Dyktator – Charlie Chaplin w filmowej satyrze na Adolfa Hitlera

Ktokolwiek nie widział jeszcze tego filmu, koniecznie powinien nadrobić zaległości. Gdy działania wojenne na Startym Kontynencie trwały w najlepsze Charlie Chaplin ośmielił się zabrać głos w sprawie ponurego siewcy śmierci i zrobił to w sobie tylko właściwy sposób, przypominając wszystkim, kim na prawdę jest przywódca Rzeszy.Dwaj bohaterowie słynnego filmu Chaplina to satrapa Adenoid Hynkel oraz skromny żydowski fryzjer (w obu rolach Charlie Chaplin). Niefortunnym zbiegiem okoliczności dochodzi między nimi do zamiany ról. Fryzjer, któremu udało się właśnie uciec z getta zostaje wzięty za dyktatora, natomiast Hynkel, który w tym czasie poluje na kaczki, zaaresztowany. Fryzjer przebrany w mundur dyktatora wygłasza pełne pacyfistycznych haseł przemówienie...

Zanim jednak to nastąpi Adenoid Hynkel przygotowuje się do przejęcia władzy nad światem. W pierwszej kolejności podbija sąsiedni kraj Austerlich, ale by kontynuować podbój potrzebuje pieniędzy. Chce je pożyczyć od żydowskich bankierów, a gdy ci mu odmawiają urządza zagładę Żydów. W międzyczasie zawiera sojusz z Benzino Napalonim, władcą Bacterii.

Śmiech to bez wątpienia jedna z najskuteczniejszych broni, jakie człowiek ma do dyspozycji. Chaplin potrafił posługiwać się nią po mistrzowsku. Prawdziwe oblicze oblicze żałosnego bufona stojącego na czele Rzeszy pokazał w „Dyktatorze" z właściwą sobie maestrią.

Redakcja 24/12/2014

Zobacz też

Ranking kredytów hipotecznych. Porównaj wszystkie oferty i wybierz najlepszy bank Ranking kredytów hipotecznych. Porównaj wszystkie oferty i wybierz najlepszy bank Jeżeli w niedalekiej przyszłości planujemy zakup mieszkania powinniśmy dokładnie zapoznać się i przemyśleć oferty wszystkich banków. Czasem najbardziej popularny bank wcale nie ma najbardziej korzystnej oferty kredytu. Zapraszamy zatem do zapoznania się z rankingiem kredytów hipotecznych.  Kredyt gotówkowy, ratalny czy karta kredytowa - jak najtaniej sfinansować zakup telewizora? Kredyt gotówkowy, ratalny czy karta kredytowa - jak najtaniej sfinansować zakup telewizora? Kupno nowego telewizora może być sporym wydatkiem. Co prawda odbiorniki są coraz tańsze, ale na ich zakup musimy przeznaczyć co najmniej 1600 zł. Mało kto może sobie pozwolić na wydanie takiej kwoty od ręki. Na szczęście istnieje kilka sposobów na sfinansowanie zakupu nowego telewizora: kredyt gotówkowy, kredyt ratalny, kredyt odnawialny lub karta kredytowa. Który z nich jest najkorzystniejszy? Przepowiednie. Jakie przepowiednie głosili Majowie? Przepowiednie. Jakie przepowiednie głosili Majowie? Kalendarz Majów kończy się na grudniu 2012 roku. Oprócz wizji apokaliptycznego końca świata, Majowie zostawili też wskazówki, którymi powinna kierować się ludzkość. Mówimy, jak wyglądały przepowiednie legendarnych Majów. Violetta Villas PRAWDZIWA HISTORIA. Przeczytaj prawdę o VIOLETCIE VILLAS Violetta Villas PRAWDZIWA HISTORIA. Przeczytaj prawdę o VIOLETCIE VILLAS Biografia Violetty Villas jest zawiła i pełna sprzeczności. Tak była postrzegana sama Violetta. Miała w sobie klejnot - wybitny głos. Odniosiła niebywałe sukcesy za granicą, występowała na koncertach radiowych w Szwajcarii i RFN, zdobyła Grand Prix na III Festival International des Variétés et Music-Halls w Rennes we Francji i koncertowała po całym świecie! Dlaczego Villas nie zrobiła tak wielkiej kariery w Polsce i ostatnie lata życia spędziła w samotności i ubóstwie? Przeczytaj PRAWDZIWĄ HISTORIĘ VIOLETTY VILLAS!

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!