Dramat zakładników w Manili – rekonstrukcja porwania autobusu z turystami

W porwaniu turystycznego autobusu w Manili w sierpniu 2010 roku zginęło 8 pasażerów oraz sam sprawca, zastrzelony przez policyjnego snajpera. Jak przebiegało porwanie, które wstrząsnęło całym światem?
Sprawcą porwania autobusu z turystami, którzy przyjechali do Manili na wycieczkę, był 55-letni Rolando Mendoza – były policjant, próbujący w ten sposób wymusić przywrócenie go do służby. W porwanym pojeździe jechało 25 osób – zagraniczni turyści, głównie z Hongkongu, miejscowi kierowcy i przewodniczka. Porywacz uwolnił dziewięcioro z nich – sześć osób z Hongkongu i trójkę Filipińczyków, głównie kobiety i dzieci. Pozostali nie spodziewali się, że czeka ich piekło.

Po kilku godzinach z pojazdu zdołał uciec jeden z kierowców. Uzbrojony w karabin M-16 Mendoza wpadł w szał i zaczął strzelać do zakładników. Zabił osiem osób. Policjanci będący na miejscu zmuszeni byli przystąpić do ataku. Otoczyli pojazd, oddali strzały w opony, a następnie snajper policyjny postrzelił bandytę.

Film „Dramat zakładników w Manili" stanowi próbę rekonstrukcji tego zakończonego tragicznie porwania. Zobaczymy, jak zachowywał się porywacz, jak wyglądały działania policji, jak w tej trudnej sytuacji zachowywały się obecne na miejscu media. Ważną częścią programu stanowią wywiady z ludźmi, którzy przeżyli porwanie. Dowiemy się od nich o tym, co przeżywali w trakcie dziesięciu godzin porwania i jak ułożyli sobie życie, gdy z feralnej wycieczki wrócili do domów.

Redakcja 31/10/2014

Zobacz też

Ludzkie oblicze planety – odc. 8: Miasta. Przetrwać w betonowej dżungli. Co mają ze sobą wspólnego odchody gołębi i garbarnie skór w Fezie w Maroku? Ludzkie oblicze planety – odc. 8: Miasta. Przetrwać w betonowej dżungli. Co mają ze sobą wspólnego odchody gołębi i garbarnie skór w Fezie w Maroku? W ostatnim odcinku serii „Ludzkie oblicze planety" udamy się w podróż po miastach wszystkich kontynentów. Odwiedzimy m.in. starożytny Fez w Maroku, gdzie dowiemy się, co mają ze sobą wspólnego odchody gołębi i garbarnie skór, znajdujące się w tym mieście, zawitamy także do budowanego w Zjednoczonych Emiratach Arabskich miasta Masdar, które ma być samowystarczalne energetycznie i zasilane wyłącznie z odnawialnych źródeł energii. Zenon Reszka, burmistrz Błonia, który uprawiał seks w służbowym samochodzie. Kim jest? Zenon Reszka, burmistrz Błonia, który uprawiał seks w służbowym samochodzie. Kim jest? Jest burmistrzem Błonia od ponad czterech lat i w najbliższych wyborach samorządkowych postanowił ubiegać się o reelekcję. O to będzie mu niestety niezwykle ciężko, bowiem po internecie zaczęła krążyć sekstaśma z jego udziałem, na której to uprawia seks w swoim służbowym samochodzie. Kim jest Zenon Reszka? Marcin Hycnar - kim jest? [KARIERA, RODZINA] Marcin Hycnar - kim jest? [KARIERA, RODZINA] Marcin Hycnar to aktor znany przede wszystkim z ról w serialach telewizyjnych. W jego dotychczasowym dorobku znajdziemy jednak również role teatralne, występy w Teatrze Telewizji, czy na ekranie kinowym. Zbrodnie przeciwko naturze – odc. 2. Na ratunek tygrysom – nielegalny handel zwierzętami pod ochroną Zbrodnie przeciwko naturze – odc. 2. Na ratunek tygrysom – nielegalny handel zwierzętami pod ochroną Niezgodny z prawem handel zwierzętami należącymi do gatunków zagrożonych wyginięciem to dziś wyjątkowo lukratywny biznes. Pod względem wysokości obrotów wśród zakazanych form obrotu nielegalny handel zwierzętami pod ochroną plasuje się dziś w ścisłej czołówce, obok handlu narkotykami i bronią. W drugim odcinku programu „Zbrodnie przeciwko naturze" przyjrzymy się nielegalnej sprzedaży tygrysów.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!