Droga krzyżowa - co to jest, co symbolizuje?

Co piątek, w okresie wielkiego postu, w Kościele katolickim odprawiana jest droga krzyżowa. Czym charakteryzuje się to nabożeństwo? Dlaczego uczestniczymy w nim w piątek? Czy warto na nie uczęszczać? Mówimy, co symbolizuje Droga Krzyżowa.

Wielki Post to jeden z najważniejszych i najdłuższych okresów pokuty w Kościele katolickim. To czas zadumy oraz trwania w swoich postanowieniach poprawy. Oprócz niedzielnych mszy św., na które powinniśmy chodzić zawsze, nie tylko w okresie wielkopostnym, w tym czasie w Kościołach odbywa się dosyć szczególne nabożeństwo - drogę krzyżową. Czym wyróżnia się to nabożeństwo spośród tradycyjnych? Co symbolizuje? Mówimy, jaka jest symbolika drogi krzyżowej.

Czym jest droga krzyżowa?

Droga krzyżowa to nabożeństwo odprawiane tylko podczas Wielkiego Postu. Ma charakter adoracyjny, tzn. ma na celu odtworzenie wydarzeń z życia Jezusa Chrystusa, a dokładniej jego drogę na śmierć i złożenie ciała do grobu. Tradycja tego nabożeństwa wywodzi się z Jerozolimy. W średniowieczu zwyczaj ten rozpowszechnili franciszkanie. 14 stacji, które liczy Droga krzyżowa, ustalono dopiero w XVII wieku. W każdym kościele są obrazy lub rzeźby, które wiszą na ścianachi  przedstawiają sceny z męki Jezusa.

Co symbolizuje droga krzyżowa?

Odtwarzanie męki Jezusa Chrystusa to nie jedyna symbolika, jaka towarzyszy temu wielkopostnemu nabożeństwu. Katolicy podczas drogi krzyżowej rozważają także swoje grzechy. Co piątek, modląc się pod 14 stacjami, medytują nad własnym życiem. Podobnie jak Jezus, rozważają własne słabości i upadki. Zastanawiają się, kto w ich życiu jest Szymonem Cyrenejczykiem, który pomógł nieść Jezusowi krzyż. Kim mogłaby być Weronika, która otarła Synowi Bożemu twarz. Trudno o bardziej refleksyjną i pokutną mszę w katolickim obrzędzie liturgicznym.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 08/03/2013

Zobacz też

JAK SPRAWDZIĆ BIURO PODRÓŻY? Gdzie uzyskać informacje o moim organizatorze wycieczki? JAK SPRAWDZIĆ BIURO PODRÓŻY? Gdzie uzyskać informacje o moim organizatorze wycieczki? Chcesz mieć bezpieczne wakacje i nie martwić się o to, czy twoje biuro podróży nie zbankrutuje? Rejestr dłużników uruchomił właśnie stronę internetową, na której można dowiedzieć się wszystkiego o operatorze wykupionej przez nas wycieczki. Bankructwo Sky Club i TRIADY. Jak sprawdzić czy moja wycieczka się odbędzie? Bankructwo Sky Club i TRIADY. Jak sprawdzić czy moja wycieczka się odbędzie? Sky Club i Triada sprzedawały wycieczki do ostatniej chwili przed bankructwem. Jak sprawdzić czy opłacona wycieczka się odbędzie? Jak odzyskać pieniądze? GDZIE sprawdzisz JAK DALEKO JEST BURZA. Czy zmierza w twoją stronę. Czy nadchodzi front nad Polskę? GDZIE sprawdzisz JAK DALEKO JEST BURZA. Czy zmierza w twoją stronę. Czy nadchodzi front nad Polskę? Jak sprawdzić czy nadchodzi burza? Jak nie dać się zaskoczyć pogodzie np. planując wycieczkę, albo zostawiając w domu otwarte okna? Teraz to proste. Burze można śledzić na specjalnych stronach internetowych. Zobacz, na których. Jak sprawdzić gdzie w danym momencie jest burza ? Mapa wyładowań atmosferycznych. Kto pokazuje burze nad Polską na żywo? Jak obliczyć JAK DALEKO JEST BURZA, ODLEGŁOŚĆ BURZY? Gdzie jest BURZA jak to policzyć? Jak obliczyć JAK DALEKO JEST BURZA, ODLEGŁOŚĆ BURZY? Gdzie jest BURZA jak to policzyć? Jak daleko od nas znajduje się burza? Jak obliczyć odległość burzy? Jak obliczyć gdzie jest burza? Gdy widzisz błyskawicę i słyszysz grzmot - w jaki sposób możesz ocenić, jak daleko od Ciebie uderzył piorun? Burze są częstym zjawiskiem atmosferycznym w Polsce. Dlatego już teraz warto sprawdzić, jak obliczyć odległość od tego niebezpiecznego wydarzenia. Może to nam pomóc nie tylko uniknąć zagrożenia, ale zaspokoić wielką ciekawość naszych dzieci.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!