawie ponurego siewcy śmierci i zrobił to w sobie tylko właściwy sposób, przypominając wszystkim, kim na prawdę jest przywódca Rzeszy.Dwaj bohaterowie słynnego filmu Chaplina to satrapa Adenoid Hynkel oraz skromny żydowski fryzjer (w obu rolach Charlie Chaplin). Niefortunnym zbiegiem okoliczności dochodzi między nimi do zamiany ról. Fryzjer, któremu udało się właśnie uciec z getta zostaje wzięty za dyktatora, natomiast Hynkel, który w tym czasie poluje na kaczki, zaaresztowany. Fryzjer przebrany w mundur dyktatora wygłasza pełne pacyfistycznych haseł przemówienie...

Zanim jednak to nastąpi Adenoid Hynkel przygotowuje się do przejęcia władzy nad światem. W pierwszej kolejności podbija sąsiedni kraj Austerlich, ale by kontynuować podbój potrzebuje pieniędzy. Chce je pożyczyć od żydowskich bankierów, a gdy ci mu odmawiają urządza zagładę Żydów. W międzyczasie zawiera sojusz z Benzino Napalonim, władcą Bacterii.

Śmiech to bez wątpienia jedna z najskuteczniejszych broni, jakie człowiek ma do dyspozycji. Chaplin potrafił posługiwać się nią po mistrzowsku. Prawdziwe oblicze oblicze żałosnego bufona stojącego na czele Rzeszy pokazał w „Dyktatorze" z właściwą sobie maestrią.

Redakcja 19/12/2014

Zobacz też

Jak naprawić przebitą dętkę w rowerze? Czy wiesz jak to zrobić? Jak naprawić przebitą dętkę w rowerze? Czy wiesz jak to zrobić? Przebita lub dziurawa dętka to jedna z najczęstszych awarii roweru, na szczęście łatwa do naprawienia. Najprostszym wyjściem jest wymiana na dziurawej dętki na nową. Jeśli jednak wybieramy się w dłuższą podróż, warto zabrać także zestaw narzędzi, pozwalających na załatanie nieszczelności. Krok po kroku piszemy jak wymienić i naprawić przebitą dętkę w rowerze. Zabytki w Polsce. Co warto zobaczyć w Lubuskiem? Zabytki w Polsce. Co warto zobaczyć w Lubuskiem? Leżący w powiecie zielonogórskim Klępsk nie ma nawet tysiąca mieszkańców. Ma za to jeden z najcenniejszych zabytków sakralnych nie tylko w Polsce, ale i w Europie Środkowej: renesansowy drewniany kościół p.w. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Czy małżeństwo sakramentalne musi być zawarte w kościele? Czy małżeństwo sakramentalne musi być zawarte w kościele? Jeśli bardzo chcecie wziąć ślub kościelny w innym miejscu niż kościół, to jest to możliwe. Jakich formalności trzeba dopełnić w tym celu? Należy poprosić o zgodę biskupa swojej diecezji i wytłumaczyć powody prośby. Jeśli otrzymacie dyspensę biskupią, wówczas wasz ślub może się odbyć w dowolnym miejscu na ziemi! Czy wiesz, że joga to ćwiczenia dla relaksu, zdrowia i sylwetki? Czy wiesz, że joga to ćwiczenia dla relaksu, zdrowia i sylwetki? Joga stała się bardzo popularną metodą gimnastyki i relaksu, dbania o sylwetkę i zdrowie. Coraz częściej widzimy kobiety i mężczyzn zdążających z matami na zajęcia jogi. I nic dziwnego, ponieważ ma ona tyle zalet, że trudno zastąpić ją inną formą ruchu. Czy wiesz jakie to zalety? Dlaczego warto uprawiać jogę?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!