Dyktator – Charlie Chaplin w filmowej satyrze na Adolfa Hitlera

Ktokolwiek nie widział jeszcze tego filmu, koniecznie powinien nadrobić zaległości. Gdy działania wojenne na Startym Kontynencie trwały w najlepsze Charlie Chaplin ośmielił się zabrać głos w sprawie ponurego siewcy śmierci i zrobił to w sobie tylko właściwy sposób, przypominając wszystkim, kim na prawdę jest przywódca Rzeszy.Dwaj bohaterowie słynnego filmu Chaplina to satrapa Adenoid Hynkel oraz skromny żydowski fryzjer (w obu rolach Charlie Chaplin). Niefortunnym zbiegiem okoliczności dochodzi między nimi do zamiany ról. Fryzjer, któremu udało się właśnie uciec z getta zostaje wzięty za dyktatora, natomiast Hynkel, który w tym czasie poluje na kaczki, zaaresztowany. Fryzjer przebrany w mundur dyktatora wygłasza pełne pacyfistycznych haseł przemówienie...

Zanim jednak to nastąpi Adenoid Hynkel przygotowuje się do przejęcia władzy nad światem. W pierwszej kolejności podbija sąsiedni kraj Austerlich, ale by kontynuować podbój potrzebuje pieniędzy. Chce je pożyczyć od żydowskich bankierów, a gdy ci mu odmawiają urządza zagładę Żydów. W międzyczasie zawiera sojusz z Benzino Napalonim, władcą Bacterii.

Śmiech to bez wątpienia jedna z najskuteczniejszych broni, jakie człowiek ma do dyspozycji. Chaplin potrafił posługiwać się nią po mistrzowsku. Prawdziwe oblicze oblicze żałosnego bufona stojącego na czele Rzeszy pokazał w „Dyktatorze" z właściwą sobie maestrią.

Redakcja 24/12/2014

Zobacz też

Co robić w święta z dziećmi? [NIEBANALNE POMYSŁY] Co robić w święta z dziećmi? [NIEBANALNE POMYSŁY] Święta z dziećmi mogą być bardzo radosne albo bardzo... męczące. Zamiast się stresować i spędzać tygodnie na pucowaniu mieszkania i rozstawianiu dzieci po kątach, warto spędzić je aktywnie. Co robić w święta z dziećmi? Co robić w święta? [5 pomysłów na ROZRYWKI dla CAŁEJ RODZINY] Co robić w święta? [5 pomysłów na ROZRYWKI dla CAŁEJ RODZINY] Co robić w święta Bożego Narodzenia, żeby zachować atmosferę świąt, ale się nie nudzić? Nie polecamy siedzenia przed telewizorem i spędzania całego dnia przy stole. Wśród naszych propozycji jest m.in. oglądanie zdjęć sprzed lat i kulig. Co jeszcze warto robić w święta? Prawdziwa historia rodu Borgiów – sezon 1., odcinek 2. Fala upałów. WIDEO bez cenzury Prawdziwa historia rodu Borgiów – sezon 1., odcinek 2. Fala upałów. WIDEO bez cenzury Papież Aleksander VI słynął z zamiłowania do seksualnych ekscesów. Nie było to zresztą w jego czasach niczym szczególnie wyjątkowym wśród hierarchów kościoła katolickiego.  Niemal wszyscy utrzymywali kontakty z kobietami, mieli metresy, kochanki i brali udział w orgiach. Niemal wszyscy mieli też nieślubne dzieci, których nie ukrywali. Wręcz przeciwnie, traktowali je jako prawowitych dziedziców swoich majątków i zaszczytów. Prawdziwa historia rodu Borgiów – sezon 1., odcinek 1. Rok 1492. WIDEO bez cenzury Prawdziwa historia rodu Borgiów – sezon 1., odcinek 1. Rok 1492. WIDEO bez cenzury Jest rok 1492. Krzysztof Kolumb odkrywa Amerykę, a w Rzymie na tronie Piotrowym zasiada jeden z najsłynniejszych papieży w historii kościoła katolickiego. Rodrigo Borgia przyjmuje imię Aleksandra VI, a legendy o jego pontyfikacie będą krążyć jeszcze przez długie wieki. Chcecie wiedzieć, dlaczego?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!