Dramat tańczących niedźwiedzi – na ratunek wargaczom indyskim. Historia z happy endem

Choć uwielbiane przez dzieci i dorosłych, niedźwiedzie mają wyjątkowego pecha. Od wieków są tresowane, zmuszane do występów w cyrku i zabawiania swoimi popisami ulicznych gapiów.Film „Dramat tańczących niedźwiedzi" opowiada o losie wargaczy indyjskich, ssaków zaliczanych do rodziny niedźwiedzi. Ich tresurą od niepamiętnych lat zajmowało się jedno z wędrownych plemion pochodzenia cygańskiego, które już w późnym Średniowieczu wyspecjalizowało się w pokazach cyrkowych z  uczestnictwem tych zwierząt. Popisy wargaczy prezentowano z początku przede wszystkim na dworach królewskich ale z czasem stawały się one coraz bardziej popularne i zaczęto je pokazywać coraz szerszej publiczności.

Dzięki nabytym przez wargacze umiejętnościom ich właściciele mogli zapewnić byt swoim rodzinom. Jednak, aby móc prezentować sztuczki, zwierzęta muszą przejść długie i pełne okrucieństwa szkolenie. Czy jest szansa, by pewnego dnia tresowane i wykorzystywane przez wieki ssaki odzyskały wolność, powróciły na łono natury i nie musiały już nigdy służyć człowiekowi?

O tym, że jest to możliwe przekonuje jedna z bohaterek filmu „Dramat tańczących niedźwiedzi" – Australijka, która postanowiła położyć kres okrutnemu procederowi. Wykupuje ona zwierzęta, przygarnia je i pomaga im odnaleźć się w naturalnym środowisku. Co na to właściciele wargaczy, dla których popisy ich podopiecznych były źródłem utrzymania? Jak się okazuje, propozycja Australijki okazała się dla nich bardzo korzystna - sprzedają jej zwierzęta, a dzięki zarobionym pieniądzom mogą podjąć się innych zajęć. Nadal mogą więc utrzymywać swoje rodziny, a zwierzęta uwolniły się od bólu i poniżenia.

Redakcja 11/06/2014

Zobacz też

Czy referendum w sprawie podniesienia wieku emerytalnego to dobry pomysł? Czy referendum w sprawie podniesienia wieku emerytalnego to dobry pomysł? To nieprawda, że Polacy nie chcą pracować po sześćdziesiątce - większość z tych, którzy przechodzą na emeryturę, pracuje dalej, tylko na czarno. Trzeba ludzi przekonać, że warto pracować dłużej, bo to będzie korzystne dla nich samych. To referendum nie ma sensu ani szans na realizację. Zamiast podniecać się tym pomysłem, lepiej pomyśleć, co zrobić, by była praca dla 60-latków. Jak przygotować się do rozmowy o pracę? Jak przygotować się do rozmowy o pracę? Najważniejszym momentem w całym procesie poszukiwania pracy jest rozmowa kwalifikacyjna. Jak zrobić dobre wrażenie na pracodawcy i odnieśc sukces - czyli zostać zatrudnionym? Jakich błędów unikać w czasie rozmowy o pracę? Jak rozpoznać złego szefa? Czy masz dobrego szefa? 5 SPOSOBÓW NA SZEFA Jak rozpoznać złego szefa? Czy masz dobrego szefa? 5 SPOSOBÓW NA SZEFA Jest kilka rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę, by natychmiast rozpoznać złego szefa. Jeśli wiesz, po czym go poznać, latwiej ci będzie uniknąć stresu i konfliktów. Jak poznać zamiary szefa? Jak się bronić przed złym szefem? Po czym poznać złego szefa?    Jak działa nasza pamięć? Co dzieje się w naszej głowie? Poznaj tajemnice ludzkiej pamięci Jak działa nasza pamięć? Co dzieje się w naszej głowie? Poznaj tajemnice ludzkiej pamięci Mechanizm działania pamięci i uczenia się od dawna fascynuje naukowców. Najprościej ujmując pamięć podzielić można na krótko- i długoterminową. Pamięć krótkoterminowa służy do orientowania się w otaczającym świecie i nie ma celu przechowywania informacji. Do tego służy pamięć długoterminowa. Jak działa ludzka pamieć?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!