Dramat zakładników w Manili – rekonstrukcja porwania autobusu z turystami

W porwaniu turystycznego autobusu w Manili w sierpniu 2010 roku zginęło 8 pasażerów oraz sam sprawca, zastrzelony przez policyjnego snajpera. Jak przebiegało porwanie, które wstrząsnęło całym światem?
Sprawcą porwania autobusu z turystami, którzy przyjechali do Manili na wycieczkę, był 55-letni Rolando Mendoza – były policjant, próbujący w ten sposób wymusić przywrócenie go do służby. W porwanym pojeździe jechało 25 osób – zagraniczni turyści, głównie z Hongkongu, miejscowi kierowcy i przewodniczka. Porywacz uwolnił dziewięcioro z nich – sześć osób z Hongkongu i trójkę Filipińczyków, głównie kobiety i dzieci. Pozostali nie spodziewali się, że czeka ich piekło.

Po kilku godzinach z pojazdu zdołał uciec jeden z kierowców. Uzbrojony w karabin M-16 Mendoza wpadł w szał i zaczął strzelać do zakładników. Zabił osiem osób. Policjanci będący na miejscu zmuszeni byli przystąpić do ataku. Otoczyli pojazd, oddali strzały w opony, a następnie snajper policyjny postrzelił bandytę.

Film „Dramat zakładników w Manili" stanowi próbę rekonstrukcji tego zakończonego tragicznie porwania. Zobaczymy, jak zachowywał się porywacz, jak wyglądały działania policji, jak w tej trudnej sytuacji zachowywały się obecne na miejscu media. Ważną częścią programu stanowią wywiady z ludźmi, którzy przeżyli porwanie. Dowiemy się od nich o tym, co przeżywali w trakcie dziesięciu godzin porwania i jak ułożyli sobie życie, gdy z feralnej wycieczki wrócili do domów.

Redakcja 18/07/2014

Zobacz też

Jachty niezwykłe: WANDA. Co warto o nim wiedzieć? Jachty niezwykłe: WANDA. Co warto o nim wiedzieć? WANDA to wspaniały jacht, który  służył wcześniej przez ponad ćwierć wieku żeglarzom spod Wawelu – stąd jego „krakowskie” imię. Pływali nim po wodach Oceanu Atlantyckiego, mórz – Północnego, Norweskiego i Bałtyku, na Islandię, Wyspy Owcze, w północne rejony Zatoki Botnickiej, a nawet – w 1972 r. – do... NRD! Jaka jest historia jachtu WANDA? Jachty niezwykłe: JOLIE BRISE. Co warto o nim wiedzieć? Jachty niezwykłe: JOLIE BRISE. Co warto o nim wiedzieć? Jacht Jolie Brise jest naprawdę niezwykły. Dwa lata temu, jako 98-letni staruszek „popędził kota” całej stawce rywali The Tall Ships’ Races nie tylko w swojej klasie, ale i klasyfikacji generalnej. JOLIE BRISE ma piękno nie tylko w nazwie – ma je też w sobie i swej historii... Poznaj historię jachtu Jolie Brise! VALKYRIE II: co warto wiedzieć o tym niezwykłym jachcie? VALKYRIE II: co warto wiedzieć o tym niezwykłym jachcie? Początek listopada kojarzy się ze Świętem Zmarłych. W kulturze anglosaskiej żeglarze wspominają więc o Hilo – miejscu, gdzie udajemy się po śmierci, odpowiedniku raju w kulturze chrześcijańskiej. W tradycji wikingów najdzielniejszych żeglarzy i wojowników wiodą do Walhalli córki Odyna – walkirie. KOOKABURA III: co warto wiedzieć o tym niezwykłym jachcie? KOOKABURA III: co warto wiedzieć o tym niezwykłym jachcie? Nieraz przekonywaliśmy was, że wyrafinowana technika jachtowa z czasem trafia pod strzechy. Ale żeby supernowoczesny jacht z Pucharu Ameryki 1987 startował w regatach jachtowych zabytków? A jednak! Przykład KOOKABURY III dowodzi, że może i tak być...

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!