Droga krzyżowa - co symbolizuje?

Co piątek, w okresie wielkiego postu, w Kościele katolickim odprawiana jest droga krzyżowa. Czym charakteryzuje się to nabożeństwo? Dlaczego uczestniczymy w nim w piątek? Czy warto na nie uczęszczać?
Zdjęcie z artykułu: Droga krzyżowa - co symbolizuje?
Droga Krzyżowaźródło:pixabay.com/ MichaelGaida

Wielki Post to jeden z najważniejszych i najdłuższych okresów pokuty w Kościele katolickim. To czas zadumy oraz trwania w swoich postanowieniach poprawy. W każdy piątek, w okresie wielkopostnym, w Kościołach odbywa się dosyć szczególne nabożeństwo - droga krzyżowa. Czym wyróżnia się to nabożeństwo spośród tradycyjnych? Co symbolizuje?

Czym jest droga krzyżowa?

Droga krzyżowa to nabożeństwo odprawiane tylko podczas postu. Ma charakter adoracyjny, tzn. ma na celu odtworzenie wydarzeń z życia Jezusa Chrystusa, a dokładniej jego drogę na śmierć i złożenie ciała do grobu. Tradycja tego nabożeństwa wywodzi się z Jerozolimy. W średniowieczu zwyczaj ten rozpowszechnili franciszkanie. 14 stacji, które liczy Droga krzyżowa, ustalono dopiero w XVII wieku. W każdym kościele są obrazy lub rzeźby, które wiszą na ścianach i przedstawiają sceny z męki Jezusa.

Co symbolizuje droga krzyżowa?

Odtwarzanie męki Jezusa Chrystusa to nie jedyna symbolika, jaka towarzyszy temu wielkopostnemu nabożeństwu. Katolicy podczas drogi krzyżowej rozważają także swoje grzechy. Co piątek, modląc się pod 14 stacjami, medytują nad własnym życiem. Podobnie jak Jezus, rozważają własne słabości i upadki. Zastanawiają się, kto w ich życiu jest Szymonem Cyrenejczykiem, który pomógł nieść Jezusowi krzyż. Kim mogłaby być Weronika, która otarła Synowi Bożemu twarz. Trudno o bardziej refleksyjną i pokutną mszę w katolickim obrzędzie liturgicznym.

Redakcja 07/04/2017

Podobne

Serial Tajne akta inkwizycji. Jakie sekrety kryją archiwa Watykanu? WIDEO Serial Tajne akta inkwizycji. Jakie sekrety kryją archiwa Watykanu? WIDEO Działalność Świętej Inkwizycji od wieków wzbudzała wiele kontrowersji. Na jej temat krążą legendy i mity. Watykan do tej pory pilnie strzegł swoich tajemnic. W 1998 roku po raz pierwszy w historii postanowił otworzyć archiwa. Na podstawie nowych faktów zrealizowano fascynujący serial o mrocznych wiekach w dziejach Kościoła. Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Kiedy, gdzie, jakie utrudnienia? Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Kiedy, gdzie, jakie utrudnienia? Światowe Dni Młodzieży, które już w lipcu odbędą się w Krakowie, będą ogromnym wydarzeniem nie tylko religijnym, ale także logistycznym. Co, gdzie i kiedy wydarzy się w Krakowie, jakie będą utrudnienia w ruchu miejskim? Józef Wesołowski – kim jest b. ksiądz usunięty ze stanu kapłańskiego? [VIDEO] Józef Wesołowski – kim jest b. ksiądz usunięty ze stanu kapłańskiego? [VIDEO] Arcybiskup Józef Wesołowski to były ksiądz, arcybiskup oraz nuncjusz apostolski na Dominikanie i delegat papieski na Karaibach. W związku z wielką aferą pedofilską w Kościele na Dominikanie papież Franciszek usunął Wesołowskiego ze stanu duchownego. Co warto wiedzieć o tej postaci? Wielkanoc u katolików, prawosławnych, protestantów. Jak kościoły wyznaczają datę święta? Wielkanoc u katolików, prawosławnych, protestantów. Jak kościoły wyznaczają datę święta? Astronomiczna pełnia Księżyca, moment znalezienia się Księżyca po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce, nie jest tym samym, co wprowadzona na soborze „kościelna pełnia Księżyca”, będąca podstawą do obliczania daty Wielkiej Nocy. Kiedy więc zmartwychwstał Chrystus? I jak chrześcijanie wyznaczają datę Wielkanocy?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!