Droga na drugą stronę. Dokument o Rumunie, który oskarżony w Polsce o kradzież umiera w areszcie

Ta historia wstrząsnęła całą Polską. Młody Rumun przebywający w Krakowie oskarżony został o kradzież pieniędzy i osadzony w areszcie. Podjął strajk głodowy i po spóźnionej interwencji sądu zmarł w więzieniu. Jego dramatyczną historię w animowanym dokumencie „Droga na drugą stronę" opowiada rumuńska reżyserka Anca Damian.Latem 2007 roku znanemu polskiemu sędziemu skradziono 500 euro. O przestępstwo zostaje oskarżony Claudiu Crulic, 33-letni Rumun przebywający w Krakowie. Umieszczony w krakowskim areszcie, natychmiast rozpoczyna strajk głodowy. Chce się spotkać z przedstawicielem konsulatu i zmienić adwokata. Twierdzi, że w czasie, gdy popełniono przestępstwo był we Włoszech. Na początku 2008 roku jego stan zdrowia pogarsza się i sąd postanawia go zwolnić. Jest już jednak za późno. Młody człowiek umiera 16 godzin po decyzji sądu.

Film nakręcony został przy użyciu mieszanych technik animacji. Z offu usłyszymy Claudiu Crulica, który podczas głodówki, poddawany praniu mózgu przez funkcjonariuszy więzienia, prowadził skrupulatne notatki.
 

Redakcja 19/09/2014

Zobacz też

Oznaki umierania. Co się dzieje z człowiekiem przed śmiercią? WIDEO Oznaki umierania. Co się dzieje z człowiekiem przed śmiercią? WIDEO Jak rozpoznać zbliżającą się śmierć? Co się dzieje z ciałem człowieka na kilka tygodni, dni i godzin przed śmiercią? Podobno organizm wysyła choremu i jego otoczeniu pewne znaki zwiastujące koniec. Mówi się, że w tym momencie całe życie przelatuje przed oczami. A co dzieje się z człowiekiem, gdy umiera? Mówimy, jakie są oznaki nadchodzącego zgonu. Jak pościć zdrowo i mądrze? Wielki Post to czas odnowy nie tylko ducha! Jak pościć zdrowo i mądrze? Wielki Post to czas odnowy nie tylko ducha! 40 dni wstrzemięźliwości w żywieniu – ograniczenie czy wręcz rezygnacja z jedzenia mięsa, tłustych potraw i słodyczy oraz picia alkoholu – to rzecz dobra i dla ducha, i dla ciała. Proponujemy zatem trzy metody postu Post ścisły. Jak pościć w Środę Popielcową i w Wielki Piątek? Post ścisły. Jak pościć w Środę Popielcową i w Wielki Piątek? W Środę Popielcową i w Wielki Piątek katolików obowiązuje post ścisły. Osoby w wieku od 18 do 60 lat powinny ograniczyć liczbę i obfitość posiłków, a także powstrzymać się od spożywania pokarmów mięsnych. Młodzieży od 14. roku życia dotyczy tylko ten ostatni nakaz. Co można jeść w dni postu ścisłego? Popielec. Kiedy wypada Środa Popielcowa 2017 i zaczyna się Wielki Post? Popielec. Kiedy wypada Środa Popielcowa 2017 i zaczyna się Wielki Post? Środa Popielcowa, uroczystość obchodzona w Kościele katolickim, jest świętem ruchomym. Jej datę wyznacza termin Świąt Wielkanocnych – Popielec wypada dokładnie na 46 dni kalendarzowych przed Niedzielą Zmartwychwstania, jako że w 40-dniowy okres postu nie wlicza się niedziel. W tym roku Środa Popielcowa wypada 1 marca.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!