Dramat tańczących niedźwiedzi – na ratunek wargaczom indyskim. Historia z happy endem

Choć uwielbiane przez dzieci i dorosłych, niedźwiedzie mają wyjątkowego pecha. Od wieków są tresowane, zmuszane do występów w cyrku i zabawiania swoimi popisami ulicznych gapiów.Film „Dramat tańczących niedźwiedzi" opowiada o losie wargaczy indyjskich, ssaków zaliczanych do rodziny niedźwiedzi. Ich tresurą od niepamiętnych lat zajmowało się jedno z wędrownych plemion pochodzenia cygańskiego, które już w późnym Średniowieczu wyspecjalizowało się w pokazach cyrkowych z  uczestnictwem tych zwierząt. Popisy wargaczy prezentowano z początku przede wszystkim na dworach królewskich ale z czasem stawały się one coraz bardziej popularne i zaczęto je pokazywać coraz szerszej publiczności.

Dzięki nabytym przez wargacze umiejętnościom ich właściciele mogli zapewnić byt swoim rodzinom. Jednak, aby móc prezentować sztuczki, zwierzęta muszą przejść długie i pełne okrucieństwa szkolenie. Czy jest szansa, by pewnego dnia tresowane i wykorzystywane przez wieki ssaki odzyskały wolność, powróciły na łono natury i nie musiały już nigdy służyć człowiekowi?

O tym, że jest to możliwe przekonuje jedna z bohaterek filmu „Dramat tańczących niedźwiedzi" – Australijka, która postanowiła położyć kres okrutnemu procederowi. Wykupuje ona zwierzęta, przygarnia je i pomaga im odnaleźć się w naturalnym środowisku. Co na to właściciele wargaczy, dla których popisy ich podopiecznych były źródłem utrzymania? Jak się okazuje, propozycja Australijki okazała się dla nich bardzo korzystna - sprzedają jej zwierzęta, a dzięki zarobionym pieniądzom mogą podjąć się innych zajęć. Nadal mogą więc utrzymywać swoje rodziny, a zwierzęta uwolniły się od bólu i poniżenia.

Redakcja 11/06/2014

Zobacz też

Jak pozbyć się kotów z ogrodu? Naturalne metody na odstraszenie obcych kotów w ogrodzie Jak pozbyć się kotów z ogrodu? Naturalne metody na odstraszenie obcych kotów w ogrodzie Niezależnie od twoich uczuć względem tych zwinnych zwierząt koty w ogrodzie to problem. Szczególnie jeśli są to obce koty czy jest ich kilka. Jak poradzić sobie z niechcianymi wizytami kotów w ogrodzie? Czym można je odstraszyć? Jak przepędzić koty z ogrodu? Prezentujemy naturalne sposoby na pozbycie się kotów z ogrodu. Jak dostać odszkodowanie za wypadek przy pracy? Jak dostać odszkodowanie za wypadek przy pracy? Uległeś wypadkowi w pracy i nie wiesz, jak starać się o odszkodowanie? W naszym poradniku znajdziesz wszelkie potrzebne informacje na temat tego, jak dostać odszkodowanie za wypadek przy pracy! Niezbędnik maturzysty. Co zabrać na egzamin? O której być na miejscu? Co robić w przeddzień matury? Niezbędnik maturzysty. Co zabrać na egzamin? O której być na miejscu? Co robić w przeddzień matury? Na egzamin maturalny zabieramy przede wszystkim dowód osobisty lub inny dokument tożsamości. Ważne są przybory do pisania, a na maturę z matematyki można też zabrać kalkulator i listę wzorów. Co warto zrobić w przeddzień matury? Czy warto się uczyć w ostatniej chwili? Prezentujemy niezbędnik maturzysty. Co wolno zabrać na maturę z poszczególnych przedmiotów? LISTA Co wolno zabrać na maturę z poszczególnych przedmiotów? LISTA Na maturę obowiązkowo zabieramy dowód osobisty lub inny dokument tożsamości oraz przybory do pisania. Jednak dla poszczególnych przedmiotów CKE przygotowała listę dozwolonych pomocy i przyborów. Sprawdź, co możesz zabrać na maturę z języka polskiego, z matematyki, z języków obcych oraz innych przedmiotów, a czego na pewno nie możesz mieć na stoliku.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!