Droga krzyżowa - co to jest, co symbolizuje?

Co piątek, w okresie wielkiego postu, w Kościele katolickim odprawiana jest droga krzyżowa. Czym charakteryzuje się to nabożeństwo? Dlaczego uczestniczymy w nim w piątek? Czy warto na nie uczęszczać? Mówimy, co symbolizuje Droga Krzyżowa.

Wielki Post to jeden z najważniejszych i najdłuższych okresów pokuty w Kościele katolickim. To czas zadumy oraz trwania w swoich postanowieniach poprawy. Oprócz niedzielnych mszy św., na które powinniśmy chodzić zawsze, nie tylko w okresie wielkopostnym, w tym czasie w Kościołach odbywa się dosyć szczególne nabożeństwo - drogę krzyżową. Czym wyróżnia się to nabożeństwo spośród tradycyjnych? Co symbolizuje? Mówimy, jaka jest symbolika drogi krzyżowej.

Czym jest droga krzyżowa?

Droga krzyżowa to nabożeństwo odprawiane tylko podczas Wielkiego Postu. Ma charakter adoracyjny, tzn. ma na celu odtworzenie wydarzeń z życia Jezusa Chrystusa, a dokładniej jego drogę na śmierć i złożenie ciała do grobu. Tradycja tego nabożeństwa wywodzi się z Jerozolimy. W średniowieczu zwyczaj ten rozpowszechnili franciszkanie. 14 stacji, które liczy Droga krzyżowa, ustalono dopiero w XVII wieku. W każdym kościele są obrazy lub rzeźby, które wiszą na ścianachi  przedstawiają sceny z męki Jezusa.

Co symbolizuje droga krzyżowa?

Odtwarzanie męki Jezusa Chrystusa to nie jedyna symbolika, jaka towarzyszy temu wielkopostnemu nabożeństwu. Katolicy podczas drogi krzyżowej rozważają także swoje grzechy. Co piątek, modląc się pod 14 stacjami, medytują nad własnym życiem. Podobnie jak Jezus, rozważają własne słabości i upadki. Zastanawiają się, kto w ich życiu jest Szymonem Cyrenejczykiem, który pomógł nieść Jezusowi krzyż. Kim mogłaby być Weronika, która otarła Synowi Bożemu twarz. Trudno o bardziej refleksyjną i pokutną mszę w katolickim obrzędzie liturgicznym.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 08/03/2013

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!