Dramat zakładników w Manili – rekonstrukcja porwania autobusu z turystami

W porwaniu turystycznego autobusu w Manili w sierpniu 2010 roku zginęło 8 pasażerów oraz sam sprawca, zastrzelony przez policyjnego snajpera. Jak przebiegało porwanie, które wstrząsnęło całym światem?
Sprawcą porwania autobusu z turystami, którzy przyjechali do Manili na wycieczkę, był 55-letni Rolando Mendoza – były policjant, próbujący w ten sposób wymusić przywrócenie go do służby. W porwanym pojeździe jechało 25 osób – zagraniczni turyści, głównie z Hongkongu, miejscowi kierowcy i przewodniczka. Porywacz uwolnił dziewięcioro z nich – sześć osób z Hongkongu i trójkę Filipińczyków, głównie kobiety i dzieci. Pozostali nie spodziewali się, że czeka ich piekło.

Po kilku godzinach z pojazdu zdołał uciec jeden z kierowców. Uzbrojony w karabin M-16 Mendoza wpadł w szał i zaczął strzelać do zakładników. Zabił osiem osób. Policjanci będący na miejscu zmuszeni byli przystąpić do ataku. Otoczyli pojazd, oddali strzały w opony, a następnie snajper policyjny postrzelił bandytę.

Film „Dramat zakładników w Manili" stanowi próbę rekonstrukcji tego zakończonego tragicznie porwania. Zobaczymy, jak zachowywał się porywacz, jak wyglądały działania policji, jak w tej trudnej sytuacji zachowywały się obecne na miejscu media. Ważną częścią programu stanowią wywiady z ludźmi, którzy przeżyli porwanie. Dowiemy się od nich o tym, co przeżywali w trakcie dziesięciu godzin porwania i jak ułożyli sobie życie, gdy z feralnej wycieczki wrócili do domów.

Redakcja 31/10/2014

Zobacz też

Kto nie powinien zwiedzać podziemnych tras turystycznych? Jak się przygotować do wycieczki? Kto nie powinien zwiedzać podziemnych tras turystycznych? Jak się przygotować do wycieczki? Podziemne trasy turystyczne są odpowiednio zabezpieczone, a większość z nich można zwiedzać w towarzystwie przewodnika. Warto jednak pamiętać, aby odpowiednio przygotować się do wyprawy pod ziemię. Kto powinien unikać podziemnej turystyki? Czy istnieją przeciwwskazania zdrowotne? Czym jest turystyka wojenna? Kto z tego korzysta? Czym jest turystyka wojenna? Kto z tego korzysta? Z roku na rok rośnie liczba osób zainteresowanych zobaczeniem na własne oczy miejsc, które dotknięte zostały klęskami ekologicznymi, bądź nieszczęściami wojny. Płonące miasta, wybuchające budynki, ranni, opuszczone całe wioski. To sceneria, w której coraz więcej osób chce spędzać wakacje. Mówimy, czym jest turystyka wojenna. Na czym polega recykling akumulatorów samochodowych? Na czym polega recykling akumulatorów samochodowych? Każdy użytkownik pojazdu, który wymienia akumulator na nowy, zobowiązany jest do właściwego postępowania ze starym, zużytym. Ze względu na swoje właściwości akumulatory ołowiowe zostały zakwalifikowane jako odpady niebezpieczne, mogące negatywnie wpływać na środowisko i zdrowie ludzi. Na czym polega recykling akumulatorów samochodowych? Szafy i schowki - jak zaplanować, by nie rzucały się w oczy? Szafy i schowki - jak zaplanować, by nie rzucały się w oczy? W każdym mieszkaniu potrzebne są szafy i schowki. Od ich urządzenia zależy to, czy w mieszkaniu zapanuje porządek. Jak zaaranżować szafy, szafki i schowki, by nie przytłaczały wnętrza? Podpowiadamy trzy proste rozwiązania na aranżację szaf we wnętrzu.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!